Jak połączyc 2 routery za pomoca kabla ETHERNET?

Witam, posiadam narazie jeden router a mianowicie model MV411R (z orange), chciałabym, abyście mi doradzili, jaki model routera byłby najlepszy do połączenia tych 2 urządzeń kablem ETHERNET oraz jak sie taka operację wykonuje, najlepiej to w punktach.

Modem z orange posiada WiFi, które niestety nie dosięga do drugiego budynku na podwórzu. Chcialabym podłączyć 2 router kablowo do tego z orange ale żeby ten drugi brał, że tak powiem sygnał z routera pierwszego. W routerze, który mam kupić będzie używane WiFi na kilka komputerów.

Prosze o doradzenie jaki router byłby najlepszy do połączenia oraz jak to połączenie wykonać za pomocą kabla ETHERNET.

Z góry dziekuje :wink:

  1. W nowym routerze ustawiasz dla portu WAN/Internet “Uzyskaj adres automatycznie”.

  2. Kablem ethernet łączysz port WAN nowego routera z portem LAN w Orangu.

Jeśli nie zadziała, a ty jesteś zielony, to poproś kogoś (informatyka) o pomoc w konfiguracji.

Ja bym jeszcze wyłączył dhcp w nowym routerze.

@drobok we wszystkich “domowych” routerach, DHCP dla porów LAN jest domyślnie włączone.

Więc trzeba wyłączyć i przydzielić inne IP niż routerowi nr.1

@Longhorn2009 nie wiesz z jakiej puli oba routery przydzielą IP, jeżeli z różnych to nie ma problemu i powinno śmigać, jeśli z tej samej to @martynika44195 i tak sobie z tym nie poradzi i będzie musiał prosić o pomoc kogoś kto ma o tym pojęcie. Celowo opisałem konfigurację tak zdawkowo, opisanie wszystkich możliwych ustawień w poście jest niemożliwe, zwłaszcza że @martynika44195 jest zielony. Aby zrozumieć zasady konfiguracji IP nie trzeba być inżynierem, ale przeczytanie jakiejś książki na ten temat wydaje się niezbędne.

Tutaj nie chodzi w ogóle o pule ip. Net będzie działał nawet jak dwa pc na różnych routerach z włączonym dhcp będą miały to samo ip, ale na udostępnianie plików etc nie ma co liczyć bez przekierowania portów :slight_smile:

Dlatego lepiej by tylko 1 router dzielił wszystkim ip i wtedy żadnych problemów nie będzie :slight_smile:

Tylko, że jak wyłączy w nowym routerze serwer DHCP, to urządzenia w tej sieci nie uzyskają dynamicznie adresu IP. Takie coś można zrobić w przypadku, gdy nie podłącza się kabla do portu WAN tylko LAN, wówczas korzysta się z wbudowanego switcha i wszystkie urządzenia są w jednej sieci. Do portu WAN proponuję podłączać kabel, gdy chce się mieć urządzenia w różnych podsieciach. Jak skonfigurować router, poczytasz w tym temacie podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html