Jak podłączyć internet do wielu urządzeń?

(Klichkasia2) #1

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów przepraszam jeśli umieściłam to w złym miejscu ale jestem nowa i nie wiem gdzie to dodać.

Mam problem z podłączeniem Internetu do wielu urządzeń na raz.

Sytuacja wygląda tak :

-Internet mam podłączony do komputera stacjonarnego poprzez Modem Speedtouch Działa.

-podłączyłam router Pentagram Cerberus P6311-07A jako lan do komputera stacjonarnego i laptopa jak i do Konsoli i Działa

-mam również modem Wi-Fi z ASMAX który dostałam z Neti. NIE DZIAŁA tak jak powinien

a teraz przejdę do meritum:

Jeśli by się dało to chciała bym podłączyć internet poprzez sam router Wi-Fi lub Pentagram.

ale byłabym zadowolona gdyby się dało zrobić tak żeby Speedtouch był podłączony do komputera a router rozprowadzał internet do innych urządzeń.

Błagam o pomoc już 2 lata staram się to zrobić.

(manieKMP) #2

Twoim dostawcą jest netia?

Ten asmax to ASMAX AR 1004g?

Czym się objawia "NIE DZIAŁA tak jak powinien"?

(Klichkasia2) #3

podłączając do niego internet w nim jest ale na komputerze nie działa

(roobal) #4

Przydałoby się trochę szczegółów, bo my nie wiemy co to znaczy podłączać internet do routera. Dobra, konkrety. Napisz co i w jaki sposób podłączasz do routera? Napisz dokładnie, co chcesz osiągnąć. Na chwilę obecną rozumiem, że chcesz, aby twój PC, do którego podłączony jest modem był routerem (bramą do internetu - sieci WAN), do którego podłączasz router, żeby mieć Wifi (gdzie router prawdopodobnie robi za switch, a nie za router), ale napisz dokładnie o co chodzi, bo na chwilę obecną można się tylko domyślać.

(Klichkasia2) #5

Chodzi mi o to że jak podłączam internet do routerów to w nich mam internet (sądząc po świecącej się na zielono kontrolce ADSL )

gdy równocześnie podłączam go do komputera stacjonarnego i sprawdzam stan połączenia internetowego pisze że jest 10 mega ale nie działa (w przeglądarkach). Jeśli się przydadzą to mogę zrobić zdjęcia . Dziękuję za pomoc :slight_smile:

(roobal) #6

Nadal nie wiem co oznacza twoje podłączanie internetu do routerów, wyrażaj się precyzyjnie. Chodzi Ci o podłączenie kabla telefonicznego do routera?

Co podłączasz do komputera? Modem czy kabel sieciowy od routera?

(manieKMP) #7

Rozumiem, że brak odpowiedzi na dwa pierwsze pytania są potwierdzeniem... czyli dostawcą jest netia i dostałaś od nich model ASMAX AR 1004g.

W zasadzie wszystko co jest poniżej, będzie "skupiało się" nt. asmax

Zakładam, ze podłączasz sprzęt dostarczony przez ISP przez rozdzielacz, który posiada dwa porty, PHONE (dla telefonu stacjonarnego) i MODEM (dla modemo-routerów i to pod niego podłączasz asmax'a). Urządzenie podłączasz pod wymienioną kostkę poprzez port o nazwie LINE (szare gniazdo, obok anteny wifi).

Teraz, gdy urządzenie jest podłączone, tak do do sieci tel. jak i do prądu (poprzez zasilacz), świecą się na nim diody:

-PWR - światło ciągłe, zielone (urządzenie działa)

-DSL - światło ciągłe, zielone (połączenie z linią telefoniczną jest aktywne/zsynchronizowane)

-INET - światło ciągłe, zielone (ustanowiono połączenie z internetem)

-WLAN - światło ciągłe, zielone (wifi jest aktywne)

Jeśli któreś z wymienionych diod nie świeci lub świeci inaczej od podanego stanu "światło ciągłe, zielone", napisz która to dioda i jak się zachowuje.

W takim stanie asmax'a:

• połączenie z internetem jest ustanowione

• podłączenie komputera poprzez kabel eth. powinno dać dostęp do internetu

• połączenie komputera poprzez wifi powinno dać dostęp do internetu (o tym jak się połączyć, jest niżej oraz w instrukcji obsługi :wink:)

Jeśli oba ostatnie podpunkty nie są wykonalne, to istnieje możliwość, że sprzęt z jakichś względów nie przydziela dla komputera adresów ip. Możliwe przyczyny to:

• "sztywne" ustawienie adresów w konfiguracji karty sieciowej (nie są na "automacie", więc dhcp asmax'a nie ma jak ich wymusić...)

w tym wypadku trzeba byłoby zobaczyć jak wygląda konfiguracja karty sieciowej - przydałaby się wiedza o posiadanym przez Ciebie systemie operacyjnym...

• masz u ISP opcję stałej adresacji publicznej, a urządzenie od niego jest standardowo ustawione na przydzielanie IP z puli prywatnej (w tym wypadku trzeba się posiłkować zapisami w umowie, związanych z przydzielonymi publicznymi adresami IP, jeśli oczywiście takie są w niej podane...)

