Jak podzielic dysk na partycjie 320 gb

(Sawic) #1

wITAM DZISIAJ KUILEM KOMPA I MAM PROBLEM jak podzielic dysk ? po ile mają mieć partycje ?

(adam749) #2

Jaki masz na nim Windows??

Partycja systemowa ok 20-30GB i reszta na D:\, znaczy na dane. Możesz sobie jeszcze inaczej podzielić tzn. tak jak wcześniej napisałem + partycja na multimedia itd...

(Keymen3) #3

Zależy od twoich potrzeb, ale na system daj gdzieś z 36GBdo 40GB (C:)! Gdybym ja miał podzielic sobie taki dysk to zrobił bym tak: C:36GB,

D:142GB,E:142GB! :slight_smile:

(Bartaz10) #4

ja zawszę robię 2 partycje (C i D), na C system a na D reszta danych: gry, filmy itd. Na C daj 30GB a na D resztę co zostanie i będzie ok

(adam749) #5

Jesteś pewien, że MB?? Jak by tak podzielił to nawet win 95 by się nie zmieścił.

(Sawic) #6

jaki system plikow mam wybrac przy instalacji NTSF czy fat??? co lepsze

(adam749) #7

NTFS jest lepszy.

(Keymen3) #8

:oops: Ja osobiście mam dysk 300GB i dwie partycje C:36GB, a D:reszta. Na D: zrobiłem sobie 3 foldery:gry dokumenty i programy!

(Keymen3) #9

System NTFS!

(Sawic) #10

jak bede instalował pierwszy raz windowsa to trzeba wejsc tak jak zawsze w biosa i ustawic bootowanie czy będzie automatyczne?

(adam749) #11

Jak masz przy włączaniu napis Boot from to masz włączone, a jak nie ma tego napisu to wyłączone.

(DjLeo) #12

Ja mam 2 dyski 1TB i 2 dyski 500GB i nie mam wielkich problemów z tym. Moja zasada to 100GB Vista 40GB XP Linuch jeszcze mniej a pozostałe partycje to tak naprawdę dowolność minęły te czasy kiedy to wielkość partycji nie systemowych miała jakieś większe znaczenie dla wydajności.

...co prawda jak się walnie 35 partycji po 1 GB to nie ma co liczyć na dobrą wydajność :slight_smile: .....z ich ilością nie wolno przesadzać z doświadczenia wiem że to dość zmniejsza wydajność im mniej tym lepiej.

A co do moich 100GB na Vistę niektóry powiedzą że za dużo ale jak się instaluje tyle ile ja i ma Vistę Ultimate 64bitową to wbrew pozorom to nie jest dużo

(Lukaszeknoszczyk14) #13

ja na C przynajmniej 80GB (czasami sie programy zainstaluje i gry a 2 pozostałe partycje to po równo - lepiej mieć więcej miejsca na c niż mniej

(Kmazur) #14

podział dysku zależy od rodzaju systemów operacyjnych i programów, które będą instalowane;

może tak:

c - windows + wolne miejsce na swap i pliki programów, które wrzucą instalatory

d - instalowane programy

e - drugi windows (do różnych testów, instalacji softu z netu i czasopism)

f - własne dane (filmy, grafika, muzyka itp.)

g - partycja "śmieciowa" - cache przeglądarki, ściągane pliki (tu defragmentacja nam nie przeszkadza)

• ew. jedna lub dwie partycje primary po kilkanaście GB na linuksy