Jak poprawnie zaktualizować sterownik karty grafiki?

Cześć.

Mam zamiar zaktualizować sterownik swojej karty graficznej, w wersji najnowszej ze strony producenta: http://www.nvidia.pl/object/winxp_2k_93.71_pl.html, ale prosiłbym was o pomoc i porządne wyłożenie mi tego, gdyż mam z tym pewne wątpliwości.

Karta to: NVIDIA GeForce MX/MX 400 (MS)

Data i wersja sterownika: tutaj

I chodzi mi po prostu o to w jaki sposób dokładnie od początku do końca przeprowadzić tę instalację ?

Ponieważ w tym przypadku konieczna będzie deinstalacja poprzedniego sterownika, rozumiem że nie korzystam w celu instalacji nowego z opcji Aktualizuj sterownik w Menedżerze urządzeń bo po prostu nie będzie de facto czego aktualizować ? Tylko z dwukliku na plik sterownika w folderze ?

Chcę wiedzieć w ogóle wszystko co należy tutaj nt. okoliczności tej aktualizacji np. czy należy ponownie konfigurować ustawienia ekranu, czy na czas instalacji wyłączyć antywir i zaporę itp. ?

Jest także kwestia ewentualnego przywracania poprzedniego sterownika, na wypadek gdyby nowszy nie działał poprawnie lub gdybym po prostu chciał wrócić do poprzedniego.

I tu też prosiłbym o słówko, dodam że oryginalnego instalatora obecnego sterownika nie posiadam, a będzie musiał być odinstalowany.:slight_smile:

Witaj.

W panelu sterowania, w aplecie dodaj i usuń programy, powinieneś mieć wersję obecnie zainstalowanego sterownika (wersja instalatora).

Przepisz ją tutaj na forum, to na wszelki wypadek znajdziemy ten instalator i będziesz spokojniejszy.

Co do samej instalacji, to różnie to robią.

Niektórzy instalują nową wersję na starą i działa.

Inni odinstalowują poprzednią wersję i dopiero instalują nową.

Jeszcze inni odinstalowują, czyszczą pozostałości przeróżnymi programami.

Czasami instalator sam poinformuje Cię o konieczności de-instalacji bieżącej wersji, zanim będziesz mógł kontynuować instalację.

Co do konfiguracji ekranu - to zależy, czy wcześniej dostosowywałeś go według własnego uznania.

Jeżeli usuniesz obecny sterownik, to konfiguracja także poleci (najprawdopodobniej).

Jeżeli dokonasz aktualizacji bez konieczności de-instalacji, to jest szansa, że się obejdzie bez ponownej konfiguracji.

Antywirus?

Mi jeszcze nigdy nie zaszkodził.

Osobiście nigdy nie wyłączam programu zabezpieczającego, zwłaszcza podczas instalacji czegokolwiek.

Zawsze dokonuję aktualizacji poprzez instalator, chyba że to nie możliwe.

Konfiguruję ekran według potrzeb - także w zależności od zastosowania.

przy sterownikach nvidii starczy uruchomić instalator nowszej wersji sterownika, automatycznie usunie on stary sterownik i zainstaluje nowy na koniec pokaże raport czy wszystko przebiegło pomyślnie, nie trzeba sięz niczym bawić wyłączać czy kombinować

Te dane są przecież w MU, a obrazek z tego podałem przecież…, chyba że chodzi Ci o coś innego ?

W Panelu jest owszem na liście instalator NVIDIA Display Driver, ale wersji tam nie ma podanej…

A jak z kopią ? Czy nie można by zrobić kopii i z niej ewentualnie przywracać ?

Czy to bezpieczne ? Stery lubią się kłócić ze sobą.

A jak z przywracaniem ewentualnym tego starego w razie potrzeby, jak to poprawnie zrobić ?

Na stronie producenta sterów pisze wyraźnie i zaleca się tam stanowczo deinstalację poprzednich. Podałem ten link, zechcesz to poczytaj.

Co do czyszczenia zaś… hmm, tutaj właśnie jest też ten szkopuł. Jedni zalecają odinstalowanie jeszcze jakiegoś folderu nVidii (ja nie wiem gdzie on jest u mnie), inni nie, różne są zdania także nt. późniejszego czyszczenia zwłaszcza rejestru - wydaje się, że to czyszczenie jest zbędne, a nawet może być szkodliwe ?

Tak jest, wielokrotnie zmieniałem rozdzielczość, także odświeżanie ekranu. A więc rozumiem, że po deinstalu komputer będzie leciał na standardowych i systemowych i może się pytać o nowe wykryte urządzenie na co odpowiadam chyba - Nie ?

I potem po instalu tych nowych muszę to pozmieniać według preferencji ?

Także na stronach sterów pisze, iż lepiej powyłączać na czas instalacji sterów te osłony, dodatkowo także połączenie z Internetem, gdyż mogą wprowadzać destabilizację późniejszego działania sterownika.

Osobiście uważam to za zbędnik, instalowałem już różne stery pod tymi osłonami i było dobrze.

Tutaj jest jednak przypadek specyficzny, chodzi o ster grafiki który trzeba również odinstalować.

Może w dodatku lepiej to zrobić nawet w Awaryjnym… ?

Przyznam, że nie wiedziałem o tym. Jeśli rzeczywiście tak jest to byłoby OK.

Jak to jednak pogodzić z tym co pisze w witrynie nVidii, jest tam mowa o odinstalowaniu starych, a o tym o czym piszesz nic nie ma ? :slight_smile:

nie pisze nic na stronie nvidii bo są też sterowniki do płyty głównych robionych przez nvidie które nie mają takiej funkcji

nie raz aktualizowałem w ten sposób sterownik, starczy obserwować prace instalatora nawet pisze że odinstalowuje sterownik obraz miga a potem instaluje nowy

W porządku, zaktualizowałem już ten sterownik, jest dobrze. DirectX też ponownie zainstalowałem.

Kopię poprzedniego stera mam, p.p.s też utworzyłem. :slight_smile: