Jak podłączyć wtyki power reset do płyty głównej

Witam

 

Mam mały problem z komputerem  nie wiem jak podłączyć wtyki power reset do płyty głównej 

Płyta to MSI G41M4

 

 

Wtyki jakie mam to :

 

POWER LED +

POWER LED - 

POWER SW

HDD LED

RESET SW 

 

Zamieszczam zdjęcie Jak to wygląda !

 

 

 

 

Dzięki z Góry 

Pobrać instrukcję ze strony producenta i podłączyć zgodnie z zawartym w niej opisem.

Tylko nigdzie nie znalazłem takiej instrukcji może jakiś link?

http://pl.msi.com/support/mb/G41M4F.html#down-manual

http://pl.msi.com/support/mb/G41M4L.html#down-manual

Dobra dzięki !

 

Mam jeszcze jeden problem z komputerem nie uruchamia się w ogóle wiatraczek od procesora i od zasilacza zakręci się na 3 sekundy po czym przestaje i nic się nie dzieje dysk podłączony napęd tak pamięć tak procesor tak dodam tylko źe  ta usterka nastąpiła wtedy jak chciałem podłączyć inny napęd  podłączajać komputer się wyłączył i już nie włączył

 

Co może być przyczyną ?

 

Płyta Główna MSI G41M4

Procesor Intel Core 2 Duo 2.2ghz

2GB ram

Zasilacz Fortron 350PNF

Podłączałeś dysk / napęd przy WŁĄCZONYM komputerze ? Jeśli tak - to prawdopodobnie pożegnałeś się z płytą główną.

Ewentualnie poszedł sam zasilacz.

Nie można podłączać przy pracującym komputerze? Dysków SATA czasami nie można podłączać hotplug?

Jeśli masz zapasowy zasilacz to sprawdź czy komputer na nim zadziała, ew. pożycz od kumpli

mimo wszystko jeśli nie zrobiłeś zwarcia to nie powinno uszkodzić płyty raczej zasilacz… ale kto wie

dla bezpieczeństwa wszelkie modyfikacje sprzętu robimy przy odłączonym napięciu z gniazdka!

@Martin8731 - większość dysków SATA jest do tego przystosowana, ale nie wszystkie płyty główne. Ponadto opcja HotPlug powinna być realizowana poprzez specjalne złącze - dzięki któremu możliwe jest odcięcie i przywrócenie zasilania dla potrzeb podłączenia dysku.

Generalna zasada dla sprzętu “domowego” jest taka: CPU, pamięci, karty rozszerzeń, dyski, wentylatory, panele kontrolne podłączamy przy WYŁĄCZONYM zasilaniu.

 … Chyba że mamy kasy jak lodu i ryra nas co i kiedy trzeba będzie wymienić …

Dodam tylko że wiele razy tak robiłem i nic się nie działo

Niestety nie mam żadnego zasilacza żeby zobaczyć to on padł  

 

Dodam że podczas włączania wiatrak procesora jak i zasilacza zaczynają się kręcić po czym przestają 

 

Jak można zdiagnozować łatwo czy to płyta czy zasilacz ?

 

Woził wilk razy kilka, powieźli i wilka.

 

 

Zasilacz można zdiagnozować testerem lub miernikiem. Płytę można zdiagnozować testerem, lub podłączając inny zasilacz. Ergo: bez innego (sprawnego zasilacza) nie ma łatwego sposobu.

Możesz jeszcz spróbować wyjąć/odłączyć wszystko co się da - dyski, napędy, dodatkowe urządzenia, ram i zobaczyć czy rusza.

Niestety nie rusza 

 

Dodam jeszcze że z tego co pamiętam po awarii zaczęła migać dioda przy włączniku zasilania z przodu obudowy i nie chciała się wyłączyć 

Raczej nie podłączam przy pracującym komputerze niczego poza urządzeniami USB lub monitorem (VGA). Przy podłączaniu molex’a kiedyś wyłączył się komputer i przez kilka minut nie dało się go odpalić. Ale się nie zepsuł.

 

 

Na poprzedniej płycie głównej miałem taką awarię że nie dało się komputera włączyć, tylko migała dioda. Czasami nie dało się w ogóle włączyć komputera, a czasami wyłączał się w czasie pracy i migała właśnie tak dioda. A serwisować się nie opłacało.

 

Temat pewnie do zamknięcia.

@Martin8731 - generalnie podłączanie czegokolwiek, co nie zostało zaprojektowane jako HotPlug (vide USB) przy włączonym komputerze jest obarczone ryzykiem. Nie zliczę przypadków w których podłączanie monitora przy włączonym komputerze było przyczyną uszkodzenia monitora lub karty graficznej. Zresztą - nawet USB nie jest wolne od ryzyka. Wystarczy gniazdo / wtyk kiepskiej jakości - i też można się pożegnać z kontrolerem / urządzeniem / portem USB. Dopiero od jakiegoś czasu producenci płyt głównych stosują dodatkowe zabezpieczenia portów USB - co jest oczywistą konsekwencją dostosowania portów USB do np. ładowania zewnętrznych urządzeń nawet przy wyłączonym komputerze.

 

@iszo - no to się cieszymy. A na przyszłość pamiętaj o tym co tu napisaliśmy :wink: