Jak poprawnie wykonać backup systemu?


(H@wkeye) #1

Witam. Ja chcę zapytać jak to jest właściwie z tą kopią całego systemu (ja mam Win XP ), ponieważ różne rzeczy posiadam, ale akurat backupu systemu jak dotąd - nie ?

Czy i jak można ją wykonać narzędziami samego systemu ?

Czy lepiej jest wykonać kopię całego systemu, czy np. wchodząc na partycję C:** lub *D:* i zrobić takie cząstkowe kopie z prawokliku > Właściwości > **Narzędzia > Kopia zapasowa?

Poza tym w jakiej lokalizacji najlepiej tą kopię/kopie zapisać (i czy można tutaj robić różne operacje typu: przenosiny czy zmiana nazwy lub usunięcie) ? Czy lokalizacja ma też znaczenie ?

A może lepiej użyć do tego jakiegoś pozasystemowego narzędzia czy programu ?

Proszę o wskazówki: jak najbezpieczniej wykonać ten backup, czy w całości , czy w częściach oraz jak go potem przywracać lub scalać i - czy zawsze wraz z restartem ?? =;


(Atronics) #2

http://pobierz.pl/porada/jak-zrobic-kop ... systemu-xp


(kuba3351) #3

Ja Ci powiem tak:

-Jeśli masz Windows XP Home edition, to w systemie nie masz narzędzia do kopii zapasowej, nie masz wyboru, musisz użyć innego narzędzia.

-jeśli masz Windows XP Proffesional to jesteś w lepszej sytuacji.

Od kopii zapasowej wymaga się żebym ja np. gdy nie uruchamia mi się w ogóle system żebym ja mógł mimo to ten system odzyskać z kopii żeby on znowu działał, jak zrobisz kopie cząstkowe z prawokliku, to na nic się nie zdadzą bo w sytuacji całkowitej niesprawności systemu nie będziesz w stanie ich odzyskać, no bo jak?

Ja nie polecam używać narzędzia wbudowanego w Windows XP bo jeśli chcesz zrobić pełną kopię którą da się odtworzyć nawet gdy system jest niesprawny, trzeba użyć dyskietki która już dawno jest przeżytkiem i nowe kompy już są bez stacji dyskietek nawet, poza tym narzędzie z Windowsa XP ma małą funkcjonalność.

Polecam Ci darmowe narzędzie EASEUS Todo Backup, można pobrać z dobrychprogramów. Ten prohram umożliwi Ci szybkie wykonanie pełnej kopii, po prostu klikniesz "system backup" ustawisz kilka opcji i cały system się zbackapuje. Opcja ta ma wady bo można trzymać jednocześnie tylko jedną taką kopię, i zawsze jest ona pełna.

Jeśli wybierzesz "disk/partition backup" wtedy będziesz musiał sam wskazać systemową partycję do backupu i ewentualnie inną z danymi jeśli chcesz, ale będziesz mógł tworzyć kopie przyrostowe i różnicowe, będziesz mógł szyfrować i kompresować kopie, chronić hasłem, o tym można pomarzyć na systemowym narzędziu. No i jak zrobisz kopię to zrób też bootowalny nośnik ( to jest tylko kilka kliknięć w programie) możesz użyć płytki albo pendrive. Wtedy będzie można odzyskać kopie nawet po awarii systemu, z tym że program domyślnie robi nośnik linuxowy który potrafi tylko przywracać kopię a jak ściągniesz z neta Windows AIK to wtedy zrobisz nośnik oparty na WinPe a wtedy oprócz przywrócenia kopii można zrobić całą masę innych rzeczy...

A jak nie masz nośnika to program może przypiąć Ci system ratunkowy do bootloadera i wtedy można go wczytać jeszcze przed startem właściwego systemu i przywrócić...

Tylko nigdy nie zapisuj kopii na tę samą partycję co ją kopiujesz bo potem program nie chce przywracać takiej kopii.


(eddie71) #4

Oprócz programu podanego przez kuba3351 jest jeszcze inny,którego sam stosuję.

Tu jest dokładny opis programu,krok po kroku:

http://forum.dobreprogramy.pl/paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html


(adam9870) #5

Proponuję bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free: Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (instrukcja w pliku PDF: instrukcjaparagon.pdf, program do odczytu instrukcji Adobe Reader Adobe Reader X 10.1.4 lub Foxit Reader Foxit Reader 5.3.1 Build 0606). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive****. W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.

Albo metoda wbudowana w system: Odzyskiwanie systemu. Narzędzia Windows XP.

Daj znać na co się zdecydowałeś. Dla potomnych. :slight_smile:

Pozdrawiam.


(H@wkeye) #6

Dobrze, ale nie wiem po co ten nieco ironiczny ton wypowiedzi, ja się pytałem po prostu jaką kopię systemu zrobić ? Czy korzystając lepiej z wbudowanego Kreatora, czy z zewnętrznego programu i częściowo uzyskałem odpowiedź na to pytanie. Płyta bootowalna to już są dodatki i peryferia, aczkolwiek ważne dla bezpieczeństwa.

W przypadku całkowitej niesprawności, to wiesz są różne przypadki, często już tylko reinstal systemu pozostaje, a z kopii to jaki tutaj może być pożytek ? No bo w ogóle do czego taka kopia może być przydatna, ja myślę że do wielu rzeczy np. jakieś niechciane zmiany w systemie, wtedy można ją przywrócić, ale są przecież również inne narzędzia, np. Przywracanie systemu.

Tylko nadal nie bardzo rozumiem zakładając, że chcę kopię z Kreatora wbudowanego: czy lepiej jest zrobić kopię całości czy różnych części, no i gdzie właściwie najbezpieczniej jest taką kopię ulokować, w zależności od tego jaka to jest kopia - całość - lokalizacja (jaka ?), różne części - dyski np. C, czy jakieś programy, pakiety - znowu (jaka), konkretnie ?

Również nie usłyszałem nic o przywracaniu kopii, a o to mi też chodzi - jak w zależności od rodzaju kopii i potrzeby jej wykonania, ją przywracać ? Czy wbudowaną, wraz z restartem ?

Także na razie na nic się jeszcze nie zdecydowałem, chcę się dobrze upewnić.


(pawcio1212) #7

Chyba lepiej z wbudowanego creator ponieważ wsadzasz płytkę windowsem i przywracasz.

Wiesz ja wole przywrócić z kopii niż instalować programy zawsze to szybciej i automatycznie nie trzeba instalować sterowników bo już są oraz programy które są rzadko instalowane.

Po przywróceniu kopii aktualizujemy system i programy po czym znowu robimy nową kopie.

Wystarczy zrobić kopie całej partycji na inny dysk(gdyby ten z systemem uległ awarii).