Jak podłączyć dyski?

Mam problem złożyłem pierwszy raz komputer ale nie wiem jak podłączyć taśmy i kabelki . Gdy podłańczam i sie komputer uruchamia to nie mogę wejść do biosu . A wyskakuje not instaled master i tak samo pokazuje sie ze slave. Pomocy

Ile masz dysków?

Jaki/jakie dyski twarde?

Jaka płyta główna?

witam.

mam jeden dysk 80G i nagrywarkę i jak to podłańczam to nawet klawiatura nie działa. Płyta główna to Asrock

Sprawdź ustawienia zworek na nagrywarce i dysku. Systemowy dysk twardy ustaw zworką jako Master i umieść go na pierwszej taśmie. Jeżeli drugą taśmę masz wolną to podłącz do niej nagrywarkę również jako Master, jeżeli nie masz drugiej taśmy lub jest ona zajęta, to możesz nagrywarkę podłączyć na tej samej taśmie co dysk - wtedy zworkę nagrywarki ustawiasz w tryb Slave.

To, że nie można wejść do BIOS’a i BIOS nie widzi napędów może oznaczać, że jest konflikt - np. oba urządzenia na jednej taśmie mają ustawiony tryb Master. jest to niedopuszczalne i musisz wtedy zmienić zworki wg powyższego opisu.

Opis ustawień zworki dla określonych trybów (Master, Slave) powinien znajdować się na etykiecie dysku twardego, w przypadku napędu optycznego to powinien być wyryty w obudowie nad pinami - z tym, że MA oznacza Master, SL - Slave, CS - Cable Select.

Taśma ATA po jednej stronie między wtyczkami powinna mieć dłuższy odstęp - tą stroną podłączasz taśmę do płyty głównej. Jeżeli chodzi o podłączenie taśmy do napędów (dyski, napędy optyczne), to taśmę podpinasz tak aby ten wypustek na środku wtyczki taśmy wszedł w odpowiednie wycięcie. Niektóre taśmy mogą nie posiadać tego wypustka i przez to pasować w różnym położeniu - wtedy podłączasz 4-pinowe gniazdo zasilania napędu (Molex), a następnie taśmę podłączasz tak aby żyła z brzegu oznaczona innym kolorem niż reszta taśmy, znajdowała się obok czerwonego przewody wychodzącego z wtyczki zasilania Molex.

Pozdrawiam.