Jak poprawnie wprowadzić program do autostartu w Linuksie?

Witam,

Mam pytanie, z pewnością banalne, ale jednak pewna część tego procesu sprawia mi trudność.

Otóż, udało mi się zrobić “autostart” dla Thunderbirda i Kadu (na PinguyOS).

O ile do Thunderbirda jest wszystko w porządku z odwołaniem, to w przypadku Kadu zrobiłem odwołanie do pliku BIN.

Program owszem uruchamia się, ale ustawienia w konfiguracji, jakich w międzyczasie dokonałem “znikają” po każdym ponownym uruchomieniu komputera.

Do czego zrobić odwołanie, by to nie było problemem?

Tak wygląda mój nazwijmy to wpis w “autostarcie”:

obszarroboczy1006.png

Wydaję mi się że wystarczy że wpiszesz samo kadu.

Lub

sleep 10 && kadu

womperm ,

a to

sleep 10

to do czego?

To czas opóźnienia, po którym program się uruchamia (w sekundach).

Co do autostartu to wystarczy, że w poleceniu napiszesz “kadu”.

Paweł3779 , dzięki.

A będzie zapamiętywać ustawienia dokonane w opisach?

Bo przy obecnym rozwiązaniu nie zapamiętuje.

@greh

Klepnij w konsoli:

ln -s /usr/share/applications/kadu.desktop /home/greh/.config/autostart/

:slight_smile:

marcin’82 ,

I czego to dokona? :wink:

Nie lepiej ~/.config/autostart/ ?

@greh - umieści kadu w autostarcie - zgłębiłem to przy XFCE :slight_smile:

@womperm - racja.

ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/home/greh/.config/autostart/kadu.desktop': Plik istnieje

Co teraz?

Wychodzi na to, że taki link symboliczny (dowiązanie) masz już w autostarcie. Usuń dowiązanie do /usr/bin/kadu. Zrestartuj środowisko graficzne (Ctrl+Alt+Backspace), zaloguj się i zobacz. Sprawdż czy jesteś właścicielem katalogu:

/home/greh/.kadu

Zapobiegawczo klepnij w konsoli:

sudo chown -R /home/greh/

A wpisanie w dowiązaniu zamiast /usr/bin/kadu samego kadu nic nie ta?

Ktoś już tutaj radził takie coś.

Także powinno działać. Tylko próbuj albo jedno albo drugie, być może z powodu zdublowania wpisów są problemy z załadowaniem Twojego profilu. Czyli zostaw teraz dowiązanie do /usr/bin/kadu.

NIe wiem, czy we wszystkich dystrybucjach jest to tak samo ustawione, w każdym bądź razie system ma określone gdzie szukać programów (polecenie: echo $PATH) - przy dowiązaniach trzeba wskazać ścieżkę bezwględną (/usr/bin/kadu)

Czyli nie da rady nic innego zrobić, by program pamiętał ustawiony opis przed wylogowaniem?

W opcjach KADU mam odpowiednio skonfigurowane, jednak program ustawia po włączeniu kompa całkiem co innego.

Wyeksportuj kontakty na serwer oraz do pliku. Wywal konfig ~/.kadu i sprawdź. Instaluj stabilną wersję kadu.

Edytuj jeszcze plik /usr/share/applications/kadu.desktop. W linijce Exec=xxxxx zostaw samo kadu i sprawdź czy się poprawnie uruchamia.

Kadu mam stabilne.

Ale ja nie mam problemów z tym, że się nie uruchamia, tylko konfiguracja zrobiona np. po jednym uruchomieniu nie ma “mocy” po ponownym uruchomieniu. Tak ogólnie działa bdb, startuje razem z systemem.

No to pisałem, wywal konfig,być może tam jest coś namieszane. skonfiguruj od nowa i sprawdź czy ustawienia są zachowane. Zresztą nie musisz wywalać, zmień nazwę tego katalogu, poustawiaj i sprawdź.

Spróbuje reinstalu. :slight_smile:

Nie trzeba instalować od nowa programu - uwierz na słowo - wywal konfig - poustawiaj od nowa kadu i wystarczy :slight_smile: