Jak podzielić partycje i jak zrobić kopię partycji recovery

jak podzielić partycje podstawową by nie uszkodzić partycji recovery?

i jak zrobić kopię partycji recovery?

czy potem nawet jak nie będzie partycji recovery a dane będę miał na płytach to będę mógł przywrócić system?

Recovery, to oddzielna partycja, więc nie widzę powodu, abyś ją uszkodził, dzieląc inną partycję.

Jednak po zmianie tablic partycji, recovery może przestać działać, czyli nie da się uruchomić z dysku,(zdania na ten temat są podzielone, ale istnieje takie ryzyko)

Jeśli koniecznie chcesz dzielić partycję “C”, to najlepiej potem zrób sobie obraz partycji systemowej.

Polecam program Paragon Backup & Recovery.

P.S.Dorzuć info o komputerze i screen z opcji “Zarządzanie dyskami”, ponieważ nic nie wiadomo, z czego i po co chcesz robić, co zamierzasz, bez pokazania na czym, to opierasz.

Usuń wszystkie partycje, zrób układ partycji na nowo, zrób kopię systemu poprzez Paragona paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html

Będziesz miał kopię systemu bez śmieci producenta zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

W jakim celu chcesz zmienić obecny układ partycji na dysku? Jeśli w celu wydzielenia osobnej partycji na dane/dokumenty to warto upewnić się czy przywracanie systemu z recovery pozwoli na zachowanie tej partycji w stanie nienaruszonym.

Według mnie jeśli ruszysz układ partycji - stracisz dostęp do recovery - nie będzie działać przypisany procedurze recovery klawisz przy starcie systemu.

Jeśli wypalisz recovery na płytki DVD z pomocą dołączonej przez producenta aplikacji to partycja recovery nie będzie Ci już potrzebna ale przed jej usunięciem warto upewnić się, że płytki działają prawidłowo.

:roll:

No a wg mnie opowiadasz bajeczki [-X . Dopiero co przywracałem system z recovery (W7 HP), po wcześniejszym niezłym namieszaniu z partycjami i wszystko działa świetnie. Partycja recovery zachowała się idealnie. Oczywiście nie manipulowałem z tą partycją wcześniej, tylko z innymi.

kopię recovery mam na płytkach dołączonych z laptopem, więc mogę usunąc te partycje i utworzyć wg własnego zapotrzebowania tak?

Jeżeli recovery masz na płycie to możesz robić z partycjami co chcesz :slight_smile: najszybciej i najprościej podzielisz dysk tym programem http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

jest prosty, intuicyjny, przejrzysty i obrazkowy :slight_smile:

Na partycji C: znajdują się pliki rozruchowe “Recovery”.

Jeżeli je uszkodzisz to nie odzyskasz systemu z ukrytej partycji “Recovery”.

Płyty Recovery też mogą nie zadziałać.

Jeżeli chcesz sformatować cały HDD i ustawić partycje po swojemu to warto zrobić tak jak doradzali koledzy wcześniej,czyli backup C: za pomocą Paragonu B&R.Wcześniej się upewnij czy masz czysty system bez zamulaczy i wirusów.

en artykuł wszystko wyjaśni http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

Jeżeli skopiujesz całe C:\Users, a potem - po zainstalowaniu systemu na nowo - odtworzysz to zachowasz dane programów, moje dokumenty itp.

Zainstaluj system na nowo - o wyszukiwaniu sterowników itp. przeczytasz tutaj zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Jeżeli nie dysponujesz płytą Windows, to:

  • odwróć laptopa i zobacz na jaką edycję Windows (np. Home Premium) posiadasz licencję i upewnij się, że klucz produktu na naklejce jest czytelny

  • załatwiamy angielskiego Windowsa z internetu w takiej edycji na jaką posiadamy licencję (np. Home Premium) http://answers.microsoft.com/en-us/wind … a38d8b2da6

  • instalujemy Windows z kluczem który znajduje się pod spodem laptopa, podczas instalacji na ekranie “gdzie chcesz zainstalować system Windows” wybieramy “opcje dysku (zaawansowane)”, zaznaczamy partycję systemową, klikamy formatuj, zaznaczamy partycję systemową aby został tam zainstalowany system i klikamy Dalej

  • instalujemy polski pakiet językowy z Microsoftu http://www.softpedia.com/get/System/OS- … ator.shtml

  • instalujemy sterowniki

  • Jeżeli masz legalny system, to zainstaluj lekki antywirus http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-S … 14628.html

Jeżeli nie, to http://www.dobreprogramy.pl/AVG-AntiVir … 13206.html

To, że u Ciebie wszystko było OK nie oznacza, że tak będzie wszędzie.

:roll: