Jak połączyć 2 routery?

Witam. Proszę państwa mam następujący problem. Od kiedy założyłem internet w Netii posiadam NetiaSpota ADSL. Problem jest taki że router nie pozwala sie podłączać urządzeniom z androidem 4.0 których akurat mam 2 sztuki w domu. Po prostu cały czas uwierzytelnia i nie łączy.Oczywiście pomoc techniczna netii twierdzi że router jest w porządku i że to wina mojego sprzętu. Z racji tego że posiadam w domu również mój stary router ADSL Linksys WAG200g postanowiłem go podłączyć i sprawdzić jaki będzie efekt. I efekt był pozytywny czyli moje urządzenia z andkiem się połączyły bezproblemowo. Jednak jest jakieś ale. Na moim Linksysie internet nie chodzi zadowalająco, spowalnia i wiesza się, co innego Netiaspot. Połączenie czasami się zrywa a router utracił z czasem opcję samorestartu i zostaje opcja ręcznego restartu. :cry:

Dlatego tak się zastanawiam, skoro NetiaSpot nie pozwala mi się łączyć z moimi urządzeniami to czy byłaby możliwośc podłączenia do netiaspota mojego - nie mającego takich problemów - Linksysa?

Tak aby utworzyć jeszcze jedną sieć dla urządzeń z androidem? ![-o<

Liczę na waszą pomoc. Pozdrawiam.

Witam,

spróbuj tak:

  • na linksysie ustaw jego adres ip LANu na jakiś z zakresu podsieci LANu netiaspota (żeby później mieć z nim łączność)

  • utwórz drugą sieć wifi na linksysie

  • wyłącz serwer DHCP na LANie linksysa

  • podłącz LANy obu routerów kablem (zakładam że netiaspot ma gniazda rj45)

  • konfiguracji netiaspota nie ruszasz

chyba powinno działać - androidy do wifi będzie wpuszczał linksys ale adres powinien przydzielić netiaspot.

pozdrawiam, dexter

Jako ciekawostkę podam, że też miałem problemy z Androidami 4.0, aby mogły się podłączyć do netiaspota. Pomogło przełączenie Wi-Fi w Netiaspocie z transmisji 802.11n na 802.11g.

Możesz mi to łopatologicznie wyjaśnić bo reszta nie jest dla mnie problemem.

Załóżmy że netiaspot daje IP z zakresu 192.168.0.1 do 192.168.0.255, może być inny, tego nie wiem :). Sprawdzisz to w prosty sposób - sprawdź jakie IP przydzieli laptopowi netiaspot. Przyjmijmy że lapek dostanie IP 192.168.0.100 (z maską podsieci 255.255.255.0) to zakres masz taki jak napisałem wcześniej. Sprawdź też jaki na laptopie masz IP bramy - to będzie adres IP LANu netiaspota (zakładamy 192.168.0.1). Wtedy w ustawieniach sieci LAN linksysa ustawiasz jego IP na np. 192.168.0.2.

Dzięki zadziałało, ustawiłem w linksysie w Network Setup > Router IP > Local IP Address ustawiłem 192.168.1.2 oraz wyłączyłem serwer DHCP ustawiając Disable i zapisując wszystko.

Potem podłączyłem komputer do netiaspota przez port rj45 zwykły(na początku podłączyłem do globusa i nie działało) i linksysa równiez pod zwykły i poszło. Internet chodzi o wiele bystrzej niż przedtem.

Aha jeszcze korzystając z okazji, czy można połączyć te routery bezprzewodowo? bo chciałbym trochę je rozstawić po domu.

No to fajnie że zadziałało :slight_smile:

Nie wiem czy się da tak połączyć linksysa, musiałby móc pracować jako AP+repeater (?), ale z tego co pamiętam nie potrafi, ale mogę się mylić.

W tej kwestii może się wypowie ktoś kto ma to przetestowane i sprawdzone :slight_smile:

ok, to jakbym chciał sobie połaczyć kablem ale dłuższym to jaki mam kupić prosty czy krosowany zeby było ok?

Teoretycznie krosowany, ale na 99% prosty też zadziała. Obecnie od kilku lat sprzęt sieciowy ma autowykrywanie przeplotu.

Sprawdź jaki masz (ten na którym działa), czy kolory tak samo są, w tej samej kolejności.

hmm a może by kupić sobie taki punkt AP+repeater? na allegro takie coś http://allegro.pl/ap-wzmacniacz-sieci-w … 39514.html nada się i jak to właściwie działa? jak ten mój linksys tylko że bezprzewodowo potrafi odbierać sygnał i go wysyłać?

Być może jednak linksys, który masz potrafi pracować jako repeater (musiałbyś to sprawdzić), tylko że w trybie ‘repeater’ nie masz drugiej sieci tylko przedłużenie tej samej, czyli taki android będzie się łączył do tego routera który ma silniejszy sygnał.

Podobno w trybie WDA-AP stare linksysy pracowały tak, że dostawały internet po wifi i dalej go udostępniały na gniazda LAN i wifi, ale już jako kolejną, drugą sieć.

Eksperymentuj… :slight_smile: