Jak podłączyć dysk ATA

(Igor19911) #1

Witam

Muszę wymienić dysk w moim komputerze. Obecnie mam twardziela połączonego kablem sata, nowy dysk jest na ata. Nagrywarkę mam podłączoną takim grubym kablem ata. I teraz pytanie.

Czy mogę wpiąć dysk w ten kabel od nagrywarki? W połowie swojej długości ma jedno wejście.

Czy zworki muszą być jakoś odpowiednio ustawione? Teraz w dysku mam ustawione tak że zworka jest po środku - to znaczy na lewo i na prawo od niej są dwa rzędy pinów. Piny nie są podpisane.

Czy mogę kabel od zasilania z mojego obecnego dysku, podłączyć do nowego? Po prostu wyjąć wtyczkę ze starego i włożyć do nowego. Nie będzie problemów?

Mam dysk w kieszeni i on pasował by akurat do tego koszyka pod nagrywarką (tego większego) Jeżeli włożę dysk na swoje miejsce (wyjmując go z kieszeni) to nie wiem czy wystarczy mi kabla ata od nagrywarki. Będę musiał chyba przełożyć nagrywarkę. Jak zamontować dysk z kieszenią w tym większym koszyku? Czy lepiej wyjąć z kieszeni i włożyć na swoje miejsce?

Pozdrawiam

(Lchrom) #2

Dysk możesz podłączyć kablem ATA o ktorym mowisz ze masz go w polowie kabla do nagrywarki a zasilanie mozesz wypiac ze starego dysku i wpiac do nowego. Na dysku powinienes miec rysunek jak powinna byc wpieta zworka u mnie na przyklad jest wpieta na podajze drugim rzedzie od lewej.

(B Karwicki) #3

No to tez jest kwestia bardzo zalezna.

Jesli na dysku ATA ma byc system, to bezwarunkowo ustaw go w trybie Master za pomoca zworek, a naped w trybie Slave.

Dysk sata przeloz najlepiej do najnizszego zlacza (sata5, chyba ze masz mniej, to na najwyzszy numerek).

W biosie ustaw odpowiednia kolejnosc bootowania.

Jesli nie masz zamiaru uzywac tego dysku do systemu, to wystarczy opcja Cable Select (bez zworek najczesciej).

-- Dodane 14.02.2012 (Wt) 14:13 --

No to tez jest kwestia bardzo zalezna.

Jesli na dysku ATA ma byc system, to bezwarunkowo ustaw go w trybie Master za pomoca zworek, a naped w trybie Slave.

Dysk sata przeloz najlepiej do najnizszego zlacza (sata5, chyba ze masz mniej, to na najwyzszy numerek).

W biosie ustaw odpowiednia kolejnosc bootowania.

Jesli nie masz zamiaru uzywac tego dysku do systemu, to wystarczy opcja Cable Select (bez zworek najczesciej).

(TomVoo) #4

Dysk 3,5'' możesz zamontować w górnym koszu za pomocą takich "sanek" klik.

Zworkę przekładasz na piny sąsiadujące bezpośrednio ze złączem ATA. Zworka w nagrywarce powinna być fabrycznie ustawiona na SLAVE, ale warto to sprawdzić (powinno być opisane na obudowie nagrywarki).

(Igor19911) #5

Dzięki za odpowiedzi.

Dysk mam ustawiony w trybie " Master w/ Slave Present" Czyli zworka ustawiona dobrze. Dysk ma jeszcze tryby "Slave" "Slave or Master"(bez zworki) i "Cable select setting"

Dysk ten był już używany w innym komputerze.

Ten dysk na sata, który tam teraz siedzi nie będzie używany. Ale gdybym chciał go użyć, to mam zmienić tylko zworkę na tą z największą liczbą? Kabel od zasilacza ma pasować tylko kształtem, nie ma znaczenia który wezmę?

Na tym dysk ATA jest teraz zainstalowany system, który był używany w innym komputerze. Jeżeli włożę ten dysk, system odpali się bez problemu? Czy do razu formatować?

(system) #6

Na jednym kablu IDE ATA (cienki, ale szeroki!) możesz do środkowego wtyku podłączyć nagrywarkę, a do końcowego wtyku dysk twardy.

Jak Ci nie pasuje konstrukcyjnie, to przestaw odpowiednio napędy w boksach. Ponadto (ważne!) zworki musisz na pinach ustawić tak, aby HDD był Master (na pewno na nim jest to oznaczone, poszukaj!) a nagrywarka Slave (też są oznaczenia!).

Wtyk zasilania, jak pasuje(!), to możesz przełożyć ze starego dysku do nowego, ale z dysku SATA na ATA na pewno nie pasuje!

Reinstalacja systemu konieczna!

(B Karwicki) #7

reinstall bezwarunkowo.

jesli idzie o dysk SATA, to tam nie powinno byc zadnych zworek ustawianych, tylko odpowiednia kolejnosc zlacza sata

(Igor19911) #8

Mam po prostu wybrać pasujący kabelek z wolnych przy zasilaczu?

Edit.

Dobra, przejrzałem moją obudowę. Najlepszym wyjściem było by ustawienie dysku w środku a napędu na końcu kabla. Mogę tak zrobić?

(system) #9

Jak ustawić, pisałem wyżej.

Wybierz wolny kabel z zasilacza, z pasującą wtyczką.

(Igor19911) #10

Pisałeś jak podłączyć do środkowego nagrywarkę, a do końcowego dysk.

Ja chcę odwrotnie. Do środkowego dysk, a do końcowego nagrywarkę. Dysk ustawiam na Master, Nagrywarkę na Slave i tyle? Kolejność na kablu nie ma znaczenia?

(system) #11

Tak, jak ja radzę, były składane fabryczne komputery. Ja przynajmniej tak robię od 10 lat i kłopotów z napędami ja, i moi "klienci", nie mamy. Rób jak uważasz, bo są faktycznie takie opinie, że to podobno obojętne. Ja trzymam się tego, co się nauczyłem lata temu.

(Domi122) #12

Jezeli podłączasz taśmą 80 pinową to musisz pamiętać o podłączeniu urządzenia master do czarnej wtyczki

http://www.pcguide.com/ref/hdd/if/ide/c ... e80-c.html

(Igor19911) #13

Dysk został podłączony. Wszystko działa bez problemu.

Jeszcze jedno pytanie. Gdy podłączę stary dysk SATA, wąskim kablem, uprzednio zmieniając zworkę na te piny z największą liczbą jak będzie wyglądał start systemu? Na tym starym dysku nadal jest działający system, to będę miał do wyboru z którego dysku i który system chcę włączyć? Na nowym dysku mam partycję C - systemową i D. Na starym (SATA) jest tak samo.

(B Karwicki) #14

jeśli będzie sytuacja na bootowanie 2 systemów, to z pewnością rozpoznasz stary i nowy.

(Igor19911) #15

Jest problem. Dysk Sata nie ma zworki, a nie mam z czego takiej też wyciągnąć. Co zrobić?

(system) #16

Zewrzeć cienkim drucikiem (okręcić piny). Precyzyjna robota!