Jak poprawnie zrobic konfiguracje ssd + 2x hdd(w raid 0)?

Witam, chciałbym w komputerze mieć dysk ssd na system oraz dwa takie same dyski hdd połączone w raid 0 na dane. W internecie wyczytałem, że trzeba w uefi zmienić opcje z ahci na raid, ale przy instalacji ssd miałem zalecane ustawić własnie ahci. Mam płytę główną od gigabyte model GA-z97-HD3. Proszę o instrukcje jak to wykonać gdyż zależy mi aby mieć system na tym ssd, a obok na dane mieć dwa połączone dyski HDD 1TB w 2TB.

Pozdrawiam

Robisz raid normalnie z HDD. Tryb ahci i raid się pokrywają, więc ssd będzie działać poprawnie, jak w trybie ahci.

Odbiegając trochę od pytania - to oczywiście wiesz, że uszkodzene jednego z dysków twardych powoduje uratę wszystkich danych na RAID0?

Polecam przy użyciu RAID 1, czytać z obu dyskach jednocześnie jako RAID0 i dane są chronione przed awarią dysku.
bez RAID: 498 MB/s (czytanie)
z RAID1: 938MB/s (czytanie)

Jeżeli chcesz zrobić RAID to nie masz wyjścia i musisz w bios/uefi ustawić raid zamiast ahci. To ustawienie jest wspólne dla wszystkich dysków. Na ekranie konfiguracyjnym pozostawisz dysk ssd jako “non-member”, a dwa talerzowce przypisujesz do raid’a. Jeżeli ustawiasz raid0, to zastanów nad wielkością strip’a, generalnie między 32kB, a 128 kB. Ja osobiście ustawiłem u siebie 32kB. Jeżeli masz już postawiony system na dysku ssd jako ahci i zmienisz na raid, to system nie wstanie. Będziesz musiał postawić go na nowo, więc kopia ważnych danych i ustawień przed eksperymentami zalecana. Generalnie weź pod uwagę co pisał powyżej DlR0SVK, bo raid1 ma swoje zalety, a utrata danych może być bolesna i kosztowna. U mnie raid0 służy jako tymczasowy magazyn i przestrzeń robocza na dane, które w przypadku awarii są do zastąpienia lub ponownego ściągnięcia, więc potencjalne straty nie powinny być duże, chociaż mam nadzieję, że do nich nie dojdzie…

Witam! Tak jak w głównym wątku.

Mam dysk SSD - 120GB Kingston i 2xHDD po 1TB WDC (identyczne) . Jeden HDD podłączony do SATA III a drugi do SATA II . Chcę HDD połączyć w RAID O - SDD poza macierzą.

Mam więc pytania:

  1. czy takie podłączenie HDD - jeden do SATA III drugi do SATA II - ma jakieś znaczenie?

  2. czy przy stawianiu systemu HDD mają być odłączone?

  3. czy w ogóle to w istotny sposób przyśpieszy pracę HDD bo teraz pracują dość wolno - długie oczekiwanie na dostęp do danych.

  4. czy dyski HDD należy “wyczyścić”?

  5. czy dzielić na partycję czy tylko tworzyć folder na instalację gier?

Nigdy się w konfigurację RAID nie “bawiłem” więc jeśli można to krok po kroku - min. kiedy instalować sterownik? itp.

Pozdrawiam.

 

GA Z77-D3H

i5-3470 3,2GHz

HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 CL9

GTX 750Ti