Jak połączyć 2 routery aby zwiększyć zasięg

Witam jak w temacie szukam odpowiedzi.
Mam router ze swiatłowodu i drugi stary router tp-link i chciałbym je podłączyć tak aby zwiększyć zasięg tej sieci , i teraz tak jak tymi kablami je podłączyc by to działało i jak skonfigurowac
Po prostu chce zwiększyć zasięg tej sieci i w miare prosto skonfigurować.

A ten drugi ma wifi? W tym sensie chcesz zwiększyć zasięg? Ja bym zrobił tak:
Podłączył się do routera tp-link (np. kablem):

  • żeby było później wygodnie, ustawił mu adres IP z podsieci tego ‘światłowodu’ - jak np. Twój router od dostawcy ma adres 192.168.0.1, to temu tplink nadał 192.168.0.2 (tak, żeby nie było konfliktu z DHCP - może to też być np. 192.168.0.200…)
  • wyłączył na routerze tplink serwer DHCP
  • ustawił sieć wifi na tplink (ale raczej bym utworzył z innym SSIDem (nazwą), niż ten główny od dostawcy
  • ustawił kanały, żeby się za bardzo nie nachodziły
  • router tplink spiął do routera od dostawcy zwykłym kablem ethernet używając portu LAN (a nie WAN)

W ten sposób ‘router’ tplnik staje się dodatkowym switchem z wbudowanym AP (wifi).

1 polubienie

Poczytaj sobie o WDS (Wireless Distribution System). W customowym oprogramowaniu do routerów, Gargoyle (przynajmniej w tym jest to chyba najprostsze) jest tryb AP + Client. Łączysz router z innym routerem po WiFi, jednocześnie tworząc drugą sieć bezprzewodową. Podaj model tego TP-Linka.

1 polubienie

W sumie może bym się podpiął do tematu.

Robiłem taki numer że spinałem dwa TP-linki bezprzewodowo, z czego oczywiście dalej rozgłaszały WiFi, problem jest taki, że net nie wychodził z drugiego po kablu i za nic nie mogłem tego skonfigurować. Da się to jakoś rozwiązać? Albo jakiś tryb o którym nie wiem aby podpiąć się przez WiFi, rozgłaszać WiFi i żeby po kablu też wychodziło.

1 polubienie

Drugi router ustaw w tryb Bridge

Na drugim routerze ustaw tylko ap i podłącz kabel od głównego routera do dowolnego żółtego portu i wszystko powinno działać.
Główne urządzenie będzie działać jako router a to drugie tylko jako ap + switch