Jak połączyć dwa dyski w jeden?

Witam. Mam trzy dyski.

C: 97,5 GB

D: 97,6 GB

E: 102 GB

Na dysku C jest Windows, oprogramowanie itd.

Na dysku D trzymam moje prywatne pliki.

Dysk E jest pusty.

Można zrobić tak, żeby dysk D i E połączyć w jeden dysk z pojemnością 97,6+102=199,6 GB ? Bardzo bym chciał to zrobić tylko nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Dobrze by było, gdyby nie znikły i dane z dysku D. Bardzo proszę i z góry dziękuję.

PS. Partycja do jest dysk ?

Z połączeniem to najlepiej przerzuć z E na D tyle ile się da, a potem chociażby przy użyciu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html zmniejszyć rozmiar E do minimalnego możliwego rozmiaru ograniczonego przez dane na niej znajdujące się (o ile nie udało Ci się jej całej opróżnić) oraz powiększ D o nowy pusty obszar. Powtarzaj proces aż E opróżnisz, wywal ją i zajmij całe zwolnione miejsce przez D.

Partycja to nie jest dysk tylko wydzielona jego część.

Nie rób tak jak mówi nnick, ja się na tym przejechałem. Czym więcej danych kopiujesz tym większe ryzyko crasha programu (i przy okazji twojej taliby partycji).

Przenieś całość a potem dopiero łącz. O ile to partycje a nie dyski.

Gdyby wziąć to dosłownie, powiedziałbym ci by sobie zrobić macierz raid0 (łączenie dwóch dysków, w celu zwiększenia wydajności / uzyskania rozmiaru dysku 2* większego niż mniejszego z łączonych),

dysk to dysk (fizyczne urządzenie), a partycja to miejsce w którym trzymasz dane. Np mogę mieć dysk i 4 partycje na nim, albo dysk i jedną partycję na nim, ale nigdy nie możesz nazwać tego łączniem dysków.

nnick , dane z dysku D mi się nie usuną?

Nie usuną się, ba, nawet jesteś w stanie połączyć dwie partycje zaje(te) danymi. Lecz zajmuje to stosunkowo dużo czasu. (nie zapomnij w wcześniejszej defragmentacji !!

drobok , możesz mi dokładnie napisać jak to zrobić? Ten program EASEUS Partition Master 9.2.1 Home Edition jest w języku angielskim i nie zbytnio wiem jak się za to zabrać. A mógłbyś pisać prostszym językiem? Jestem newbie.

Cześć

Przykład:

Oczywiście przed taką operacją bądź innymi operacjami na partycjach warto zrobić sobie backup danych. Tak na wszelki wypadek :wink:

Najpierw kliknij ppm(prawy przycisk myszy), na partycję D, wybierz defragment (ang zdefragmentuj) (po lewej stronie na liście), ok

ppm na E, defragment, ok

-klikasz lpm (lewym przyciskiem myszy) na merge (u góry, z ang połącz)

Będzie takie okienko:

U góry wybierasz E, a z menu rozwijanego (obok merge selected partition with (połącz zaznaczoną partycję z)) D

Potem apply (zatwierdź)

Widać tam również ostrzeżenie że powinieneś zrobić kopię zapasową danych (gdy program padnie / stracisz zasilanie, możesz stracić tablice partycji (informacje dot. aktualnych partycji). W żadnym razie nie wyłączaj programu w trakcie działania bo będzie jw

drobok , co to jest ta defragmentacja i po co mam ją robić?

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Defragmentacja

A dlaczego masz ją zrobić? M.in. po to aby pliki na dysku nie były pofragmentowane przed jakąkolwiek operacją na dysku. Czyli tak bardzo w skrócie aby zminimalizować ryzyko utraty danych.

Udało się! Wszystko przebiegło pomyślnie. Dziękuję rgabrysiak i drobok.

Temat do zamknięcia.

Mówiąc wprost: jak coś się sypnie to będzie trochę łatwiej odzyskiwać utracone dane…

W informatyce jest tak, że jak coś ma się zepsuć to zepsuje się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli na partycji D masz jakieś bardzo cenne dane (prywatne zdjęcia czy filmy, dokumenty) to sugerowałbym na czas operacji konsolidowania partycji D+E skopiować je na C (jeśli masz tam tyle wolnego miejsca oczywiście) a jak wszystko się powiedzie to przeniesiesz je potem na większą partycję D.

Jeśli na D masz tylko jakieś filmy/gry z netu to w przypadku awarii zawsze możesz je pobrać jeszcze raz więc nie warto się wtedy bawić w to co opisałem…

:roll: