Jak podłączyć dysk ATA

Witam

Muszę wymienić dysk w moim komputerze. Obecnie mam twardziela połączonego kablem sata, nowy dysk jest na ata. Nagrywarkę mam podłączoną takim grubym kablem ata. I teraz pytanie.

Czy mogę wpiąć dysk w ten kabel od nagrywarki? W połowie swojej długości ma jedno wejście.

Czy zworki muszą być jakoś odpowiednio ustawione? Teraz w dysku mam ustawione tak że zworka jest po środku - to znaczy na lewo i na prawo od niej są dwa rzędy pinów. Piny nie są podpisane.

Czy mogę kabel od zasilania z mojego obecnego dysku, podłączyć do nowego? Po prostu wyjąć wtyczkę ze starego i włożyć do nowego. Nie będzie problemów?

Mam dysk w kieszeni i on pasował by akurat do tego koszyka pod nagrywarką (tego większego) Jeżeli włożę dysk na swoje miejsce (wyjmując go z kieszeni) to nie wiem czy wystarczy mi kabla ata od nagrywarki. Będę musiał chyba przełożyć nagrywarkę. Jak zamontować dysk z kieszenią w tym większym koszyku? Czy lepiej wyjąć z kieszeni i włożyć na swoje miejsce?

Pozdrawiam

Dysk możesz podłączyć kablem ATA o ktorym mowisz ze masz go w polowie kabla do nagrywarki a zasilanie mozesz wypiac ze starego dysku i wpiac do nowego. Na dysku powinienes miec rysunek jak powinna byc wpieta zworka u mnie na przyklad jest wpieta na podajze drugim rzedzie od lewej.

No to tez jest kwestia bardzo zalezna.

Jesli na dysku ATA ma byc system, to bezwarunkowo ustaw go w trybie Master za pomoca zworek, a naped w trybie Slave.

Dysk sata przeloz najlepiej do najnizszego zlacza (sata5, chyba ze masz mniej, to na najwyzszy numerek).

W biosie ustaw odpowiednia kolejnosc bootowania.

Jesli nie masz zamiaru uzywac tego dysku do systemu, to wystarczy opcja Cable Select (bez zworek najczesciej).

Dodane 14.02.2012 (Wt) 14:13

No to tez jest kwestia bardzo zalezna.

Jesli na dysku ATA ma byc system, to bezwarunkowo ustaw go w trybie Master za pomoca zworek, a naped w trybie Slave.

Dysk sata przeloz najlepiej do najnizszego zlacza (sata5, chyba ze masz mniej, to na najwyzszy numerek).

W biosie ustaw odpowiednia kolejnosc bootowania.

Jesli nie masz zamiaru uzywac tego dysku do systemu, to wystarczy opcja Cable Select (bez zworek najczesciej).

Dysk 3,5’’ możesz zamontować w górnym koszu za pomocą takich “sanek” klik.

Zworkę przekładasz na piny sąsiadujące bezpośrednio ze złączem ATA. Zworka w nagrywarce powinna być fabrycznie ustawiona na SLAVE, ale warto to sprawdzić (powinno być opisane na obudowie nagrywarki).

Dzięki za odpowiedzi.

Dysk mam ustawiony w trybie " Master w/ Slave Present" Czyli zworka ustawiona dobrze. Dysk ma jeszcze tryby “Slave” “Slave or Master”(bez zworki) i “Cable select setting”

Dysk ten był już używany w innym komputerze.

Ten dysk na sata, który tam teraz siedzi nie będzie używany. Ale gdybym chciał go użyć, to mam zmienić tylko zworkę na tą z największą liczbą? Kabel od zasilacza ma pasować tylko kształtem, nie ma znaczenia który wezmę?

Na tym dysk ATA jest teraz zainstalowany system, który był używany w innym komputerze. Jeżeli włożę ten dysk, system odpali się bez problemu? Czy do razu formatować?

Na jednym kablu IDE ATA (cienki, ale szeroki!) możesz do środkowego wtyku podłączyć nagrywarkę, a do końcowego wtyku dysk twardy.

Jak Ci nie pasuje konstrukcyjnie, to przestaw odpowiednio napędy w boksach. Ponadto (ważne!) zworki musisz na pinach ustawić tak, aby HDD był Master (na pewno na nim jest to oznaczone, poszukaj!) a nagrywarka Slave (też są oznaczenia!).

Wtyk zasilania, jak pasuje(!), to możesz przełożyć ze starego dysku do nowego, ale z dysku SATA na ATA na pewno nie pasuje!

Reinstalacja systemu konieczna!

reinstall bezwarunkowo.

jesli idzie o dysk SATA, to tam nie powinno byc zadnych zworek ustawianych, tylko odpowiednia kolejnosc zlacza sata

Mam po prostu wybrać pasujący kabelek z wolnych przy zasilaczu?

Edit.

Dobra, przejrzałem moją obudowę. Najlepszym wyjściem było by ustawienie dysku w środku a napędu na końcu kabla. Mogę tak zrobić?

Jak ustawić, pisałem wyżej.

Wybierz wolny kabel z zasilacza, z pasującą wtyczką.

Pisałeś jak podłączyć do środkowego nagrywarkę, a do końcowego dysk.

Ja chcę odwrotnie. Do środkowego dysk, a do końcowego nagrywarkę. Dysk ustawiam na Master, Nagrywarkę na Slave i tyle? Kolejność na kablu nie ma znaczenia?

Tak, jak ja radzę, były składane fabryczne komputery. Ja przynajmniej tak robię od 10 lat i kłopotów z napędami ja, i moi “klienci”, nie mamy. Rób jak uważasz, bo są faktycznie takie opinie, że to podobno obojętne. Ja trzymam się tego, co się nauczyłem lata temu.

Jezeli podłączasz taśmą 80 pinową to musisz pamiętać o podłączeniu urządzenia master do czarnej wtyczki

http://www.pcguide.com/ref/hdd/if/ide/c … e80-c.html

Dysk został podłączony. Wszystko działa bez problemu.

Jeszcze jedno pytanie. Gdy podłączę stary dysk SATA, wąskim kablem, uprzednio zmieniając zworkę na te piny z największą liczbą jak będzie wyglądał start systemu? Na tym starym dysku nadal jest działający system, to będę miał do wyboru z którego dysku i który system chcę włączyć? Na nowym dysku mam partycję C - systemową i D. Na starym (SATA) jest tak samo.

jeśli będzie sytuacja na bootowanie 2 systemów, to z pewnością rozpoznasz stary i nowy.

Jest problem. Dysk Sata nie ma zworki, a nie mam z czego takiej też wyciągnąć. Co zrobić?

Zewrzeć cienkim drucikiem (okręcić piny). Precyzyjna robota!