Jak poprawić czcionki na debianie?

Próbowałem już wielu ustawień, korzystałem z wielu tutków i ciągle czegoś brakuje do perfekcji. Dlaczego w Ubuntu są takie ładne czcionki, zarówno w systemie jak i na stronach a w Debianie nawet pomimo podobnych ustawień nie da się osiągnąć tego efektu? Sytuację w miarę ratuje ustawienie czcionek Dejavu, antialiasing na rgb i hinting na slight - ale szczerze mówąc najbardziej zadowolony byłbym z dokładnie takiego samego efektu jak w Ubuntu - czy da się to w ogóle zrobić? Te same czcionki w przeglądarce w Ubuntu wyglądają po prostu lepiej, czy ta dystrybucja ma jakiś swój mechanizm antialiasingu? W ogóle jak oni to robią :slight_smile:

Może chodzi Tobie o czcionkę Ubuntu? Wygoogluj “ubuntu font”.

https://wiki.debian.org/Fonts#Infinality_for_Debian

@marach-82

Z tego co pamiętam, to używasz Debiana z Gnome 3?

Moje pierwsze wrażenie było takie same. Czcionki małe i słabo czytelne.

 

To raczej wina Gnome. Na Debianie z Kde są o wiele ładniejsze i większe czcionki.

To nie jest wina Gnome :wink: Jeśli ktoś chce dokładnie takie same czcionki jak w Ubuntu to tutaj jest idealne rozwiązanie:

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2145211&page=2&p=12866904#post12866904

 

Lub jeśli chce mieć te co w debianie ale ładniejsze to wystarczy zapoznać się z linkiem zamieszczonym powyżej przez Frankfurterium

Jak nic z powyższego  już nie pomoże, to zawsze możesz się na własną rękę pobawić pliczkiem ~/.fonts.conf. https://wiki.archlinux.org/index.php/Font_Configuration - Tutaj masz trochę przykładowych wpisów.

Tylko nie zapomnij zrobić wcześniej kopii zapasowej pliku :wink:

 

Problem rozwiązałem już dzięki linkowi, który umieścił Frankfurterium. Wystarczy stworzyć plik .fonts.conf, wkleić config podany w tamtym linku, zapisać w home, restart i voila :slight_smile: Czcionki z Ubuntu niepotrzebne, co więcej, teraz jak mam ładne czcionki na debianie to te z ubu wydają się brzydsze. Problem już dawno rozwiązany :slight_smile:

 

Głównie chodzi o ten fragment https://wiki.debian.org/Fonts#Subpixel-hinting_and_Font-smoothing

 

Oczywiście można to też zrobić na kilka innych sposobów tel ten jest najprostszy i nie powoduje żadnych problemów.