Podłączenie komputera do asmax'a:

• przez kabel eth., w sumie obojętny port urządzenia (jeśli masz jeden komp., to podepnij go np. pod LAN1), o kolorze żółtym, wpinasz kabel internetowy, od strony komputera, pod odpowiedni dla tego kabla port. (karta sieciowa w komputerze musi być włączona i sprawna, z zainstalowanymi i odpowiednimi dla niej sterownikami... jeśli jakiekolwiek urządzenie w komputerze nie ma sterowników, dowiesz się z menedżera urządzeń -będzie przy nim trójkąt z wykrzyknikiem-, do którego dostaniesz się przez np. kombinację kliwiszy WIn+R, wpisanie devmgmt.msc i OK lub enter)

• przez wifi, na spodzie asmax'a powinna być naklejka z informacją o nazwie sieci wifi (SSID:nazwa_sieci) oraz kluczu/haśle do tejże sieci (WPA-PSK:ciąg_znaków_będące_hasłem). W tym wypadku powinnaś wywołać w systemie okno połączenia z siecią wifi (nie wiem jaki masz system, inaczej się to robi w każdym, niestety), wyprać taką, która odpowiada nazwie sieci z naklejki i kiedy zostaniesz o to poproszona, podać klucz/hasło, następnie potwierdzić chęć połączenia.

Dostanie się do konfiguracji asmax'a poprzez przeglądarkę:

• adres urządzenia: 192.168.1.254 (wpisujesz w pasku adresu)

• login i hasło: admin (wpisujesz w oknie jakie powinno się pojawić i będzie pewnie miało dwa pola, jedno nazwane "Nazwa użytkownika", gdzie wpisujesz login "admin" i drugie pole o nazwie "hasło", w który również wpisujesz "admin"... i OK lub enter)

Jeśli masz publiczną adresację IP:

• wchodzisz w konfigurację asmax'a, przechodzisz do "Advanced Setup", następnie do "LAN"

• zaznaczasz „Configure the second IP Address and Subnet Mask for LAN interface”

• wypełniasz pola "IP Address" oraz "Subnet Mask" (gdzie adres ip jest o jeden większy od określonego w przydzielonej puli)

PS. Możliwe, że przydatny link, krok 3a i 3b. Sprawdź w konfiguracji asmax'a enkapsulację, VPI, VCI.

(Klichkasia2) #8

Odpowiedzi na pytania Pana Moderatora:

1. kabel telefoniczny do odpowiedniego gniazda w ASMAXIE

2.podłączam do komputera stacjonarnego kablem sieciowym do zintegrowanej karty sieciowej w komputerze od pierwszego gniazda w asmaxie o oznaczeniu LAN1 i uzyskuje połączenie lecz nie mam działającego internetu

Odpowiedź na pytania pana manieKMP

1.tak właśnie ten model modemu posiadam

1. Świecą się tylko lampki : WLAN, DSL, PWR

a dodatkowo gdy podłączę kablem sieciowym do komputera to ETH1

wszystkie na zielono bez przerw

INET nie świeci wcale

(manieKMP) #9

Czyli mamy chyba "winowajcę" braku dostępu do internetu, ponieważ taki stan tej diody mówi o braku połączenia z internetem (dokładniej, za instrukcją: Brak aktywnego połączenia PPPoA lub PPPoE).

Z tego by wynikało, że nie skonfigurowałaś swojego samax'a do łączenia się z internetem albo konfiguracja jest niepoprawna.

Na linii telefonicznej Netii:

Mode: Routing (parametr dotyczy tylko niektórych modeli routerów)

Encapsulation: PPPoE (RFC2516)

Multiplex: LLC (Logical Link Control)

Virtual Path ID (VPI): 8

Virtual Circuit ID (VCI): 35

DSL Modulation : G.dmt (ITU G.992.1) lub Multimode

Maximum Transmission Unit (MTU): 1432 lub 1492

Na linii telefonicznej TP:

Mode: Routing (parametr dotyczy tylko niektórych modeli routerów)

Encapsulation: PPPoA (RFC2364)

Multiplex: VC multiplexing (VCmux)

Virtual Path ID (VPI): 0

Virtual Circuit ID (VCI): 35

DSL Modulation : G.dmt (ITU G.992.1) lub Multimode

Maximum Transmission Unit (MTU): 1432 lub 1492

Wejdź do konfiguracji asmax'a przez przeglądarkę (dane adresu, loginu i hasła podane w poprzednim poście)

VPI, VCI - netia (VPI=8, VCI=35), TP (VPI=0, VCI=35)

PPPoA, PPPoE - netia (PPPoE LLC), TP (PPPoA VC/MUX)

Wpisanie loginu i hasła, otrzymane od ISP

Screeny w sieci znalezione...

PS. Instrukcja obsługi Twojego asmax'a

(Klichkasia2) #10

http://imageshare.pl/?di=O9CS

nie potrafię się w tym połapać za dużo tych opcji

(roobal) #11

Na tym zrzucie za wiele nie widać, zrób zrzuty ekranu z zakładek Summary, WAN, ATM, ADSL oraz Advanced Setup WAN i LAN. Uruchom wiersz poleceń i podaj wyniki poniższych poleceń kopiowanie-wynikow-polecen-wiersza-polecen-windows-t499881.html

ipconfig /all

netsh interface ip show config

route print

tracert dobreprogramy.pl

(manieKMP) #12

Cała podana konfiguracja powinna dać się ustawić po skorzystaniu z opcji "Quick Setup"... sprawdź ją i "pochwal się" efektami :slight_smile:

(Klichkasia2) #13

musiałam w takiej formie dodać zdjęcie iż wcześniej był problem z jakością.

(manieKMP) #14

W pkt. 1. Masz określone ustawienia dla tp, a powinno być dla netii (VPI=8, VCI=35).

(roobal) #15

Na jakich liniach korzystasz z usług Netii? Na liniach Netii czy TP/Orange?

(Klichkasia2) #16

na liniach tp

-- Dodane 12.12.2012 (Śr) 18:10 --

Na liniach TP

(roobal) #17

W takim razie router konfigurujesz (interfejs WAN) według tych parametrów http://pl.wikipedia.org/wiki/Neostrada# ... nfiguracji w sposób podany w tym przykładzie podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html#p2786274