Jak prawidłowo instalować gry z CD na komputerze?

(H@wkeye) #1

Witam was. Ja miałbym tutaj takie ogólne pytanie, bo choć konkretnego problemu nie ma, to wiązać się ono może z nimi w przyszłości i jest dla mnie ważne.

Chodzi o to jak prawidłowo należy instalować wszelkiego typu gry pochodzące z pudełka na CD/DVD, w jakiej ogólnie i jednoznacznie lokalizacji na dysku tak by uruchamiały się one zawsze poprawnie i bezbłędnie ?

Gry te najczęściej wymagają obecności oryginalnego nośnika podczas działania.

Do części gier nie ma dołączonej instrukcji instalacji lub ona jest, ale dostępna dopiero po zainstalowaniu  w pliku *.txt lub *.pdf a często z tymi zaleceniami i ustawieniami w grach bywa różnie.

Więc czy takie gry (strategia, RPG, wyścigi) należy zawsze instalować w lokalizacjach domyślnie wskazanych przez samą grę (najczęściej dysk systemowy C:{...}), względnie czy należy brać pod uwagę to, że dla większości gier tzw. plik Autorun.inf uruchamiający określony program Autorun.exe pozostaje w bliskim związku z dyskiem systemowym, czy też niezależnie od wszystkiego można zawsze wybierać dowolną lokalizację folderów gier i będą one prawidłowo działać ?

Pomóżcie proszę.  :cfaniak:

(przemek7525) #2

Krótka odpowiedź bez zagłębiania w szczegóły: to, gdzie zainstalujesz grę czy jakikolwiek program nie ma żadnego znaczenia.

(lordjahu) #3

Nie ma różnicy gdzie instalujesz grę. Ja np instaluję na powstały do tego dysk Gry (chociaż mam porządek).

(H@wkeye) #4

Ale (chyba ?) musi mieć znaczenie, w każdym razie w wielu przypadkach skoro:

1. Być może jest to kwestia odpowiednich ustawień np. włączenia lub wyłączenia funkcji Autoodtwarzania płyt CD\DVD ?

1. Miałem pewną grę, którą zainstalowałem kiedyś na partycji rozszerzonej (a więc nie systemowej) i po odpaleniu jej z płyty a także bez niej system “krzyczał” coś o błędnej ścieżce pliku…, bądź też coś w związku z plikiem Autorun.exe ?

Być może też dlatego gry domyślnie najczęściej jako folder docelowy proponują dysk systemowy (najczęściej C:) ?

Proszę wyprostować moją wypowiedź jeśli jestem w błędzie.  :gra:

(przemek7525) #5

Nie najczęściej tylko zawsze proponują dysk systemowy.

Poza tym domyślny folder instalacji można zmienić sobie samemu i nie jest to uwarunkowanie gry/programu, tylko rejestru systemowego.

Jeszcze raz - to nie ma żadnego znaczenia w żadnym przypadku.

(sadaj72) #6

Niektóre stare gry nie lubią długich ścieżek

np. Y:\Gry\Gra1 będzie ok, ale Y:\Program Files (x86)\Electronic Arts\Tetris Game of the decade edition już nie.

Ma znaczenie gdy instalator gry został źle przygotowany, ale takie przypadki to rzadkość i dotyczą głównie edycji premierowych.

(saturno) #7

Nie ma reguły że zainstalujesz i będziesz grać.

Swego czasu kupiłem TOCA 2 zainstalowałem i git.

Znudziło mi się to odinstalowałem (sporo waży).

Minął jakiś czas postanowiłem zagrać i klapa.

Klikam na skrót zero reakcji.

W akcie desperacji przeinstalowałem nawet system i nic to nie dało.

Ps.: Gra instalowana była w domyślnej lokalizacji.

(Vidivarius) #8

Miejsce zainstalowania gry jest bez znaczenia.

Jak już wyżej zostało nadmieniona należy tylko uważać na długość ścieżek dostępu.

Ja np instaluję na D:\Gry… To dla tego że nie chcę zaśmiecać dysku systemowego (z różnych powodów). Poza tym to SSD i chcę ograniczyć do minimum ilość przepływających przez niego danych. Poza tym robię kopie systemu (dysku systemowego) i chcę aby ta kopia ważyła możliwie mało.

(Pirks4) #9

A ja uważam, że ma znaczenie. I nie tylko gier, ale przechowywanie/ zapisywanie ważnych danych. I nie sądzę by się to bardzo zmieniło w innych systemach(nowszych) niż staruszek XP. Jeśli coś ważnego masz na partycji systemowej i- nie daj Boże- będziesz zmuszony przejechac się po tym walcem formatowania…

Poza tym uważam, że im więcej miejsca na partycji systemowej, tym system działa żwawiej. I dlatego ja zawsze zmieniam ścieżkę folderu docelowego z domyślnego C:/Program Files, na D:/Program Files

(system) #10

Oczywiście, literka ma znaczenie, jeśli twój Windows będzie po literką B jak Błąd, to nie zainstalujesz poprawnie żadnych gier i programów.