Jak połączyć 2 laptopy (win7 i ubuntu) w celu przesłania dużego pliku

Witam,

chciałbym przesłać duże pliki (razem około 400 GB) z laptopa z zainstalowanym systemem UBUNTU (jeden z nowszych) do laptopa z windows 7 x64.

 

Zaznaczę, że nie mam zielonego pojęcia o Ubuntu ani o innym linuxie, dlatego proszę ograniczyć operacje na linuxie do minimum :slight_smile:

 

W grę wchodzą opcje:

  1. połączenie przez scrossowany kabel np Ethernet (rozumiem, że kablem prostym nie da się zawiązać takiego połączenia?)

  2. połączenie USB

  3. połączenie przez WiFi.

 

Bardzo proszę o opinię, która z opcji jest najlepsza oraz o instrukcję jak takie połączenie i przesłanie plików przeprowadzić krok po kroku.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Wojciech T.

 

 

Przez USB spróbuj i tam na pewno w tym linuksie tamten laptop z win7 będzie widziany jako ‘Dysk’ i skopiuj na niego pliczki (powinno działać) :stuck_out_tongue:

Prościej będzie przez Wi-Fi (rozumiem że oba komputery “czerpią” internet z tego samego routera), ale kablem ethernetowym będzie niewiele trudniej, a uzyskasz dużo szybszy transfer.

 

Na kablu prostym też powinno działać, to już nie lata 80. czy 90.

 

W każdym razie komputery mają się widzieć w sieci. Teraz kwestia samego przesłania plików. Narzędziem służącym do udostępniania zasobów linuksowych dla Windowsa jest Samba, ale z nią jest tak, że raz zadziała, a raz nie (to kwestia konfiguracji, ale nad tym czasem naprawdę trzeba posiedzieć żeby zadziałało - choć niby to Ubuntu więc teoretycznie powinno działać bez żadnych problemów w standardzie).

 

Pewniejszą opcją jest SSH. Instalujesz serwer SSH na Ubuntu, potem programem Putty sprawdzasz czy możesz się połączyć z komputerem gdzie jest Linux i zalogować się loginem i hasłem do swojego konta użytkownika tak, by mieć zdalny dostęp do konsoli. Jeśli się uda, to bez problemu ściągniesz pliki z laptopa programem WinSCP.

Masz na myśli kabel krosowy? ja jak widzę lapka to zawsze z netem to bezprzewodowym.

Ola boga jaka rzeźnia

 

Najprościej to przez SSH - instalujesz serwer SSH i przez np. Filezilla spod Windowsa wgrywasz pliki

 

najprościej zainstalować serwer SSH -

sudo apt-get -y install openssh-server

 

Analogicznie możesz grzebać w centum oprogramowania ubuntu

Dziękuję za odpowiedzi. Na razie spróbuję opcję z kablem USB i napiszę czy zadziałało :slight_smile:

Jeśli karty wspierają auto MDI-MDIX, może być dowolny kabel.

Na FastEthernet uzyskasz najwyższy transfer. Chyba, że masz karty, działające w n 300, to możesz połączyć je bezpośrednio, jeśli nie masz routera, działającego również w n 300.

W Ubuntu podsatwowe pakiety Samby powinny być zainstalowane, w razie potrzeby, system sam zgłosi, że trzeba coś doinstalować. Komputery nie muszą być w tej samej grupie roboczej, ale muszą być w tej samej podsieci. Jeśli któryś z systemów nie widzi drugiego w otoczeniu sieciowym, to prawdopodobnie brakuje pakietów Samby w Ubuntu. Najlepiej skorzystaj z grup roboczych zamiast z grupy domowej.

Możesz też zainstalować serwer FTP, np. ProFTPD na Ubuntu i przesyłać pliki przez FTP, to będzie chyba prostsze dla Ciebie, niż przez SSH.

Witam,

nareszcie doszedł kabel usb male-male, jednak kiedy podłączam oba laptopy do siebie to nic się nie dzieje (nie widzą się). Co robię źle?

Pozdrawiam

Wojtek

Hej,

A czego się spodziewałeś? Że laptopy wykryją się i będzie możliwy transfer pików? Niestety porty USB nie działają w taki sposób. roobal napisał Ci, jak najlepiej połączyć oba komputery.

Pozdrawiam,

Dimatheus