Jak pozbyć się pliku z nazwą .~lock.nazwa_pliku.odt#

Zainstalowałem dzisiaj pakiet biurowy Apache OpenOffice 4.1.6.
Co się dzieje? Mam zapisany w folderze A jakiś plik w tym programie OpenOffice Writer jako dokument tekstowy o nazwie “.nazwa_pliku.odt”. Po otwarciu tego pliku, a następnie gdy go zamykam pojawia się na moment przezroczysty plik z nazwą **.~lock. nazwa_pliku.odt#**

Pytanie: Co zrobić, aby plik z nazwą .~lock.nazwa_pliku.odt# nie pokazywał się?
Szukałem rozwiązania tego problemu, ale nic konkretnego nie znalazłem. Może tak ma być?

PS. Program odinstalowałem i ponownie zainstalowałem, jest jak opisałem wyżej.

Plik lock to kopia zapasowa/tymczasowa. W sytuacji gdy program zostanie zamknięty niewłaściwie, przy jego ponownym uruchomieniu pojawi się monit czy przywrócić ostatnio zapisaną pracę.

Dobra, nakłamałem. Mogłem sprawdzić przed napisaniem odpowiedzi :hot_face:

Pliki lock używane są w systemach “wielodostępowych” (wielu użytkowników). Po otwarciu dokumentu zakładany jest plik lock, który daje systemowi informację, że właściwy dokument jest w użyciu. Ma to uchronić naszą pracę przed nadpisaniem przez innego użytkownika. Po zapisaniu dokumentu i zamknięciu edytora, plik lock powinien zniknąć.

Tak jak wyżej. Nie ruszać go. Przeszkadza w czymś?

TotalCommanderm - zmieniasz nazwę i usuwasz. Dziwne pliki usuniesz tyko tym programem

A tak przy okazji? Czemu Apache Office? Cały świat jedzie na Libre :slight_smile:

Wszystko wiem i dziękuję za odpowiedzi wszystkim.
Zamykam temat…

Może za dużo znaków toalet zamiast np. spacji przy imporcie plików Excel z “hurtowni” gdzie nie dbają o swoje pliki i np. wiele danych w jedną komórkę wpychają.

Ostatnio tak miałem przy imporcie produktów, Libre miał znaki kobiety i mężczyzny a Apache ich nie generował (niby plik był w kodowaniu iso-8859-2).