Jak powiększyć dysk C?


(sugar!!!) #1

O ile wiem to żeby powiększyć C muszę przypisać fizycznie najbliższy obszar. Akurat jest on zajęty. Na dysku mam obok Windowsa LInuxa. Da się bezpiecznie to powiększyć?
https://zapodaj.net/14ddc2ccb75a1.png.html


(Seba228215) #2

Wszystko się da. Na mój komputer wybierasz zarządzaj, potem masz coś takiego jak sprawdzanie zdarzeń, a poniżej zarządzanie dyskami i w tym, na partycji np dysk2 bierzesz coś takiego, zmniejrz o i wpisujesz ile, a następnie te wolne co ustaliłeś, bierzesz dysk 1 rozszerz o i tam ci podpowie z tym ile możesz. Bezpieczne i nie powinno nic się stać. Dysk 1 i 2 to interesujące ciebie partycje.

Chociaż widzę nieprzydzielony obszar. Rozszerz dysk o ten obszar.


(marcin82) #3

O ile jeszcze nie zrobiłeś sieczki to uruchom linuksa i podaj wynik komend z konsoli / terminala:
sudo fdisk -l
sudo parted -l
sudo blkid

Po fdisk i parted jest małe L.


(sugar!!!) #4

https://zapodaj.net/a0bb54b2bcf48.png.html
https://zapodaj.net/cdf89b2ff529e.png.html
https://zapodaj.net/dc191728cb5c3.png.html


(marcin82) #5

Nieciekawie to wygląda. Jedyne wyjście to:

  • zmniejszenie od prawej strony partycji /dev/sda7, potem przesunięcie jej w prawo na wolne miejsce
  • zmniejszenie od prawej strony partycji /dev/sda6, potem przesunięcie jej w prawo na wolne miejsce
  • przesunięcie partycji /dev/sda5 - w prawo, tak, żeby “przylegała” do partycji /dev/sda6.

Dopiero na sam koniec można myśleć o powiększeniu partycji /dev/sda4 - rozciągnięciu jej na wolny obszar po prawej stronie.

Operacja związana jest z ryzykiem utraty tablicy partycji, danych, i tak dalej. Nie zawsze tak jest, ale po fizycznym przesunięciu partycji /dev/sda5 Windows Recovery Environment może nie działać opcja “Naprawy systemu Windows 10” - resetu do ustawień początkowych albo recovery w laptopie.

Wybór należy do ciebie. Przed operacjami na partycjach NTFS trzeba wykonać czyszczenie systemu plików i defragmentację. W przypadku “Dysku C:” defragmentacja może w ogóle się nie zacząć z uwagi na małą ilość miejsca. Oczywiście najlepiej by było zrobić kopię zapasową wszystkiego co ważne na zewnętrznym dysku HDD USB.


(sugar!!!) #6

Przesunęłam, windows wstał, czy recovery działa nie sprawdzałam. Tylko nadal nie pobiera mi aktualizacji do creators update a po to te partycje przesuwałam bo może było za mało i daltego nie chciał zaktualizować.