Jak podłączyć kable 400v

Witam.

Jestem laikiem jesli chodzi o elektrykę dlatego proszę was o pomoc - który kabel w którą dziurkę.

FOTO HD

Pozdrawiam.

Co to za urządzenie?

Z opisów na nim wynika, że jakaś wtyczka (?) trójfazowa, a może coś innego. Według aktualnych przepisów wtyczka trójfazowa powinna mieć pięć podłączeń. 3 fazy + Zero + Ochrona.

Przy tym kablu i urządzeniu, które są na zdjęciu możesz podpiąć brązowe do L1 i L3, czarny do L2, a niebieski do osobnego zacisku, ze znakiem uziemienia.

Nie wiem co jest i jak podłączone z drugiej strony kabla!

to jest gniazdko elektryczne 400 woltowe z uziemieniem drugi koniec ma być podłaczony do kuchenki elektrycznej.

Radzę zawołać elektryka z uprawnieniami, jeżeli nie chcesz zrobić wielkiego bummmmmm i stracić gwarancji na kuchenkę.

To tak, jak napisałem.

W kuchence też będą zaciski L1, L2, L3 lub RST i do nich podłączysz 2 brązowe + 1 czarny. Niebieski do zacisku zaznaczonego w kuchence jako Zero. Dodatkowo możesz zrobić mostek z Zera (niebieskiego) do obudowy kuchenki, tylko nie pomyl się i nie podłącz niebieskiego do fazy, bo kucharka i garnki będą świecić. :slight_smile:

EDIT:

@Fiesta

Czy uprawnienia pomiarowo - montażowe do 20 kV wystarczą, bo tylko takie mam?

kuchenka po gwarancji a do podłączenia 4 kabli nie będę wołał elektryka.

dzięki mireczek za pomoc.

pozdrawiam.

Mireczek kto ci dawał uprawnienia ? Pi… takie bzdury że aż przykro cię czytać ( jakie mostkowanie zera co ? obróci wtyczkę i wszystkich pozabija)

Kolego zrób tak . Jak nie masz pojęcia o prądzie to: Kup sobie próbówkę do prądu lup pożycz a następnie

Dotykasz po kolei przewody próbówką . Na tych na których będzie zapalać się dioda w próbówce mają fazę około 125 V prądu zmiennego każdy co przy trzech przewodach daje nam napięcie około 400 V każdy z takich przewodów wkładamy po kolei w L1,L2,L3 . A przewód na którym nie będzie ci się świeciła kontrolka jest przewodem zerowym i podłączasz go do znaczka uziemienia to ten górny z kreskami.

NAJWAŻNIEJSZE NIE PATRZ NA KOLORY ŻYŁ TYLKO SAM PRÓBÓWKĄ SPRAWDŹ GDZIE MASZ FAZĘ Bo jeżeli to wcześniej podłączał jakiś Paruch a nie elektryk to może być rożnie ( Albo elektryk taki jak mireczek =D> :stuck_out_tongue: :lol: )

Mireczek, Darował byś sobie pisanie takich bzdur, bo jeszcze ktoś sobie przez Ciebie krzywde zrobi.

A tak w ogóle to wątrpie że masz uprawnienia chociaż do 1kV.

Polecam rozszyfrować w wikipedi skrót kV bo chyba nie wiesz co on oznacza.

Nie ma to jak mieć jakieś uprawnienia i nie wiedzieć do czego one służą :evil:

A autorowi to polecam przed włożeniem już gotowej wtyczki wyłaczyć bezpieczniki żeby odciąć prąd w mieszkaniu, a przynajmniej w kuchni od tego źródła zasilania - oczywiście żeby mieć pewność że nie ma napięcia sprawdzasz próbówką fazy, jak wcześniej świeciła a po wyłączeniu przestała to znaczy że dobry bezpiecznik wyłączyłeś (90% pewności :stuck_out_tongue: ).

Wtedy podłaczasz to sobie jak ci tam odpowiada i dopiero idziesz odpalić bezpieczniki.

Bo wiesz jak coś źle złożysz w tej wtyczce, czy coś nie wypali to lepiej nie mieć tam blisko swoich pazurów w momencie kiedy jest tam napięcie

Że niby z powodu 400 : 3 ma dać około 125 :expressionless: :expressionless: :expressionless:

=D> =D> =D>

Napięcie fazowe wynosi 230 V, a międzyfazowe 400 V z tolerancją 10%, więc nie wiem skąd rześ wydarł te 125 V :roll:

Sama definicja mówi że napięcie to różnica potencjałów czyli musi być mierzone pomiędzy dwoma punktami:

fazowe pomiędzy zerem a fazą

międzyfazowe pomiędzy dwoma fazami.

To ja proszę o informację jak idzie obrócić wtyczkę trójfazową i włożyć ją inaczej do gniazdka?