Jak podzielić dysk c na kilka partycji?

Witam. Mam taki problem. Otóż posiadam Windows Vistę. Jak kupiłam komputer to już była ona zainstalowana. Problemem jest to, że posiadam wszystko co mam na kompie na dysku c. Są tam niby dyski E, F, G i H, ale kiedy chcę cokolwiek z nimi zrobić np. je otworzyć czy sformatować to pojawia mi się napis: " Włóż dysk do stacji dysków". W jaki sposób mam te dyski utworzyć skoro mówią mi że tych 4 pozostałych dysków w ogóle nie ma. Dodam tylko, że jestem całkowitym laikiem w sprawach typowo problemowych związanych z komputerem, dlatego bardzo proszę o dość szczegółową pomoc. Będę wdzięczna za każdą radę. :slight_smile:

Więc kolego zrób tak:

  1. Naciśnij na Star i w polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz admin,

  2. Wejdź w narzędzia administracyjne, a następnie Zarządzanie komputerem

  3. Po lewej stronie masz coś takiego jak Magazyn a w tym Zarządzanie dyskami

  4. Jeśli faktycznie masz te dyski co napisałeś na jedz na poszczególny i prawym myszki kliknij i wybierz formatuj…

Pozdrawiam

Wrazie co pisz, i napisz czy pomogło?

Zrobiłam wszystko tak jak napisałeś i nic. Jak najeżdżałam na te dyski to po naciśnięciu prawego klawisza myszy nie miałam opcji formatuj, tak jakby te dyski nie istniały. Dysk C oznaczony tam jest jako partycja podstawowa, a te pozostałe jako dyski nieprzydzielone. Tak czy inaczej nie mam pojęcia o co w tym chodzi.

No to musisz przydzielić im miejśce, one są kolorem chyba czarnym, więc kliknij na niego prawym i stwórz partycje, ustawiasz sobie wielkość. 1024MB=1GB

Zapewne te owe dyski E, F, G i H to jest czytnik kart.

wiesz ciezko się domysleć z tego co Ty piszesz ale pewnie tak… Udało się , czy nie ?

Sprawa jest banalna. W Twoim kompie cały dysk twardy (fizyczną część kompa ) zajmuje dysk “C” i przed instalacją systemu operacyjnego nie dokonano podziału dysku twardego na partycje. Dyski, o których piszesz (D,E,F itp.), to nie części dysku twardego, ale prawdopodobnie czytniki pamięci flash, a prościej gniazda do odczytania kart pamięci. Są one puste, więc komputer żąda “włożenia dysku …” wtedy, gdy chcesz cokolwiek z tymi “dyskami” zrobić. Tworzenie partycji na dysku twardym z poziomu Windowsa jest proste, jest tylko jedno “ale”. System stworzy nową partycję “fizycznie” na końcu dysku twardego, a ponieważ pliki są zapisywane w różnych miejscach tegoż, istnieje niebezpieczeństwo skasowania jakiegoś pliku przy tworzeniu nowej partycji, jeśli fizycznie został on zapisany gdzieś pod koniec twardziela. Rdą na to (choć nie dającą pełnej gwarancji) jest defragmentacja dysku, najlepiej kilkoma różnymi programami, szczególni takimi, które dają mapowy obraz całego dysku w czasie defragm. . Partycje zrób tak : panel sterowania->narzędzia admin.->zarządzanie komput.->zarządzanie dyskami->klikasz “dysk C” lewym przyciskiem myszy, potem prawym i dalej to już dziecko by sobie poradziło. Swoją drogą jeżeli producent kompa przed instalką windowsa nie spartycjonował dysku, należą mu się tęgie baty. Wytłumaczyłem wszystko jak dziecku, ale … sam kiedyś też byłem zielony. Pozdro.

Dodane 29.01.2009 (Cz) 2:27

Dodam jeszcze, że defrag trzeba robić rzecz jasna przed partycjonowaniem . Programy do tegoż procederu znajdziesz na vortalu. Powodzenia.

Dobry kolego jesteś , wszystkie dane są juz na wierzku a Ty meritum z tego robisz , super rada, brawo. Ale to juz wszystko wiemy, dzięki pomogłeś :smiley:

Może zacznijmy od początku. Sprawdź w dokumentacji zakupionego sprzętu jaki dysk znajduje się w komputerze(pojemność). Następnie sprawdź pojemność dysku C, kliknij prawym klawiszem myszki na ikonie dysku i wybierz właściwości. Pierwszy raz słyszę żeby czytniki kart miały przypisane na stałe litery. Napisz co wyszło.

u mnie tez tak jest.

Są to dyski wymienne - usb + czytniki kart pamięci :slight_smile:

usb mam moze z 4 a gniazdek około 6…

Raz podłączyłam pare sprzętów na raz w gniazdka(do usb i karty pamieci) i miałam dyski do m x)