Jak podzielić dysk 4TB (na dane) w Windows 7?

Jak podzielić dysk 4TB (na dane) w Windows 7 ?

EaseUs Partition Master i AOMEI Disk Manager nie wykrywają partycji dodatkowych (znaczy JEST Nie przydzielone miejsce , ale jak zaznaczam to w menu jest np. Wipe (wymazywanie partycji i properties), albo podgląd (limit BIOSU) ale podobno System Windows 7 i wyższe jakoś może się udac (podzielić na GPT) ale  te 2 programy używają również GPT więc w czym problem? Wytłumaczcie czy da się to zrobic z poziomu Windowsa i w jaki sposób…

 

Zależy mi na 3 partycjach i raczej nie potrzebuje robić więcej partycji,

 

http://www.partition-tool.com/resource/GPT-disk-partition-manager/partition-gpt-disk.htm

 

ja mam Win 7 64-bit a jak bede mial zainstalowany Windows 8.1 ?

Aby używać dysku powyżej 2TB potrzebne są 3 “rzeczy”

-bios UEFI

-system 64-bitowy

 

Zobacz też w Zarządzaniu dyskami, tam też powinno się dać założyć partycje.

Aby użyć dysku powyżej 2TB (NIE POTRZEBNY jest bios UEFI), napisałem, że dysk ma służyć jako dane…(nie mylić, że 4TB pójdzie na system)

 

Napisałem, że mam 64-bit system więc chyba nie czytasz dokładnie co pisze…

 

 

Wszyscy mówią, że można ale ja się kurde pytam jak, że w DOS-ie a czemu nie można zrobić to jakimś programem z poziomu Windows ??

Zero wyjaśnienia…

Spróbuj darmowego MiniTool Partition Wizard, ma dostępnych więcej opcji niż EaseUs

Ten program się myli!! Dysk używa GPT! Tylko jest to Mixed (MBR+GPT) ale program uznaje, ze każda partycja jest MBR.

A ja nadal uważam że jest potrzebny UEFI lub kontroler który obsłuży HDD powyżej 2TB.

Mam dysk 3TB mam 4 partycje, które mają prawie 3000 GB + logiczna 746,5 GB - więc jest 5 partycji… więc w systemie może być 4 podstawowe… ale nie wiem skąd się wzieła ta "dziwna logiczna partycja bo dysk nie może mieć 3,5 TB (nie mylic z dyskiem 4tb) bo ja mowie o innym dysku…

Czyste UEFI jest potrzebne do bootowania z takiego dysku, Hybrid EFI też się chyba nada

Z drugiej strony BIOS, nie koniecznie UEFI, musi faktycznie obsługiwać dyski  2TB+

Faktycznie, tu nie miałem racji. Do bootowania z gpt jest potrzebne uefi.

 

Możesz zobaczyć na stronie producenta MB czy jest jakieś dodatkowe oprogramowanie do obsługi dysków pow.2TB. Np asrock daje narzędzie 3TB+unlocker.

 

Zaintrygowało mnie jeszcze, że napisałeś “Mixed (MBR+GPT)”. Może w tym jest problem, że nie jest to “czyste” gpt.

Udało się. Podzieliłem na 3 partycje NTFS(GPT) bez UEFI.

Napisz tak z ciekawości co było problemem.

Zwyczajna drobnostka. Nie wiem co mi przyszło do głowy, że GPT formatuje się jako NTFS, a myślałem, że NTFS należy tylko dla MBR i próżno szukałem system plików GFT bo nie ma czegoś takiego {gdyż jest to Typ lub styl partycji} (tu zwyczajnie miało być NTFS)…a ja wybierałem “Unformated”

No i oczywiście w systemie na początek należało dysk “zainicjować jako GPT”

a potem już wyrównałem partycje , dwie po 1,32 TB i jedna trochę powyżej 1000 GB