Jak poprawnie sformatować nową baterię

witam.

Tak jak w temacie otóż kupiłem nową baterię do telefonu i sprzedawca poinformował mnie że należy ją całkowicie rozładować. Później naładować I powtarzać to 3 razy, a ja na pudełku tej baterii wyczytałem że jest odwrotnie oto cytat

" Foramt battery prior to use. To be formatted the battery should be cycled three times .i.e. charge , with your phone turned off , for 12 hours and fully discharge by using it . czyli wynika z tego że trzeba wyłączyć telefon . naładować używać aż się rozładuję i tak 3 razy. Wiec gdzie jest prawda?

Z góry dziękuję :slight_smile:

Akumulator Li-Ion i Li-Poly

Ja robiłem rozładowanie do 0, naładowanie do pełna przez kilka(naście) godzin - tak 2 razy, a skoro producent radzi trzy to można 3. W każdym razie bateria chodzi.

Gdy zostawiasz akumulator na dłużej w szufladzie musi być w pełni naładowany.

Ale tak naprawdę w Internecie (fora, poradniki) znajdziesz informacje że niby nie trzeba formatowa-ć nowych baterii bo i tak dobrze działają bez tego. W każdym ja temu jakoś nie wierze, jak producent radzi żeby formatować to znaczy że coś musi w tym być.

To sprzedawca Cię oszukał i kupiłeś radziecka bateria sprzed 10 laty. Baterii sie nie formatuje ani nie formułuje.

Ja kopiłem telefon rok temu, załadowałem baterie i od razu korzystałem z telefonu, rozładowała sie, naładowałem i trzyma mi minimalnie 5-6 dni. W żadne durne formułowania sie nie bawiłem.

No ja zrobiłem na odwrót jak sprzedawca doradzał i posłuchałem się rady producenta w więc wył. tel naładowałem i rozładowałem do samego końca - mam nadzieję że producent się nie pomylił hehe

Proces formatowania zwiększa żywotność baterii LiIon i LiPoly, ale nie jest warunkiem koniecznym żeby ta bateria działała poprawnie. W bateriach NiMH to było wymagane. Formatowanie baterii jej NIE ZASZKODZI.

Ja zresztą miałem kilka baterii, do każdej miałem instrukcję o zaleceniu formatowania. LiPoli sformatowałem ładnych kilka lat temu i do dziś chodzi (nie trzyma 7 ale 6 dni, ale po tylu latach…).

Witam , baterii się nie formatuje . Formatować można : dyski twarde , dyskietki lub pamięci flash . Baterie się formuje i to te starszego typu . W większości instrukcji do nowego sprzętu , zasilanego z akumulatorka , producenci nie umieszczają żadnych informacji na temat formowania akumulatorków . Jeśli kupujemy akumulatorek / baterię podejrzanego producenta i jest to bateria litowo-jonowa lub polimerowa a znajdujemy na opakowaniu lub w instrukcji informacje o formowaniu , to zapewne nie jest to bateria / akumulatorek w/w tylko tańszy np. NiMH lub co gorsze NiCd . Pozdrawiam i życzę wesołych świąt .

Właśnie miałem to napisać, najpierw zacznijcie od poprawnego nazywania odpowiednich czynności, a później toczcie bez sensowną dyskusję, która na forum była już kilkadziesiąt razy powtarzana…

Po drugie, przeczytajcie trochę na temat baterii - z czego są budowane…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy

… i cytuje

Jeszcze jakieś pytania, komentarze?

http://www.gsmforum.pl/topic/27097-formowanie-baterii-robic-czy-nie-robic/

Wikipedia nie jest 100% wiarygodnym źródłem tak samo jak ww. forum, każdy może tam wejść, edytować i wpisywać co zechce (totalne bzdury już też widziałem). Tak więc formuj (formatuj) nową baterię, na pewno nie zaszkodzi, mi nie zaszkodziło, a już kilka przeformatowałem/przeformowałem.

To w końcu jest formowanie czy formatowanie? internet i moje odgrzebane instrukcje mówią że jest remis.

