Jak powiększyć rozmiar partycji?

Cześć!

Mam linux mint, a partycje podzielone tak:

/ - 15GB

/home - 25Gb

swap - 5GB

 

Tylko że mam wolne 75 GB pamięci, więc chciałbym aby home zajmowało 40GB a / 25GB. Jak to zrobić za pomocą programu GParted?

Może tak screen jak to “widzi” GPARTED .

http://iv.pl/images/84897045848768621546.png

unallocated (75,08GiB)

We wnętrzu tej partycji musisz utworzyć partycję 5,08GiB (równą co do wielkości wyrażonej w MiB) przy czym z przodu unallocated musi zostać tyle ile zamierzasz przyłączyć do home minus 5,08GiB (bo docelowo partycja linux-swap zostanie usunięta) . Należy skopiować za pomocą poleceń Copy & Paste partycję linux-swap na partycję stworzoną we “wnętrzu” unallocated . Następnie należy usunąć pierwotną partycję linux-swap , kliknąć na home PPM Resize movie i powiększyć partycję o przylegające do niej wolne miejsce . Przy tym wszystkim należy pamiętać o systemie plików i flagach partycji . Kopiowane partycji wymaga tego aby partycja na którą kopiujemy była nie mniejsza niż partycja kopiowana przy czym zasada ta dotyczy także parametru First sector (gdy wielkość partycji jest jednakowa) (PPM/Information) . Parametr First sector jest szczególnie ważny w przypadku partycji bootowalnych i w takim przypadku musi być taki sam na partycji na którą kopiujemy !

Powiększanie partycji od “końca” trwa zwykle krótko , natomiast powiększanie z “przodu” może trwać godzinami (gdy nie chcemy stracić danych !) . Zależy to od wielkości partycji i danych (realokacja) .

To ja jednak postawię minta na nowo

Powiększasz od końca ! Co Ci szkodzi ? Przynajmniej czegoś się dowiesz . Kopiowane linux-swap będzie bardzo krótkie nawet jak masz dwurdzeniowy procesor (4 kB , 5,08 GiB - to tyle co nic) .

Nie rozumiem co piszesz i po co ruszać partycje swap?

pokaż wynik polecenia

fdisk -l
parted -l

Z /home jest łatwiej, bo usuwasz partycję swap i powiększasz partycję dla /home. Z partycją dla systemu będzie gorzej, bo partycje będziesz musiał poprzesuwać. Jeśli zamierzasz instalować system na nowo, to skorzystaj sobie z LVM, w przyszłości nie będziesz musiał kombinować z partycjami, jeśli będziesz chciał je powiększać.