Jak poprawnie wykonać backup systemu?

Witam. Ja chcę zapytać jak to jest właściwie z tą kopią całego systemu (ja mam Win XP ), ponieważ różne rzeczy posiadam, ale akurat backupu systemu jak dotąd - nie ?

Czy i jak można ją wykonać narzędziami samego systemu ?

Czy lepiej jest wykonać kopię całego systemu, czy np. wchodząc na partycję *C:* lub *D:* i zrobić takie cząstkowe kopie z prawokliku > Właściwości > Narzędzia > Kopia zapasowa?

Poza tym w jakiej lokalizacji najlepiej tą kopię/kopie zapisać (i czy można tutaj robić różne operacje typu: przenosiny czy zmiana nazwy lub usunięcie) ? Czy lokalizacja ma też znaczenie ?

A może lepiej użyć do tego jakiegoś pozasystemowego narzędzia czy programu ?

Proszę o wskazówki: jak najbezpieczniej wykonać ten backup, czy w całości , czy w częściach oraz jak go potem przywracać lub scalać i - czy zawsze wraz z restartem ?? =;

http://pobierz.pl/porada/jak-zrobic-kop … systemu-xp

http://www.youtube.com/watch?v=0k0dukNvM4Q

Ja Ci powiem tak:

-Jeśli masz Windows XP Home edition, to w systemie nie masz narzędzia do kopii zapasowej, nie masz wyboru, musisz użyć innego narzędzia.

-jeśli masz Windows XP Proffesional to jesteś w lepszej sytuacji.

Od kopii zapasowej wymaga się żebym ja np. gdy nie uruchamia mi się w ogóle system żebym ja mógł mimo to ten system odzyskać z kopii żeby on znowu działał, jak zrobisz kopie cząstkowe z prawokliku, to na nic się nie zdadzą bo w sytuacji całkowitej niesprawności systemu nie będziesz w stanie ich odzyskać, no bo jak?

Ja nie polecam używać narzędzia wbudowanego w Windows XP bo jeśli chcesz zrobić pełną kopię którą da się odtworzyć nawet gdy system jest niesprawny, trzeba użyć dyskietki która już dawno jest przeżytkiem i nowe kompy już są bez stacji dyskietek nawet, poza tym narzędzie z Windowsa XP ma małą funkcjonalność.

Polecam Ci darmowe narzędzie EASEUS Todo Backup, można pobrać z dobrychprogramów. Ten prohram umożliwi Ci szybkie wykonanie pełnej kopii, po prostu klikniesz “system backup” ustawisz kilka opcji i cały system się zbackapuje. Opcja ta ma wady bo można trzymać jednocześnie tylko jedną taką kopię, i zawsze jest ona pełna.

Jeśli wybierzesz “disk/partition backup” wtedy będziesz musiał sam wskazać systemową partycję do backupu i ewentualnie inną z danymi jeśli chcesz, ale będziesz mógł tworzyć kopie przyrostowe i różnicowe, będziesz mógł szyfrować i kompresować kopie, chronić hasłem, o tym można pomarzyć na systemowym narzędziu. No i jak zrobisz kopię to zrób też bootowalny nośnik ( to jest tylko kilka kliknięć w programie) możesz użyć płytki albo pendrive. Wtedy będzie można odzyskać kopie nawet po awarii systemu, z tym że program domyślnie robi nośnik linuxowy który potrafi tylko przywracać kopię a jak ściągniesz z neta Windows AIK to wtedy zrobisz nośnik oparty na WinPe a wtedy oprócz przywrócenia kopii można zrobić całą masę innych rzeczy…

A jak nie masz nośnika to program może przypiąć Ci system ratunkowy do bootloadera i wtedy można go wczytać jeszcze przed startem właściwego systemu i przywrócić…

Tylko nigdy nie zapisuj kopii na tę samą partycję co ją kopiujesz bo potem program nie chce przywracać takiej kopii.

Oprócz programu podanego przez kuba3351 jest jeszcze inny,którego sam stosuję.

Tu jest dokładny opis programu,krok po kroku:

http://forum.dobreprogramy.pl/paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html

Proponuję bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free: Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (instrukcja w pliku PDF: instrukcjaparagon.pdf, program do odczytu instrukcji Adobe Reader Adobe Reader X 10.1.4 lub Foxit Reader Foxit Reader 5.3.1 Build 0606). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive**.** W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.

Albo metoda wbudowana w system: Odzyskiwanie systemu. Narzędzia Windows XP.

Daj znać na co się zdecydowałeś. Dla potomnych. :slight_smile:

Pozdrawiam.

Dobrze, ale nie wiem po co ten nieco ironiczny ton wypowiedzi, ja się pytałem po prostu jaką kopię systemu zrobić ? Czy korzystając lepiej z wbudowanego Kreatora, czy z zewnętrznego programu i częściowo uzyskałem odpowiedź na to pytanie. Płyta bootowalna to już są dodatki i peryferia, aczkolwiek ważne dla bezpieczeństwa.

W przypadku całkowitej niesprawności, to wiesz są różne przypadki, często już tylko reinstal systemu pozostaje, a z kopii to jaki tutaj może być pożytek ? No bo w ogóle do czego taka kopia może być przydatna, ja myślę że do wielu rzeczy np. jakieś niechciane zmiany w systemie, wtedy można ją przywrócić, ale są przecież również inne narzędzia, np. Przywracanie systemu.

Tylko nadal nie bardzo rozumiem zakładając, że chcę kopię z Kreatora wbudowanego: czy lepiej jest zrobić kopię całości czy różnych części, no i gdzie właściwie najbezpieczniej jest taką kopię ulokować, w zależności od tego jaka to jest kopia - całość - lokalizacja (jaka ?), różne części - dyski np. C, czy jakieś programy, pakiety - znowu (jaka), konkretnie ?

Również nie usłyszałem nic o przywracaniu kopii, a o to mi też chodzi - jak w zależności od rodzaju kopii i potrzeby jej wykonania, ją przywracać ? Czy wbudowaną, wraz z restartem ?

Także na razie na nic się jeszcze nie zdecydowałem, chcę się dobrze upewnić.

Chyba lepiej z wbudowanego creator ponieważ wsadzasz płytkę windowsem i przywracasz.

Wiesz ja wole przywrócić z kopii niż instalować programy zawsze to szybciej i automatycznie nie trzeba instalować sterowników bo już są oraz programy które są rzadko instalowane.

Po przywróceniu kopii aktualizujemy system i programy po czym znowu robimy nową kopie.

Wystarczy zrobić kopie całej partycji na inny dysk(gdyby ten z systemem uległ awarii).