Witam. Mam problem z baterią w swoim telefonie. Kupiłem telefon tydzień temu - nowy - nokia 3120 classic. Bateria trzyma niecały jeden dzień. Co robić? Wiadomo, nowy telefon i człowiek chce się nim pobawić, sprawdzić funkcje. Przy używaniu odtwarzacza bateria wytrzymuje kilka godzin. Na wieczór naładowana i odłączona od ładowarki. Rano na 6 do pracy, słuchanie muzyki i koło 10-12 telefon się wyłącza. Nie znam się czy 4 godziny słuchania muzyki to dużo czy nie. Przy swoim starym telefonie nokia 6030 - taka cegiełka - potrafiłem włączyć radio przed pracą i wyłączyć dopiero po pracy i nadal chodził. Bez słuchania muzyki wytrzymywał tydzień. A ten ? Specjalnie z nim nic nie robiłem i bateria padła po jednym dniu. Bateria BL-4U. Co mam zrobić?

Jeśli bez słuchania muzyki chodzi normalnie to akumulator jest ok.

Nie wiem jaki jest przelicznik słuchania muzyki do czasu rozmów, Jeśli jest podobny to 4 godz słuchania muzyki na jednym ładowaniu będzie normą.

PS. To temat na osobny wątek.

Ja oda pojecia formowanie jak i formatowanie uznałbym jako przyjęte do obiegu tak jak jest to ze słowiem szedłem gdzie bardzo dużo naszych rodaków mówi szłem.

Sam osobiście polecam formatowanie baterii litowo-jonowych, a litowo-polymerowych już niekoniecznie tutaj proces bym zakończył na jednym pełnym cyklu ładowania (około 5-6h w ładowarce). Znaczy tak mi się to w główce zaprogramowało i tak robię od zawsze :slight_smile:

Zacytuje kolegę:

Czy to dość proste? Chyba, takie informacje znajdziesz na internecie…

No to źle uznajesz i jest to błędne…

Przepraszam, że to napisze, ale jeśli ktoś jest głąbem do kwadratu i używa słowa “szłem” to powinni cofnąć się do szkoły podstawowej.

No i…polecasz źle i błędnie.

Sorki, ale portfolio

…i jeszcze masz pytania? Widzę, że po mimo swojego zawodu - popełniasz wieeeeele błędów, wprowadzając je nie dosyć sobie, to i niewinnym ludziom.

a co to Ci da, że będziesz telefon trzymał 6h pod prądem, jak i tak po naładowaniu, ładowanie się kończy i trzymanie telefonu pod siecią 220V, nic Ci nie da.

Hahaha, dobre, dobre - lepiej uśmiać się nie mogłem… =D> =D> =D> =D> :lol: :lol: :lol: 8) 8) 8)

  1. Wszystko zależy od baterii.

  2. Nie słuchać bzdur typu “ładować 12h” itd. Wystarczy naładować do pełna te 1,5-3h w zależności od ładowarki i baterii do momentu, aż tel powiadomi nas o naładowaniu. Trzymanie na siłę 12h jest durne, bo i tak ładowarka kończy pracę po naładowaniu. A bateria nieużywana traci na mocy dopiero po dniu.

paracik To, że jak wielu mam swoje sposoby traktowania danych urządzeń nie znaczy, że muszę robić to potwojemu bo ktoś Ci powiedział że tak nie jest a ty jak Mochery za Rydzykiem podążasz jego myślą. Skoro chcę formatować baterię to formatuję jeszcze nigdy mi to nie zaszkodziło i np. w Samsungu S7220 którego mam bateria trzyma mi 5 dni po takim procesie więc jestem zadowolony.

Jeżeli osoby które mówią “szłem” chcesz odsyłać do podstawówki to wybuduj tyle instytucji tego typu by mogło uczyć się w nich 80% narodu. Szłyszałem, że językoznawcy uznali ten zwrot jako obowiązujący. Chcesz formować baterię do formuj, ja będę formatował bo tak się przyzwyczaiłem i kropka. Nie potrafisz zaakceptować tego, że pojęcia “formatowanie” używają nawet producenci akumulatorów to żyć w swoim hermetycznym świecie nieprzyjmującym innych rozwiązać ale nie wciskaj innym swoich racji na siłę.

Pozdrawiam.

Chciałbym zrobić ankietę ilu osobom zaszkodziło formatowanie baterii li-jon??

Proszę, udowodnij mi to, że tak producenci piszą. Ja szczerzę, ani razu na żadnej instrukcji - od akumulatorów, czy od telefonu - nie zauważyłem, żadnej wzmianki o jakimkolwiek ładowaniu i formowaniu ,- czy po twojemu “formatowaniu”.

