Jak podzielić dysk 1 TB na partycje?

Witam.

Chodzi mi głównie oto jak podzielić ile partycji po ile bo z tego co się orientuje dużo zależy od właśnie podziałki dysku.

Wiem że jeden musi być na system to na xp to z 40GB starczy a na win 7 to z 50GB nie ??

Czy programy instalować na innym znów dysku czy programy razem tam gdzie system ??

A resztę to chyba już wiem. Drugą partycję niewiem ile ale z 200GB na wszelkie multimedia a resztę dysku też na dwie partycje czyli :

1-system

2-programy ?? czy programy razem z systemem ??

3-multimedia

4-nie wiem jeszcze na co

5-nie wiem jeszcze na co

Co myślicie ??

Moja propozycja:

partycja 1 - system i programy, przy czym:

XP po instalacji zajmuje 5GB + aktualizacje + programy czyli jak dasz 50GB to będzie spory zapas

7 - ja daję 100 GB i nie spotkałem problemów, u siebie mam aktualizacje, wiele programów i ponad 40 GB wolnego

partycja 2 - tutaj możesz jakieś gry albo coś,

partycja 3 - multimedia,

na pewno dane, dokumenty, multimedia trzymaj na innej partycji niż system - jest mniej roboty przy przeinstalowywaniu systemu.

Różni ludzie różnie Ci powiedzą, ale większość zapewne zgodzi się, że na jednej partycji system, na pozostałych dane.

Nie wiem co chcesz trzymać na dysku.

Ale co zależy?

Podziel wg uznania np.,

  1. Windows + Programy

  2. Dane

  3. Multimedia

A nie wiem czego ile będziesz instalował. Jednemu starczy 50GB na system i programy, drugiemu 250.

No rozumiem to chyba tak jak mówiłem :

  1. System + programy z 50 GB

  2. Dane

3.Multimedia

  1. Coś tam jeszcze

Ogólnie tak, ale 50 GB to umowny rozmiar partycji na system + programy, zależy od systemu i programów i może gier, dlaczego nie chcesz dać zapasu skoro masz duży dysk i sam nie wiesz co z nim zrobić? I wykonuj kopie zapasowe.

Dodane 25 listopada 2012 0:44:57

Wykonuj kopie zapasowe. Możesz mieć np. dodatkową partycję, na której będziesz trzymać tylko kopię systemu.

Proponuję bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free: Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (instrukcja w pliku PDF: instrukcjaparagon.pdf, program do odczytu instrukcji Adobe Reader Adobe Reader X 10.1.4 lub Foxit Reader Foxit Reader 5.3.1 Build 0606). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive**.** W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.

aha bardzo przydatny program hm?

chyba go wykorzystam . :smiley:

Bardzo dziękuje

Pytasz o Paragona? Kopie dobrze robić. Kopię systemu (gdy poinstalujesz sterowniki, programy) można utworzyć na drugiej partycji na tym samym dysku. Jeżeli system padnie to potem masz gotowy system w mniej czasu niż instalacja systemu od nowa + instalacja sterowników + instalacja programów.

Jeżeli padnie dysk twardy, to nic Ci z kopii, które są na dysku który padł.

Ja proponuję, abyś robił kopię ważnych danych (dokumenty itp.) na innych nośnikach (np. zewnętrzne dyski twarde, pendrive, płyty CD/DVD/Blu-ray, serwery internetowe, np. SkyDrive), natomiast kopie systemu ewentualnie możesz zrobić na osobnej partycji na dysku na którym zainstalowany jest Windows - czyli np. teraz system postawisz na C, a kopię systemu utworzysz na D.

Zrób sobie zatem dodatkową partycję na kopię systemu.

Nie wiem, czy dzielenie dysku na więcej niż 3 partycje ma sens - bo jak osobno zrobisz partycję na dane i multimedia, to kiedyś może się jedna partycja zapełnić, a druga nie - i co wtedy? Nic nie przeszkadza w tym, by założyć na takiej partycje dwóch folderów: DANE i MULTIMEDIA - to przecież nie przeszkadza.

Jak najbardziej jestem “za” osobną partycja na system i programy oraz osobną dla gier (tylko pamiętaj przy instalacji gierek, by wskazywać tę właśnie partycję).

No tak wiem ale mam jeszcze jedno pytanie związane z :

gry na jakiej partycji instalować osobnej całkiem od systemu i multimedi ??

Ja mam oddzielną partycję przeznaczoną tylko na zainstalowane gry (to rozwiązanie dobrze się sprawdza).

Na twoim miejscu dysk podzieliłbym tak (ja mam tak podzielony tyle że 500GB):

  1. system i wszystkie programy

  2. zainstalowane gry

  3. reszta na dane

Ja zrobię jak tutaj kolega zrobił falcon89 Dzięki Ci.

A jak z rozmiarami tych partycji ?

System 50

Zainstalowane gry 475

reszta 475

Tak może być ??

Ile ty tych gier masz?

no może przesada to mniej na gry a więcej na reszte

A na system nieco więcej - ja był dał z 70-80 GB (tak na zapas).

aha to dam 90GB :smiley:

Ja na system dałem 42GB (ok 10GB mam wolne)

Co się przejmujesz zresztą, zabraknie to poprzesuwasz programem GParted, tylko módl się żeby Ci prądu nie wyłączyli.

dlaczego ?

Zrób wedle uznania, u każdego się sprawdzi inny sposób podziału dysku.

U mnie to wygląda tak : 150GB na system, 50GB na fotki, 300GB na filmy, 150GB na instalki różnej maści (pozgrywane jakieś gry z płyt CD i inne duperele), 30GB na dane, 250GB tymczasowy folder, żeby tam coś wrzucić, co i tak pójdzie do usunięcia.

Dla mnie najlepszy podział, ale innym może nie przypasować. Mój też nie jest bez wad i będę musiał trochę pozmieniać, ale dopiero, jak się zaopatrzę w SSD (a więc najwcześniej w styczniu).

a teraz inne pytanie czy wirus może przejść z jednej partycji na drugą ??