Jak pozbyć się GRUB z dysku/partycji na której jest Windows 10 oraz z BIOSU?

Jak pozbyć się GRUB z dysku/partycji na której jest Windows 10 oraz BIOSu?

GRUB prowadzi do nikąd bo do nieistniejącej już instalacji ubuntu na dysku zewnętrznym i jak się wybierze bootowanie do tego wpisu w BIOS “ubuntu” zamiast" Windows Boot Manager" to ładuje się ciemny ekran GRUB i mruga kursor.
Jest to chyba GRUB lub jakiś nowszy bo robiony na secureboot ENABLED w BIOSIE.

Witam spróbuj tego :slight_smile:

Jeżeli nie posiadasz obrazu systemu jest tutaj

Pamiętaj o wybraniu odpowiedniej wersji bitów, najprawdopodobniej 64.

To na 99 procent masz opcję edycje opcji EFI i możesz sobie śmiało wybrać opcję usuwania rekordu loadera EFI.

Nie chcę czyścić całego dysku.

To laptop ze sklepu bez płyty ale cały dysk podzielony jest na różne partycje. Na pewno zainstalowany był z secure bootem i na pewno w trybie (U)EFI
Jak to zrobić, żeby nie zmazać pozostałych kilku partycji które nagrał sklep lub producent?

Uruchamiasz system Live/usb i za pomocą gparted usuwasz wybrane partycje.

Wszystkie partycje na jedynym dysku mam niezmienione jak klikam Ten Komputer/Zarządzaj.

Ich ilość i opis się zgadza.

Ale dokładnie napisz co chcesz osiągnąć, czy chcesz się pozbyć pozostałości po Grub?
Czy chcesz formatować jakieś partycję? Bo ja chwilowo zgłupiałem co chcesz zrobić.

Chcę się pozbyć pozostałości po Grub w Boot Menu Selection w BIOSie (tam widnieje jako ubuntu i nazwa dysku), jest tam też Windows Boot Manager ( i nazwa dysku) i powinno być tylko to drugie.
Strzelam, że uzyskam powyższe pozbywając się jakoś pozostałości po Grub z dysku? Lub z jego Master Boot Record ale nie w formie mbr bo mam jako GPT.

Czy mniej więcej wiesz już o co chodzi?

Rozumiem.:wink:

Jak to naprawić?

Co wg cb. zrobić aby to naprawić?

Na uefi się nie znam, ja lina mam na osobnym dysku i tam jest grub, u mnie linux widzi W10 ale
przy bootowaniu z dysku W10 nie widzi linuxa, bootmenu jest tylko widziany dysk z linuxem,
w bootmenu nie ma śladu gruba.

Masz 2 fizyczne dyski jeden na Linux drugi na W10?

Tak

Czy oba dyski są podpięte do komputera na raz?

Czy o tym jaki system operacyjny chcesz bootować musisz za każdym razem wejść do BIOS i w BOOT SETTING wybrać odpowiedni dysk?

Nie, nie muszę, ale gdy wchodzę w bootmenu to widać tylko dyski, jak wybiorę dysk z W10
to komp się zachowuje jak by nie było linuxa, a jak ustawie bootowanie z dysku z linuxem to w grub
można wybrać linux lub windows, czyli na dysku z W10 nie ma śladu gruba.

Instalowałes najpierw W10 na jednym dysku potem Linuxa na drugim i to wszystko?

Zależy gdzie zainstalowałeś grub, czy przy instalacji było zapytanie gdzie zainstalować grub?
Bo jeżeli zainstalowałeś grub na dysku sdax to zainstalowałeś go na dysku z W10.