Jak poznać funkcje Delphi?


(Quendu) #1

Witam wszystkich,

od kilku dni 'bawię' się Delphi, nie powiem że piszę w Delphi bo jedyne co udało mi się zrobić to notatnik, troszkę bardziej rozbudowany.

Chciałbym zapytać czy jest w internecie jakaś strona gdzie spisane są wszystkie, albo te najbardziej przydatne funkcje Delphi?

Bawiłem się wieloma językami, głównie do tworzenia jakiś map do gier etc. Dla przykładu chodzi mi o stronkę typu: http://wiki.secondlife.com/wiki/Category:LSL_Functions

Czy jest coś takiego? Jeżeli nie to skąd mam poznać te funkcje? Zawsze uczyłem się sam, ewentualnie jakiś krótki tutorial jeżeli czegoś nie rozumiałem, ale bardziej wolę popełniać błędy i je poprawiać niż czytać coś, robić to w tym samym momencie i później zapomnieć. A taka lista pod ręką zawsze się przyda.


(Scv444) #2

http://4programmers.net/Delphi/Kompendium

Cała strona oprócz tego kursu jest poświęcona różnym językom programowania, w tym Delphi.


(Quendu) #3

No dobra, ale ja pytałem czy jest gdzieś lista TYLKO funkcji. Nie chodzi mi o to żeby był powiedzmy temat “Przesyłanie multimediów” tylko żeby było np. Text.Color blablabla i przykład tej funkcji żebym widział jak ona ma wyglądać w kodzie.


(Scv444) #4

Nie istnieje coś takiego jak lista wszystkich funkcji w Delphi, ponieważ w bibliotek w Delphi jest tak dużo, że nie ma sensu ich pojedynczego przeglądania.

Poznaj najpierw wszystkie podstawy języka, tj. procedury, funkcje, właściwości, pętle, instrukcje warunkowe, operatory równań, operatory przypisania. Później będziesz po prostu szukać pomocy w internecie - np. “delphi ustawianie koloru tła formularza” itp.

Polecam rozpoczęcie programowania od aplikacji konsolowych - zrozumiesz działanie programu. Najlepiej po prostu otworzyć Notatnik (lub coś podobnego z kolorowaniem składni, np. gedit, Notepad++), zaopatrzyć się w podstawowy kompilator (Free Pascal - poprzednia wersja języka Delphi) i pisać cały program od początku, wtedy będziesz pewien, że rozumiesz cały kod, a nie składasz go z gotowców (komponentów Delphi).

Co do Pascala (Delphi) polecam samouczek http://www.pascal.eu.org/. Sam się uczyłem z niego programowania.