Jak podłączyć dysk SATA w komputerze z dyskiem ATA?

witam. mam podłączony dysk ATA 80 GB do komputera i dostałem niedawno dyska SATA 80 GB.

w związku z tym mam pytanie: czy te dyski mogą pracowac na 1 kompie ? nie weim jak podłączyc dysk SATA, proszę o pomoc.

pzdr all

Mogą pracować, oczywiście, a jak podłączyć? Musisz mieć odpowiednie złącze do podłączenia dysku. Sprawdź w instrukcji płyty głównej

Na płycie masz dwa odpowiednie gniazda. Użyj jedno z nich, SATA0 (dalej od pamięci RAM), stosując przewód do dysków SATA.

Z kolei z zasilacza musisz mieć wolny przewód z odpowiednim wtykiem lub tzw. przejściówkę. Ponadto, po wykonaniu powyższego, należy podczas startu komputera wejść do BIOSu i ustawić tam i potwierdzić ustawienia standardowe, “Load Optimal (Optimized) Defaults”, celem umożliwienia wyrycia tego nowego dysku przez BIOS.

Jak nowy dysk SATA ma być przeznaczony tylko na dane to podłączysz i wejdziesz do zarządzanie komputerem i zarządzanie dyskami i jak będzie widoczny ogólnie drugi dysk i z tamtąd z formatujesz dysk i przypiszesz litere dysku jeśli ma być tylko na dane. Chyba że będziesz na nim chciał zainstalować system z racji że SATA jest wydajnieszy od ATA to już sam zdecydujesz.