Jak podzielić dysk na partycje podczas instalacji Ubuntu?

Witam wszystkich, i zwracam się z prośbą o udzielenie mi pomocy w zainstalowaniu linuxa na moim komputerze. Mam wypalona płytę uruchamiam instalacje dochodzę do momentu w którym trzeba podzielić dysk i dalej ni w ząb. Dodam że mam win 7 na dysku C: a ubuntu chcę zainstalować na dysku D:. Twardziela mam podzielonego na 4 partycje ale tylko D: jest wolne, jest to około 200 giga wolnej przestrzeni z której około 50 gb chcę przeznaczyć na system. Wiem że dzieli się go jakoś na sam system, na folder home i na jeszcze jeden folder związany z ramem. Dodam że u mnie w komputerze zainstalowane są 4 gb ramu. Jeżeli można to proszę o opisanie mi krok po kroku sposobu podziału dysku i odpowiednich funkcji które powinienem zaznaczyć wykonując instalację . Za podpowiedzi i pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam gorąco.

Proponuję tak:

swap (partycja wymiany) - 1 GB

/ (system) - 20 GB

/home - reszta

W trakcie instalacji zaznacz opcję ręcznego partycjonowania dysku. Skoro masz 4 partycje D musisz oznaczyć jako podstawową i podzielić na partycje logiczne.

Dzięki za odpowiedź ale nadal nie kumam. Jak mam odznaczyć D jako podstawową? Ja robię to tak że wybieram D wyskakuje mi okienko w którym pokazuje się wielkość dysku 200000. Ja zmniejszam na 20000 zaznaczam system plików ext4 oraz daję ukośnik i wyskakuje komunikat : “zanim będzie można wybrać nową wielkośc partycji, zmiany muszą zostać zapisane na dysku. Zauważ że operacja zmiany wielkości może zająć dużo czasu”.

Rozszerzoną, nie podstawową i to tylko jeśli używa MBR (skrajnie prawdopodobne).

teraz mam większy problem zniknęła mi partycja d

Zniknęła, czy po prostu windows jej nie widzi? (Windows nie obsługuje ext4)

ok przywróciłem

Dodane 22.06.2012 (Pt) 13:47

Wiem że mogę też zainstalować przez wubi ale już tak zrobiłem i nie było po polsku

Dodane 22.06.2012 (Pt) 13:49

Jaka jest różnica między instalacją wubi a normalną z podziałem dysku?

Niczego nie musisz dzielić na maleńkie partycje i niepotrzebnie mieszać na dysku, po prostu tworzysz partycję 50GB za pomocą dowolnego narzędzia do partycjonowania(możesz to zrobić pod Windowsem), uruchamiasz ponownie kompa i tam(na tej nowej partycji) instalujesz Ubuntu, kiedy instalator Ubuntu krzyknie o Swap wybierasz instalację bez oddzielnej partycji na swap i to wszystko. Z chwilą sformatowania partycji przez instalator Ubuntu nie będzie ona widoczna dla Windowsa.

Ok tak zrobię , chciałbym jeszcze zapytać o jedną rzecz mianowicie mam te 50 gb, zaznaczam że instaluję na całym później chciałbym jeszcze dodać folder home jak mam to zrobić? I jak ustawić partycję na rozszerzoną?

Usuń starą partycję i utwórz nową zaznaczając odpowiednią opcję. Potem na niej możesz dodać właściwe partycje, na które wrzucisz system.

Decyzja o tworzeniu swapu lub nie i jego rozmiarze powinna być raczej warunkowana ilością ramu, a nie tym, czy komuś się chce tworzyć dodatkowe partycje.

Dziękuję koledzy za zainteresowanie się moim tematem. Więc tak podzieliłem sobie D i utwożyłem nową partycję G która ma 50 gb. Zaznaczam na nią i wyskakuje mi okienko 49456. Zaznaczam ukośnik oraz system plików ext4. Przechodzę dalej i chcę teraz utwożyć folder home o wielkości 20000 jak mam to zrobić?

@: zaq30 O partycjonowaniu.

http://start.ubuntu.pl/installing-partitioning.html

http://linuxiarze.pl/mint/

Możesz ale nie musisz tworzyć te wszystkie partycje. Możesz po prostu zainstalować Ubuntu a cały system plików znajdzie się na jednej partycji. Opcja z osobnym home jest ok ale nie jest koniecznością(to tylko jedna z opcji) dokumenty po prostu będą na oddzielnej partycji.

Tworzenie specjalnej partycji na plik wymiany jest jedną z opcji podczas instalacji nie znaczy to, że trzeba się tego bezwzględnie trzymać. W Windowsach plik wymiany znajduje się domyślnie na dysku C i jakoś nie potrzeba mu oddzielnych partycji :wink: Przyznaję się bez bicia, że nie wiem czy Ubuntu w razie nie wskazania stosownej partycji na plik wymiany nie tworzy sobie pliku wymiany automatycznie, to możecie sprawdzić, sam chętnie odświeżę sobie temat. Wiem natomiast, że można taki plik utworzyć ręcznie z tym, że nigdy nie było mi to do niczego potrzebne. http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=146&t=50542

@:cayman3_11 jest tak jak piszesz nie chce mi się tworzyć tych partycji więc tego nie robię, czyli widzimisię :wink:

Dziękuję za pomoc mam już ubuntu i teraz nowy problem instalacja sterowników amd jak się do tego zabrać?

Informacja o dostępności sterownika zamkniętego powinna wyskoczyć automatycznie. Wtedy wystarczy go włączyć, system ściąga sterownik i go instaluje, potem będzie reset i gotowe. Zależy jeszcze jaką masz kartę?

Radeon 5850

Ten dokument http://ubuntuone.com/4XQFFQuYv4GilPikkoiF07

Strona 42 “instalacja dodatkowych sterowników”

Pokaż wyniki poleceń:

df -h

i

fdisk -l