Jak polączyć internet przez 2 anteny wifi?

Drodzy forumowicze: Chcę w pewien wymyślony przeze mnie sposób zaopatrzyć w internet biuro mojej firmy.

Nie jestem pewien sposób takowy ma prawo zadziałać - - podpowiedzcie (ew. podajcie wasze koncepcje z wykorzystaniem elementów które już posiadam)

http://speedy.sh/JuRFY/Bez-tytulu.png

Mam w domu router Adsl: TP - Link TD-W8960N. Router ten ma 2 wykręcane antenki - zamiast jednej chcę podłączyć na przewodzie koncentrycznym (ok. 15m przewodu od routera do anteny) antenę biquad (wykonaną przeze mnie z tej stronki:

http://vss.pl/antena_biquad_wireless_wlan

) zawieszoną na maszcie ( o ile to możliwe ponad drzewami znajdującymi się na posesji sąsiada) Drugą antenkę routera chciałbym pozostawić do odbioru wifi w domu. (O ile 2 anteny pracują niezależnie od siebie – pierwsze pytanie na które nie znam odpowiedzi-- lekki spadek zasięgu w domu nie gra dla mnie roli;)

Po drugiej stronie terenu sąsiada chcę postawić drugi maszt z taką samą anteną biquad podłączoną tym razem do Karty Wi-Fi USB TP - Link TL-WN422G zamiast standardowej antenki.

Karta podłączona do komputera stacjonarnego ew. laptopa w stałym miejscu. Długość przewodu od anteny do karty na terenie firmy to mniej więcej 25m.

Obie anteny biquad ustawię w stanie maksymalnej możliwej widoczności (nie wiem czy samodzielne anteny wystarczą czy oświetlić nimi talerze od anten satelitarnych – od strony routera lub z obu stron – (odległość od anten to 40-45m)

Na chłopski mój rozum powinno zadziałać ;D Ale wywalić kasę na coś niedziałającego może być niezbyt ciekawe, a więc interesują mnie pytania:

  • Czy jeżeli podłączę antenę biquad zamiast jednej fabrycznej w routerze nie spowoduje to jakiegoś problemu wynikającego z niesymetryczności anten (nie są w końcu takie same) i przy okazji nie popsuję routera?

  • Czy 2 antenki w routerze jakoś ściśle współpracują ze sobą, czyli jeśli zabraknie symetrii to nie będę miał ani wifi w domu ani internetu w firmie?

  • Czy Karta wifi działa tylko jako odbiornik czy też jako odbiornik - nadajnik ( czy podłączenie do niej anteny biquad ma sens)?

  • Czy długości przewodów między urządzeniami, a antenami nie są czasem z zbyt długie i czy nie wytracę po drodze połowy sygnału?

  • Czy całość ma prawo zadziałać ?

(odnośnie samej anteny biquad)

  • Czy ekran tej anteny połączyć z ekranem (masą gniazda) routera ( w ten sposób zwieram gorącą żyłę z masą) czy to ma znaczenie? czy też może nie jest wskazane dla routera i karty?

  • Jaka polaryzacja będzie lepsza ustawiając anteny: pozioma czy pionowa? (szczerze myślałem o pionowej)

Proszę o ew. podpowiedzi: co poprawić czy uprościć. Może ktoś ma inny pomysł jak pokonać problem sąsiada :smiley: (puszczenie internetu przewodem od domu do biura nie wchodzi w grę)

anteny działają niezależnie jest to dobry router w standardzie N co najwyżej może spaść prędkość z 300 do 150 z modemem ADSL, tylko sprawdź jaki ma aneks A czy B modem - nie wiem kto jest dostawcą internetu.

@maciejf1

Sprawdź linki jak zdążysz, ona (jeżeli to ona) ma firmę jednoosobową.

Koniec tematu :smiley:

Dostawcą internetu jest Orange - po linii telefonicznej.

Jak sprawdzić aneks i co to takiego? :slight_smile:

adamp_95@o2.pl , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.

To tak nie działa, musiałbyś mieć router z dwoma modułami WiFi, żeby odbierać i wysyłać sygnał. To że router ma dwie antenki nie oznacza, że może on działać jako AP i jako AP Client, router ma dwie antentki, jeśli jest to tzw. dual-band, tj. jest kompatybilny ze standardami a, który działa na zakresie 5GHz, b i g, które działają na zakresie częstotliwości 2,4GHz oraz w standardzie n, gdzie sygnał rozsyłany jest przez obie antenty niezależnie, co pozwala zwiększyć zasięg i szerokość pasma, ale nie daje możliwości takiej, o jakiej piszesz.

Pozdrawiam!

PS jak wstawiasz jakieś grafiki, to wstaw je na jakiś hosting plików graficznych lub do galerii na forum, mało komu chce się pobierać grafikę na dysk.

Podpowiedzcie w takim razie jak ten problem rozwiazac? Czy da sie wykozystac ten ruter?

Moze dopiac do niego jakis 2 router z pojedyncza antena jako acces point i dopiero drugi router podpiac pod antene biquad? Napiszcie tez jak sytuacja wyglad po stronie karty wifi :slight_smile:

adamp_95@o2.pl , na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swój post oraz tytuł.

Jestem nowym forumowiczem i proszę o wyrozumiałość :slight_smile: Nie wiem co poprawić w poście, tytuł poprawiony. Widzę, że ciężko będzie otrzymać konkretną odpowiedź na mój problem…

To Cię nie zwalnia z obowiązku przestrzegania regulaminu. Regulamin jest dostępny dla każdego użytkownika forum i akceptujesz jego warunki podczas rejestracji, to że nie chciało Ci się go czytać, to tylko i wyłącznie twoje zmartwienie. Został Ci jeszcze jeden post do poprawienia.

Jak dostosujesz się do moich próśb, to dopiero wtedy będę mógł Ci udzielić odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Witam,

Faktycznie zgadzam się z przedmówcą, że Twoje pierwotne założenia nie mają racji powodzenia.

Routery N-kowe działają w technologi MIMO (Multiple Input, Multiple Output).

W przypadku Twojego routera jest to dokładnie 2T2R - czyli 2 nadajniki i 2 odbiorniki.

Według mnie dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie do Twojej instalacji zwykłego Access Pointa z jedną antenką (1T1R).

Nie ma potrzeby kupowania dodatkowego routera, który i tak będzie używany jako AP.

Access Point podłączysz do swojego routera (TD-W8960N) za pomocą kabla sieciowego, a dalej antenę do Access Pointa.

Bardzo ważną rzeczą jest kabel koncentryczny jakiego użyjesz do instalacji.

Pamiętaj, że kabel typu H-155 ma około 0.5 dB straty na każdym metrze.

15m (po stronie AP) * 0.5 = 7.5 dB straty

25m (po stronie karty wi-fi) * 0.5 = 12.5 dB straty

W sumie wychodzi Ci na samych kablach 20 dB straty.

Jeśli użyjesz kabla H-1000 będzie trochę lepiej, ten ma około 0.2 dB straty na każdym metrze.

15m (po stronie AP) * 0.2 = 3 dB straty

25m (po stronie karty wi-fi) * 0.2 = 5 dB straty

Co w sumie daje na samych kablach 8 dB straty.

Pomijam fakt, że na każdej złączce pojawia się strata na poziomie około 0.25 dB.