Jak połączyć dwa dyski

Mam 2 dyski 80 GB tej samej firmy i jak je połączyć na dwóch osobnych taśmach?

podłączysz je jeśli masz kontroler raid na płycie, inaczej trzeba podłączyć specjalną kartę z kontrolerem

Chcesz żeby chodziły w raid, czy jako dwa odrębne dyski?

Jeżeli na dwóch taśmach, to Twoja płyta główna musi mieć dwa kontrolery ATA, czyli dwa gniazda na płycie głównej dla taśm IDE. Jeśli płyta ma jeden kontroler IDE (tak jest obecnie najczęściej), to taka konfiguracja (z dwiema taśmami) jest niemożliwa. Taśmy wtykasz zawsze niebieskim końcem do gniazda (czyli tzw. kontrolera)w płycie głównej. W takim układzie dyski nie muszą być tej samej firmy.

No raid też może być

http://www.purepc.pl/jak_zbudowac_i_prz … page=0%2C1

Jeśli podepnę dwa dyski ATA do jednego kontrolera za pomocą jednej taśmy to one działają wtedy “zależnie”? :lol:

Może ja się nie znam, ale przez 10 lat podpinałem setki razy po dwa dyski do jednego kontrolera i wszystko działało prawidłowo. Może jestem cudotwórcą?

:roll:

Dodane 08.04.2011 (Pt) 9:17

Giego8. Sprecyzuj co chcesz osiągnąć: przyspieszyć działanie komputera czy zwiększyć dostępną przestrzeń dyskową?

Podaj model płyty głównej bo bez tego to można jedynie powróżyć z fusów.

:roll:

Cudotwórcą pewnie nie jesteś.

Fakt pytanie nieco dziwne.

Ta wypowiedz świadczy o tym ze kolega chce po prostu mieć drugi dysk w komputerze, a jaką role on będzie pełnił to nie ważne.

Do raid potrzebny jest kontroler raid w komputerze.

Jak podpiąć? włożyć wtyczki od taśm w płytę główną i w dysk, cały problem.

Raid należy skonfigurować zgodnie z dokumentacją płyty głównej/kontrolera.

raid raid’owi nie równy.

mała lektura, przeczytać, zastanowić się co się chce osiągnąć, zadać ponownie pytanie

http://www.eioba.pl/a/1iik/konfiguracja-i-objasnienie-raid-oraz-lvm

Jeżeli nie ma to być raid, wpiąć taśmę w płytę w dysk i już, gotowe. Jak z sugerował SilberPunkt dwie taśmy są zbędne, jeden dysk jako master drugi jako slave (zworkami lub w konfiguracji bios).

“giego8” tak dziwacznie spytałeś, nie podając ani co Ty chcesz osiągnąć tymi dwoma dyskami, ani jak są one zasilane (ATA czy SATA), ani wreszcie jaką masz płyte główną (od niej wiele zależy), że mój post powyżej (edytowałem!) wprawił specjalistów w osłupienie.

Odpowiedz na pytania, które tu zadałem, a specjaliści, “setki” razy to robiący, pomogą Ci na pewno.