Jak połączyć dwa dyski w jeden?


(Wesolowski Pawel17) #1

Witam. Mam trzy dyski.

C: 97,5 GB

D: 97,6 GB

E: 102 GB

Na dysku C jest Windows, oprogramowanie itd.

Na dysku D trzymam moje prywatne pliki.

Dysk E jest pusty.

Można zrobić tak, żeby dysk D i E połączyć w jeden dysk z pojemnością 97,6+102=199,6 GB ? Bardzo bym chciał to zrobić tylko nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Dobrze by było, gdyby nie znikły i dane z dysku D. Bardzo proszę i z góry dziękuję.

PS. Partycja do jest dysk ?


(nnick) #2

Z połączeniem to najlepiej przerzuć z E na D tyle ile się da, a potem chociażby przy użyciu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html zmniejszyć rozmiar E do minimalnego możliwego rozmiaru ograniczonego przez dane na niej znajdujące się (o ile nie udało Ci się jej całej opróżnić) oraz powiększ D o nowy pusty obszar. Powtarzaj proces aż E opróżnisz, wywal ją i zajmij całe zwolnione miejsce przez D.

Partycja to nie jest dysk tylko wydzielona jego część.


(Drobok) #3

Nie rób tak jak mówi nnick, ja się na tym przejechałem. Czym więcej danych kopiujesz tym większe ryzyko crasha programu (i przy okazji twojej taliby partycji).

Przenieś całość a potem dopiero łącz. O ile to partycje a nie dyski.

Gdyby wziąć to dosłownie, powiedziałbym ci by sobie zrobić macierz raid0 (łączenie dwóch dysków, w celu zwiększenia wydajności / uzyskania rozmiaru dysku 2* większego niż mniejszego z łączonych),

dysk to dysk (fizyczne urządzenie), a partycja to miejsce w którym trzymasz dane. Np mogę mieć dysk i 4 partycje na nim, albo dysk i jedną partycję na nim, ale nigdy nie możesz nazwać tego łączniem dysków.


(Wesolowski Pawel17) #4

nnick , dane z dysku D mi się nie usuną?


(Drobok) #5

Nie usuną się, ba, nawet jesteś w stanie połączyć dwie partycje zaje(te) danymi. Lecz zajmuje to stosunkowo dużo czasu. (nie zapomnij w wcześniejszej defragmentacji !!


(Wesolowski Pawel17) #6

drobok , możesz mi dokładnie napisać jak to zrobić? Ten program EASEUS Partition Master 9.2.1 Home Edition jest w języku angielskim i nie zbytnio wiem jak się za to zabrać. A mógłbyś pisać prostszym językiem? Jestem newbie.


(rgabrysiak) #7

Cześć

Przykład:

Oczywiście przed taką operacją bądź innymi operacjami na partycjach warto zrobić sobie backup danych. Tak na wszelki wypadek :wink:


(Drobok) #8

Najpierw kliknij ppm(prawy przycisk myszy), na partycję D, wybierz defragment (ang zdefragmentuj) (po lewej stronie na liście), ok

ppm na E, defragment, ok

-klikasz lpm (lewym przyciskiem myszy) na merge (u góry, z ang połącz)

Będzie takie okienko:

U góry wybierasz E, a z menu rozwijanego (obok merge selected partition with (połącz zaznaczoną partycję z)) D

Potem apply (zatwierdź)

Widać tam również ostrzeżenie że powinieneś zrobić kopię zapasową danych (gdy program padnie / stracisz zasilanie, możesz stracić tablice partycji (informacje dot. aktualnych partycji). W żadnym razie nie wyłączaj programu w trakcie działania bo będzie jw


(Wesolowski Pawel17) #9

drobok , co to jest ta defragmentacja i po co mam ją robić?


(rgabrysiak) #10

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Defragmentacja

A dlaczego masz ją zrobić? M.in. po to aby pliki na dysku nie były pofragmentowane przed jakąkolwiek operacją na dysku. Czyli tak bardzo w skrócie aby zminimalizować ryzyko utraty danych.


(Wesolowski Pawel17) #11

Udało się! Wszystko przebiegło pomyślnie. Dziękuję rgabrysiak i drobok.

Temat do zamknięcia.


(SilberPunkt) #12

Mówiąc wprost: jak coś się sypnie to będzie trochę łatwiej odzyskiwać utracone dane…

W informatyce jest tak, że jak coś ma się zepsuć to zepsuje się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli na partycji D masz jakieś bardzo cenne dane (prywatne zdjęcia czy filmy, dokumenty) to sugerowałbym na czas operacji konsolidowania partycji D+E skopiować je na C (jeśli masz tam tyle wolnego miejsca oczywiście) a jak wszystko się powiedzie to przeniesiesz je potem na większą partycję D.

Jeśli na D masz tylko jakieś filmy/gry z netu to w przypadku awarii zawsze możesz je pobrać jeszcze raz więc nie warto się wtedy bawić w to co opisałem…

:roll: