Jak poprawnie skompresować film AVI do h264/h265?

Witajcie.

Zgrywam nagrania z kamery VHS na komputer. Otrzymuję surowe pliki AVI 720x576@25i
Osobiście rozmiary otrzymywanych plików mi nie przeszkadzają, problem się robi jak rodzinka uśmiecha się o przesłanie - przykładowe 45 minut filmu zajmuje ~10GB, chciałbym więc niektóre sensownie skompresować.

Do dyspozycji mam HandBrake i chwilowo jakąś starszą wesję Adobe Premiere Pro, ale się na nich zbytnio nie wyznaję.
Myślę, żeby to skompresować do H265 lu 264 i chciałbym aby rozmiar 1h filmu nie przekraczał 2GB. Zależy mi na jakości. Na próbę puściłem predefiniowaną kompresję dla tej rozdzielczości w AP to wyszła jakość jak z komórki sprzed 30 lat.

Jak to poustawiać?

O ile się nie mylę to materiały z VHS są w PAL, a Ty potrzebujesz NTSC
25i oznacza chyba 50 kl./s

Pobierz i rozpakuj FFMPEG:
https://github.com/BtbN/FFmpeg-Builds/releases/download/latest/ffmpeg-master-latest-win64-gpl.zip

W folderze z programem w pasku adresowym wpisz cmd.
Umieść w tym samym folderze plik do konwersji. (najlepiej ustaw mu prostą nazwę)

ffmpeg.exe -i plik_źródłowy.avi 720:576  -vf yadif=1,scale=720:576 -c:v libx264 -preset fast -profile:v high -crf 23 -ac 2 -strict experimental -c:a aac -b:a 96k -movflags +faststart -y plik_wyjściowy.mp4

Nazwe plik_źródłowy.avi oczywiście popraw na taką jaką ty masz w folderze.

Zobacz plik wyjściowy jak będzie wyglądać.
Jak za duży to dopiero go w AP przerób na 25kl./s i mniejsze bitrate.
Tak „przemielony” plik już AP nie powinien mieć problemu.

Każdy jeden konwerter.
Ustaw rozdzielczość taką samą jak źródło.
Przy konwertowaniu zaznacz bez przeplotu 50p i bitrate 5 Mb/s.
Jeśli coś będzie źle to ustaw 25i i bitrate 5 Mb/s.
Sprawdź jak będzie wyglądał i ile ważył taki film.
Możesz zmniejszyć nawet bitrate do 3 Mb/s i powinno być jeszcze OK.
Rozdzielczość 720x576 jest obecnie tragiczna do oglądania na nowoczesnych TV.
Na lapkach i telefonach oraz monitorach do 24 cali to jeszcze jako tako.
Kodek H265 nie pójdzie na starszych sprzętach, więc bezpieczniejszy H264 MP4.
Te filmy mają format 4:3 więc będą czarne pasy po bokach na ekranach 16/9.
Tutaj więcej w temacie
https://mirillis.com/blog/pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-bitrate/

„Rozdzielczość pozioma obrazu w formacie VHS wynosi około 240 linii …” - Wikipedia. Kamera zapisywała obraz robiąc jednocześnie upscaling - sztuczne podbicie rozdzielczości więc nie spodziewaj się tutaj jakości fullHD. Handbrake to prosty program dla początkujących. Ma wszystkie podstawowe kodeki i do tego sprzętowe wspomaganie obróbki. Wytnij z filmu fragment 1 minutowy i poćwicz na nim. Na YT jest pełno poradników - obejrzyj i spróbuj sam.

P.S. Można jeszcze zrobić to inaczej: transkodować materiał filmowy do formatu DVD-Video. Zrobi to dowolny program do authoringu DVD. Wynik końcowy będzie można nagrać na płytę i obejrzeć na dowolnym odtwarzaczu DVD.

Znaleźć sprawny to sztuka. Ostatnio chciałem obejrzeć film na dvd. Odtwarzacz go nie widział, jeden laptop też nie. Dopiero drugi ogarnął. Dużo lepiej podłączyć usb nawet prosto do tv. Duża szansa że pójdzie bez problemów

Dziękuję, już śpieszę z odpowiedziami:

@Domker PAL to standard europejski, NSTC hamerykański i powiązane są pośrednio z częstotliwością prądu w gniazdku :wink: Ale nie o to.
25i, czyli interlaced - z przeplotem, to prawidłowy format vhs-u i tak też jest zgrane, Twój konsolowy sposób jest trochę karkołomny, pozwolisz że skorzystam z czegoś z interfejsem graficznym

@cyngiel_1 - dziękuję - pierwszy błąd - ustawiałem klatkaż 25 i wychodziły pliki 25p. Gdzieś tam pałęta się opcja deinterlace, ale o tym pod niżej.
Format 4:3 i czarne boczki absolutnie nie przeszkadzają, wolę mieć tak, niż ucinać górę/dół, tracąc nie wiadomo co z treści oraz datę często umieszczoną na nagraniu. Wszyscy oglądający wiedzą, że filmy są „z epoki”, nie ma się co oszukiwać i udawać czegoś innego.
Jedyny crop jaki robię to kilka pixeli od dołu - ucinam zniekształcony przez głowicę (?) obraz

@kramar99 - ok, nie wiedziałem o upcscalingu vhs-u.
Nie spodziewam się tu uzyskania jakości FullHD, tylko porównywalnej do nieskompresowanego oryginału. A nie tego czegoś, co wypluł Premier…

Teraz pytania odnośnie ustawień w HandBrake:

  1. Po wielu próbach doszedłem co z czym się je w zakładce Dimensions.
    Zostawiam PAR 16x15, ale mam dylemat co z rozdzielczością i jaką ustawić - domyślną obrazu, czyli wynikową 720x576 i niech sobie odtwarzacz radzi z dostosowaniem/przeskalowaniem obrazu do rozdzielczości telewizora FHD, czy od razu dać upscale do 1080 w pionie?

  2. Zakładka Filters > Deinterlace - lepiej dać domyślny Decomb, czy Yadif?
    (@Domker jak wyczytuję z komendy, dał yadif).

  3. Zakładka Video > constant FPS 50, Avg Bitrate 5000 kbps, 2-pass, chyba może zostać.
    A co z Optimise Video? Jakieś zalecenia? Jaki wybrać Encoder Level? - w dymku wyświetla, że jest nadrzędny nad pozostałe presety.

Nic nie kombinuj, nie dokładaj żadnych opcji. Zostaw po prostu oryginalną rozdzielczość.

Bo decomb to chyba miks między yadif a bwdif i nie jest obsługiwany w ffmpeg ale mogę się mylić. decomb to taki miks, handbrake będzie używał tego a raz tego. Chyba, bo nie korzystałem nigdy z tego. Sprawdź.

Drugiego przebiegu nie potrzebujesz, fps 50 zwiększy tylko rozmiar i stworzy ‘przejściowe’ klatki. Zamiast bitratu lepiej wybrać odpowiednik ‘q’ z ffmpeg.

W ogóle to wykorzystałbym albo vlc albo winff.

ostatnie pytanie

Zakładka Dimensions - co jest bardziej odpowiednie / uniwersalne - zostawić PAR 16x15, i oryginalną rozdzielczość, czy zmienić Anamorphic na None, wtedy PAR jest 1x1, ale rozdzielczość się nieco zmienia?

Jak napisał @pavlo950 - nie tykaj rozdzielczości, zostaw oryginalną.

1 polubienie

Nie ruszać żadnych opcji dotyczących rozmiarów / wymiarów / proporcji / rozdzielczości.

1 polubienie

Cześć. Z przegrywanie kaset Vhs na komputer to nie jest taka prosta sprawa. Osobiście używam do przegrywania program OBS STUDIO. Bardzo fajny program i prosty w obsłudze. Przydatny do wielu projektów. Co najważniejsze trzeba ten program dobrze ustawić przed zgrywanie kaset Vhs. Tu jest pomocny film jak ustawić program OBS i przygotować się do zgrywania kaset Vhs. Klatki, system pal/secam,dźwięk itd link youtube
Jak już ustawisz i zgrasz film z vhs to później można zmieniać na różne formatu i kompresować programem Format Factory. Wszystko u mnie działa i robię tak od lat. Powodzenia.
PS Dobra rada dla wszystkich zgrywających vhs to rozkręcić magnetowid, ustawić i wyczyścić głowicę przed pracą.