Jak połączyć dwa routery i Internet?

Witam,

 

Prosiłbym o porady  jak to zrobić. Przenoszę swoja działalność do nowego miejsca, wynajmujący zaoferował mi udzielenie części swojego łącza światłowodowego - jako aneks. On ma router (router 1), który zarządza jego siecią i mnie chciał podpiąć pod oddzielny VLAN, mój Switch (ale przez to,ze on tylko ma dostęp do routera to jakby może zrobić co chce). Ja posiadam swój router Draytek Vigor 2925 (router 2) i chciałbym go użyć do zarządzania moją siecią wedle potrzeb - poniższego rysunku powinien pomoc. Chciałbym aby mój router był serwerem DHCP dla mojej sieci LAN i działał jako brama do Internetu dla mojej sieci LAN, pozwalał mi jnią zarządzać (jak nadawać statyczne adresy IP, działać jako mini firewall i generalnie aby nikt z firmy wynajmującego nie miał dostępu ani nie widział urządzeń w moim LAN) jednocześnie mój router 2 miałby adres z sieci wynajmującego (jeśli wyjaśniłem to prosto? :))

 

 Moje pytania:

  1. Jak to skonfigurować/router 2? Tzn kabel Ethernet od routera 1 podłączyć do gniazda WAN czy LAN w router 2? Czy wtedy tez w konfiguracji wystarczy podać jako bramę adres IP i podsieć routera 1? 

  2. Czy jeśli router 1 przypisze stały adres IP dla routera 2 np. 192.168.2.1 to czy ja wtedy w routerze 2 mogę zdefiniować swoja siec LAN aby używała 10.0.0.x/10.255.255.255 (z pełnym zakresem puli IP 252) ??

 

Zależy mi na elastyczności/zarządzaniu mojej sieci (serwer DHCP z mosliwością przypisywania adresow stalych), aby moja siec LAN widziała tylko siebie, aby siec LAN wynajmującego nie widziala mojej sieci LAN(tzn moze router ale nic wiecej) i oczywiscie aby moja LAN miala dostep do Internetu. 

 

Dodatkowo do mojego routera bedzie podlaczony access point w celach wifi w moim biurze.

 

 

Będę wdzięczny za szybką pomoc bo szukałem ale nie znalazlem - może znacie przykłady online jak to zrobić?

post-270005-0-71966000-1418299948_thumb.

  1. Podłącz pod WAN

  2. tak

dzięki

re 1: i jako brame do internetu podac IP routera 1? w WAN zdefiniować wtedy jako static IP?

re 2. wtedy mogę tak zdefiniować mój serwer DHCP?

  1. Tak

  2. Tak, tylko przypisz swojemu routerowi inny adres domyślny np. jeżeli tam jest 192.168.1.1 to u siebie weź 192.168.2.1

Może jedynie odciąć Cię od Internetu. Twój router wykonuje NAT, więc on nie widzi Twojej sieci. Jeśli miałby dostęp do Twojego LANu, musiałby złamać zabezpieczenia, a to już podlega pod kodeks karny, więc wątpię, aby się w to bawił. Kablek od gościa podpinasz pod WAN, wybierasz Static IP i konfigurujesz wedle jego zaleceń. Swoją sieć LAN adresujesz jak chcesz.

Jeśli na WAN będzie 192.168.1.0/24 i na LAN też 192.168.1.0/24, to router powiadomi, że tak nie może być. Router nie może mieć dwóch interfejsów w tej samej sieci, więc nie pozwoli na to, aby adresacja się pokrywała.