Jak połączyć 2 LAN-y?

Jak połączyć 2 LAN-y?

beznazwyonz.png

Mam 3 komputery połączone w dwie sieci LAN, tak jak na powyższym obrazku.

PC_1 jest połączony kablem z PC_2 w sieci LAN.

PC_1 jest połączony z laptopem za pośrednictwem Liveboxa i oba mają też internet.

Z poziomu PC_1 mam dostępne oba komputery i mogę kopiować pliki z PC_2 na laptopa i na odwrót ale z laptopa mogę się połączyć tylko z PC_1 a PC_2 w ogóle nie widać i tak samo PC_2 nie vwidzi laptopa.

Co zrobić żeby połączyć te dwie sieci, żebym mógł laptopa połączyć z PC_2 bez dokupowania dodatkowego sprzętu? :?:

Al Bundy ,

jeżeli nie korzystasz z Videostrady, to będziesz miał jeszcze jedno wolne wejście LAN w LiveBoxie (żółte chyba). Wtedy wystarczy podłączyć PC_2 kablem sieciowym z LB.

Jeżeli natomiast masz zajęte oba wejścia sieciowe w LB to najprościej będzie dokupić kartę sieciową Wi-Fi i włożyć ją do PC_2. Możesz też skorzystać z dongla dołączonego do LB, jeśli oczywiście nie korzystasz z niego w laptopie. A jeśli korzystasz to upewnij się, czy laptop nie ma wbudowanej karty Wi-Fi (chyba wszystkie nowe i nawet 2 letnie lapki maja takie karty).

Pozdrawiam,

Rafał

W Liveboxie oba gniazda RJ-45 są zajęte bo do drugiego jest podłączony dekoder, a PC_2 jest za daleko od Liveboxa żeby go połączyć przez wifi, a poza tym nie chce mu udostępniać internetu.

Można by też PC_1 połączyć z Liveboxem przez wifi bo mam wolną kartę i wtedy by się zwolniło gniazdo RJ-45 dla PC_2 ale wtedy bym miał wolniejszy transfer po LANie pomiędzy PC_1 a PC_2 (10 Mb/s zamiast 100 Mb/s które mam obecnie).

A jakby tak zastosować switch?

Powinno działać i to, co znalazłem w Internecie na ten temat raczej tą tezę potwierdza.

Do wolnego gniazda LB podpinasz switch, a do switcha PC-ty. Laptop łączy się po wi-fi.

Ale ja chciałem połączyć bez dokupowania dodatkowego sprzętu.

Skoro z poziomu PC_1 mogę przesyłać pliki pomiędzy wszystkimi trzema komputerami to znaczy że połączenie jest. W PC_1 są 2 karty sieciowe, przez jedną jestem połączony z PC_2, a przez drugą z Liveboksem i to chyba na PC_1 trzeba skonfigurować połączenie pomiędzy obiema kartami.

Ale nie jest mi to koniecznie potrzebne, więc sobie to chyba odpuszczę, jak czasami trzeba będzie mi skopiować jakieś pliki to zrobię to z poziomu PC_1.

Dzięki za rady.

A czy komputery masz na pewno w tej samej grupie roboczej?

Tak, są w tej samej grupie.

Próbowałem też robić “Mostek sieciowy” pomiędzy dwiema sieciami, ale wtedy całkiem tracę łączność pomiędzy komputerami.

Po IP spróbuj, ale to raczej pójdzie w jedną stronę.

PC_2-Start>Uruchom(bądź na klawie znaczek windows+R) i wpisz \adres_ip tego laptopa, lub adres IP bramy domyślnej(start>uruchom>cmd>ipconfig) i wtedy będziesz na kompie PC_1.

A z laptopa na PC_2 to jakoś nie widzę rozwiązania, przekierować porty(o ile to działa) to byś znowu się odciął od przeglądania z laptopa plików PC_1.