Proszę, udowodnić - dziwne, bo jakoś poloniści uznają to za błąd…

Pleciesz plotki - identyczne jak z “pudelka.pl”, może dołącz tam? Myślę, że nie złe bajki byś pisał =D>

Nikt mi nie dyktował - wystarczy wejść na google i umiejętnie sformułować pytanie i znajdziesz pełno odpowiedz na temat pisowni, jak i działania twojego “formatowania” na bateriach bez pamięciowych :expressionless: :smiley:

Sorki, ale to raczej tyczy się Ciebie - żadna odpowiedź, nie podparta pewnymi faktami, tezami, argumentami…

PS. Popracuj nad pisownią, bo widzę, że polski to cienizna… u Ciebie.

Portfolio , formatowało, formowało, formułowało itd to się baterie w telefonach z epoki kamienia łupanego. Inaczej jest z bateriami litowo-jonowymi i polimerowymi. Ktoś puścił bujdę i reszta w to wierzy. Po naładowaniu baterii ikona przestaje migać lub w statusie telefonu pisze 100%, to po jakiego grzyba trzymać pod ładowarką te 12h. I tak po naładowaniu ładowarka jest zimna jak d**a, czyli nie “przetwarza” prądu. No rozumiem, że w miarę rozładowania, podładowywać ją na bieżąco i to niby coś daje??? Wątpię, ale bateria nawet nowa i nie używana rozładowuje się dopiero po iluś tam godzinach, więc taki proces jest zbędny :wink:

Domyślam się, że to jakaś aluzja. Nic z tego kolego. Żadnego mochera od dawien dawna nie widziałem. :wink:

A wystarczy na przykład przeczytać instrukcję baterii marki Forever zamieszczonej na odwrocie opakowania.

Napisałem, że tak słyszałem a nie że tak jest. Pogoglowałem trochę i faktycznie oficjalnie nie został wprowadzony ale i tak używa go połowa polaków. Za to do użytku zostało wprowadzone jedno przekleństwo pisane przez ch… i h… :slight_smile:

A piszą też gdzieś że im zaszkodzi?? To po co producenci taki proces zalecają? Nie uwieżę, że Forever sprzedaje dziesięcioletnie używki bo ich produkty z serii Mega biją standardy Nokii :slight_smile: (np. odpowiednik Bl-5F, sprawdzony trzymał mi 1,5 dnia dłużej:) )

Bo zrobiłem gdzieś literówkę??? Albo jednego czy dwa orty we wszystkich moich postach??

A wystarczy na przykład przeczytać instrukcję baterii marki Forever zamieszczonej na odwrocie opakowania.

Co do zamienników - to ja bym nie był, taki do przodu, zwłaszcza, że tej firmie, do idealności brakuje.

Wiesz, takie brednie wszyscy mogą pisać, ale czy należy im ufać???

Na przykładzie twojego kochanego Rydzyka.

Czyli rozumiem, że jak ojciec Rydzyk będzie Ci się kazała podcierać d***e ręcznikiem, to będziesz to robił? Bo tak CI kazał? Bo tak jest zdrowiej i ekologicznie, bo będą mniej drzewa wycinać?

B Z D U R A - przeczytaj najpierw swoje wypowiedzi, a następnie pisz, panie serwisancie.

Na przykładzie Motoroli V3 - forever był lipny. Owszem, bateria na początku trzymała więcej, jednak po czterech miesiącach, bateria z firmy forever, trzymała krócej, niż oryginalna bateria z Motoroli - która była używana dwa lata. Jaki wniosek? Wszystkie zamienniki są lipne i nie ma się co łudzić…

W każdym jednym poście, można naliczyć kilka błędów… Nie zaliczyłbym do tego - “bo zrobiłem gdzieś literówkę” - skoro to się caaaaały czas powtarza [-X

rozładuj i naładuj, powtórz tą czynność 2 razy, ja zrobiłem tak 3 razy i bateria trzyma mi 5-6-7 dni w samsungu.

Zgadza się - pisałem o cyklach, a to że zdarzyło mi się trzymać przez 6-7h w nocy to raczej z braku czasu w dzień. Wtedy przed nocą dobijałem telefon aż do “Bateria rozładowana”. Stare baterie ładowałem właśnie przez 12h tylko z tego względu że tak było w instrukcji i szczerze powiedziawszy sam nie wiem czemu (byłem młodszy, mało doświadczony, robiłem to co “kazali”?). I tak ładowarka lub telefon wyłączała ładowanie.

Tak więc żeby nie było niedomówień - Li-Ion i jedną Li-Poly FORMOWAŁEM wg tego co @master_zonk6 napisał i im nie zaszkodziło.