Jak połączyć się z internetem poprzez WI-FI na tablecie?

Witam.

Do tej pory używałem internetu radiowego na kompie bez routera (poprzez bezpośrednie połączenie z anteną na dachu, używając ściśle ustalonych danych od operatora, czyli adres IP, brama domyślna, adres MAC, DNS-y). Teraz mam potrzebę korzystania z routera, gdyż zakupiłem tablet (GOCLEVER TAB I71), z którym chciałbym się łączyć za pomocą WI-FI.

Skombinowałem router ZTE ZXV10 W300. Podłączyłem do niego kabel od anteny. Połączyłem kablem Ethernet kompa z routerem (i na kompie internet działa w pełni prawidłowo). Pomyślałem, że połączenie tableta z WI-FI to kwestia kilku kliknięć na tablecie, ale nic bardziej mylnego. Włączyłem WI-FI, wpisałem klucz zabezpieczający. Kliknąłem “Połącz z siecią” (pisze, że połączyło), ale gdy chcę przeglądać internet - nie mogę - nie działa. Pomyślałem, że może na tablecie powinienem wpisać dane od usługodawcy (adres IP, DNS, maska…), ale wtedy na kompie wyskakuje mi komunikat, że powstał “konflikt adresów IP {…}” i nie mam internetu ani na tablecie, ani na kompie.

Co zrobić, by na tablecie pojawił się internet?

Pozdrawiam, miłego niedzielnego wieczoru.

Sprawdź zakres adresów MAC czy są prawidłowe, ewentualnie je ogranicz do tego co zajmuje tablet. Czasami pomimo otwartej puli MAC, nie chce się zalogować do sieci.

Tak na prawdę to nie masz pewności czy z wifi wszystko OK, ponieważ kom idzie po kablu.

Wczoraj próbowałem połączyć przez Ethernet (router -> tablet), ale sytuacja taka sama jak z WI-FI. Czyli coś z konfiguracją tabletu. Bo internet na 100% działa, router - nówka - też.

A jeśli chodzi o te zakresy to zupełnie się na tym nie znam, mógłbyś mniej więcej wyjaśnić?

Jedyne co jeszcze może być jakoś pomocne jest to, że dane, które posiadam od operatora, są przypisane do danego adresu MAC (karty sieciowej komputera). A wiadomo, w tablecie jest inny adres MAC. Tylko jak to się ma do tego wszystkiego?

Jedyne co przychodzi mi do głowy to zła konfiguracja routera nim jeszcze podpiąłeś go do pc.

Zresetuj go, włącz dhcp (jeśli wyłączone), zrób klon mac (będąc na pc), włącz wifi i tyle (później ustawisz zabezpieczenia).

Powinna działać sieć -> na pc i tablecie ip / maska / dns ustaw na automat

Potem dane podane przez providera powinieneś wpisać w okno wan, lub coś w ten deseń.

I wtedy net powinien być.

A czy problemem może być to, że router został kiedyś kupiony w ówczesnej TP (pod neostradę) i został bodajże raz podłączony do ich sieci?

Nie, zależy co podał ci provider

Pogubiłem się już w tym wszystkim. Zacznijmy od początku. Z tego co wiem muszę wprowadzić do routera dane od operatora. Tylko gdzie, bo gubię się w tym?

Masz 3 możliwości:

-nie podał ci nic (klon mac + dynamic ip)

-podał ci ip (klon mac + static ip -> tam wpisujesz)

-podał ci login i hasło -> (pppoe -> tam wpisujesz).

Wszystkie w/w opcje są dostępne w zakładce wan / internet

Kurcze, szczerze mówiąc nie wiem gdzie to poustawiać . Bo tak jak podałeś, mam od providera statyczne IP (+ tam jakieś DNS-y, brama, maska) i wpisuję to, ale pokazuje mi na kompie “konflikt…” i wszystko bierze w łeb. Pewnie wpisuję w złe miejsca.

Wchodzę w Interfejs - > LAN, tam uzupełniam, ale gubię się w tym. Zakładka WI-FI wygląda tak. Czy mam wpisywać coś w zakładce Filtrowanie adresów MAC?

A tutaj - > link ?

A co z tym klonem MAC’a? Który MAC mam skopiować? Mojej karty sieciowej z kompa? Bezpośrednio w zakładce WAN nie da się niczego zmienić… ; (

Zacznijmy od początku. Po pierwsze to jest router neo z wifi, więc gdzie podłączasz tą antenę z dachu ? Zamiast antenki wifi ? Wtedy nie masz wifi :slight_smile:

Ogólnie masz włączyć dhcp, ustawić stałe ip i tam wpisać wszystko co podał ci provider. Niestety nie ma to szans działać na 2 urządzeniach :slight_smile: (nie przez wifi)

Mac ma być z pc. O ile będzie taka opcja. Zapomniałem że to router pod neo :wink:

Kabel z dachu podłączyłem pod port LAN. W drugi port LAN wcisnąłem kabel Ethernet łączący router z kompem.

No i tego mi brakowało. To nie kabel do anteny, tylko do modemu / jakiegoś switcha etc …

Potrzeba ci routera z portem rj45, a nei rj11 jak to w wypadku tp itd

Tego wykorzystać się do tego celu nie da :slight_smile: Ew możesz sobie wykupić drugie ip i w trybie bridge korzystać z sieci.

A czy port LAN nie będzie pełnił takiej funkcji? Bo przecież neta na kompa przekazywało z powodzeniem. Sieć WI-FI na tablecie też była wyszukiwana i dostępna. Tylko internet nie chodził… :slight_smile:

Korzystając z routera w trybie bridge, nawet fałszując mac na wszystkich innych urządzeniach podłączysz tylko jedno. Ponieważ używasz do tego switch’a :slight_smile:

Czyli najkrócej rzecz ujmując, muszę wybrać się do sklepu po nowy router, przystosowany do mojej sieci…? :wink:

Tak, mogłem wcześniej zobaczyć co to za router uniknęli byśmy niepotrzebnej konwersacji :slight_smile:

edit: Kupiłem nowy router, pozmieniałem tak, jak mówiłeś, ale niestety internetu na teblecie jak nie było, tak nie ma ; (

edit 2: na kompie oczywiście wszystko działa jak najbardziej prawidłowo

edit 3: Bo generalnie sytuacja wygląda następująco: zrobiłem MAC clone, powpisywałem dane (static IP) w zakładce WAN. Ustawiłem na początek lekkie zabezpieczenie WEP. DHCP jest włączone.

edit 4: Teraz, gdy tablet, po wpisaniu klucza WEP, chce połączyć się z siecią, pokazuje “Trwa skanowanie”, po chwili “Trwa łączenie” i na końcu "Rozłączono. I tak cały czas. O co chodzi, delikatnie pytając?

Na początek wyłącz zabezpieczenia. Pokaż jaki router kupiłeś. Włącz automatyczne pobieranie ip. Zmień klasę wifi na obsługiwaną przez tablet :slight_smile:

Wyłączyłem wszystkie zabezpieczenia z Firewallem i kluczem zabezpieczającym na czele. Router to Tp-Link TL-WR741ND. Klasę WI-FI zmieniłem w ustawieniach na 11bg mixed, bo tablet obsługuje WI-FI 802.11b/g.

Skoro dalej nie działa będzie to wina firmware. Musisz je zaktualizować /*obciąłem bo niekoniecznie musisz mieć wersję v1*/