Jak postawic serwer plikow i podzielic wifi - problemy!

KOMPUTER

Celeron mmx 400MHz

96 ram mogę dołożyć do 256

grafa s3 128mb delta chrome lub ati radeon 8mb

2 karty sieciowe realteka na skrętkę

karta WIFI ralinka 2400 do łączenia z netem

i adapter usb z funkcją AP

dysk twardy do wyboru 2gb 3.2gb 10gb 20gb a nawet 80gb

i napęd optyczny opcjonalnie do wgrania systemu

Problem wygląda następująco… chce postawić na nim serwer plików oraz podzielić za pośrednictwem tego kompa internet przez 2 karty na skrętkę oraz przez wifi na razie mi sie to udało za pomocą programu WINROUTE co umożliwiało mi tylko połączenie sie z internetem za pomocą proxy co mnie nie satysfakcjonuje ponieważ uciążliwe jest wpisywanie w kazdy program numerków serwer plików działał ale tylko komputery "stacje " widziały w otoczeniu sieciowym serwer mostkowanie połączeń jest niemożliwe ponieważ internet mi przestaje działać… wszystko miałem postawione na XP chciałem początkowo postawić to na power xp ale on ma zabezpieczenia co do otoczenia sieciowego i w ogóle sie z nim nie idzie połączyć Windows 2000 tez odpada bo bardzo mało stabilny Działa pod XP w miarę sie włącza ale jak już chodzi to jest ok… ale wszystko pełni role mało odpowiedzialnego serwera… ponieważ często trzeba do tego zaglądać…

Kiedyś tez dzieliłem programem WINGATE dopóki mi nie zablokowali neta ponieważ zaczął program przypisywać adresy innym osoba w sieci co powodowało problemy Standardowo tez nie mogę podzielić neta przez udostępnianie, chyba coś jest zablokowane… administrator sieci jedynie widzi rozwiązanie za pomocą routera ale za całość chce 300zl założenie samemu routera zabrania…

Teraz prośba:

Jakim systemem najlepiej zaopatrzyć ten komputer aby wszystko działało jak należy?? chce postawić sobie siec w domu… co do wifi zasięg wszędzie jest… na zwykle routery typu monowall, cdrouter nie ma co liczyć bo mój sprzęt jest mało kompatybilny

Jaki system graficzny albo program do dzielenia neta radzicie najlepiej aby włączał sie automatycznie po starcie sytemu lub komputera… i dobrze by było żeby go można było konfigurować z sieci…

Z GÓRY DZIĘKUJE! !!