Jak powstał pierwszy kompilator?

Dręczy mnie ciekawe pytanie :wink: Bowiem nieedawno MIcrosoft opublikował kody ms-dosa są tam pliki jego kompilatora, który trzeba też skompilować ale czym? Jak powstał pierwszy kompilator??

szukanie nie boli.

Pozwoliłem sobie wkleić definicje:

Autocoder był prawdopodobnie pierwszym prymitywnym kompilatorem. Został napisany przez Alicka E. Glennie
w 1952 roku i tłumaczył symboliczne instrukcje na język maszynowy dla komputera Manchester Mark I.

PIsze wyraźnie “BYŁ” a jak powstał :wink: ??

Nietrudno się domyśleć, że pierwsze programy, przed pojawieniem się kompilatorów, kompilowali ludzie ręcznie. Co za problem zrobić samodzielnie to co robi kompilator? Żmudna to praca i łatwo o pomyłkę, ale do wykonania możliwe.

 

Jest jeszcze ewentualność, że pisano je od początku w kodzie binarnym. Niektórzy twierdzą, że prawdziwy informatyk myśli zerami i jedynkami. Ale mimo wszystko ta pierwsza opcja wydaje mi się bardziej prawdopodobna.

 

Pamiętaj też, że pierwsze komputery nie miały czegoś takiego jak klawiatura. Programy wprowadzano najpierw łącząc ze sobą odpowiednie styki bądź przestawiając przełączniki, później do użytku weszło to:

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Karta_dziurkowana_1.jpg

Zgodzę się, że ludzie klepali (a raczej przełączali) ręcznie, nawet śmiało dogdybam, że kogoś musiało to nieźle wkurzyć i napisał sobie “pośrednika”, żeby się z tym wszystkim nie bujać, tylko powiedzieć komputerowi CO ma robić, a nie JAK 

Zdaje się że na tej samej zasadzie działały katarynki i szafy grające.