Jak podzielic dysk na partycjie 320 gb

wITAM DZISIAJ KUILEM KOMPA I MAM PROBLEM jak podzielic dysk ? po ile mają mieć partycje ?

Jaki masz na nim Windows??

Partycja systemowa ok 20-30GB i reszta na D:, znaczy na dane. Możesz sobie jeszcze inaczej podzielić tzn. tak jak wcześniej napisałem + partycja na multimedia itd…

Zależy od twoich potrzeb, ale na system daj gdzieś z 36GBdo 40GB (C:)! Gdybym ja miał podzielic sobie taki dysk to zrobił bym tak: C:36GB,

D:142GB,E:142GB! :slight_smile:

ja zawszę robię 2 partycje (C i D), na C system a na D reszta danych: gry, filmy itd. Na C daj 30GB a na D resztę co zostanie i będzie ok

Jesteś pewien, że MB?? Jak by tak podzielił to nawet win 95 by się nie zmieścił.

jaki system plikow mam wybrac przy instalacji NTSF czy fat??? co lepsze

NTFS jest lepszy.

:oops: Ja osobiście mam dysk 300GB i dwie partycje C:36GB, a D:reszta. Na D: zrobiłem sobie 3 foldery:gry dokumenty i programy!

System NTFS!

jak bede instalował pierwszy raz windowsa to trzeba wejsc tak jak zawsze w biosa i ustawic bootowanie czy będzie automatyczne?

Jak masz przy włączaniu napis Boot from to masz włączone, a jak nie ma tego napisu to wyłączone.

Ja mam 2 dyski 1TB i 2 dyski 500GB i nie mam wielkich problemów z tym. Moja zasada to 100GB Vista 40GB XP Linuch jeszcze mniej a pozostałe partycje to tak naprawdę dowolność minęły te czasy kiedy to wielkość partycji nie systemowych miała jakieś większe znaczenie dla wydajności.

…co prawda jak się walnie 35 partycji po 1 GB to nie ma co liczyć na dobrą wydajność :slight_smile: …z ich ilością nie wolno przesadzać z doświadczenia wiem że to dość zmniejsza wydajność im mniej tym lepiej.

A co do moich 100GB na Vistę niektóry powiedzą że za dużo ale jak się instaluje tyle ile ja i ma Vistę Ultimate 64bitową to wbrew pozorom to nie jest dużo

ja na C przynajmniej 80GB (czasami sie programy zainstaluje i gry a 2 pozostałe partycje to po równo - lepiej mieć więcej miejsca na c niż mniej

podział dysku zależy od rodzaju systemów operacyjnych i programów, które będą instalowane;

może tak:

c - windows + wolne miejsce na swap i pliki programów, które wrzucą instalatory

d - instalowane programy

e - drugi windows (do różnych testów, instalacji softu z netu i czasopism)

f - własne dane (filmy, grafika, muzyka itp.)

g - partycja “śmieciowa” - cache przeglądarki, ściągane pliki (tu defragmentacja nam nie przeszkadza)

  • ew. jedna lub dwie partycje primary po kilkanaście GB na linuksy