Jak prawidłowo podłączyć dwa dyski twarde do PC?

Więc sprawa wygląda następująco…2 dni temu kupiłem sobie nowy dysk " WD2500 Enhanced IDE Hard Drive , podłączyłem go do kompa i niestety nie działa;/ próbowałem dwa sposoby podłączenia:

Dysk systemowy(stary 80 GB) - zworka na Master

Dysk dodatkowy( nowy 250 GB) - zworka na Slave

Dysk systemowy - zworka na Cable Selection

Dysk dodatkowy - zworka na Cable Selection

Podpiąłem na jednym kablu- systemowy na gniazdo Master, a dodatkowy na Slave

Oba sposoby nie pomagają.

Po 2 sposobie podłączenia w Biosie pojawił się komunikat " Capable but Disabled" .[ niżej wrzucam zdjęcie jak to dokładnie wygląda

http://img17.imageshack.us/img17/9307/dsc00050ds.jpg

Po podłączeniu nowego dysku i uruchomieniu kompa, wyraźnie słychać ze dysk startuje i się kręci, jednak nie jest widoczny przez windowsa;/

Pomóżcie, co jeszcze mógłbym zrobić…

SLicer ,

Poczytaj Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Być może twoja płyta główna nie obsługuje dużych dysków, starsze potrafiły obsłużyć dyski do 128 GB.

A czy w biosie jest widoczny dysk? Jeśli jest widoczny to wszyskie jego ustawienia daj na Auto. Nowe dyski w zasadzie muszą być ustawione na tryb Auto. Jedynie dodatkowe opcje zwiększające jego wydajność daj na Enable.

wymien taśme i zobacz na innym zasilaczu

raz - zworki wsadz odpowiednio do podlaczenia - master dla starego i slave dla nowego,

dwa - master podlacz na koncu tasny, slave na srodku,

trzy - wejdz do biosu i po znalezieniu dysku zasejfuj,

cztery - w chwili obecnej drugi dysk nie jest wykrywany prawidlowo przy ustawieniu na auto,

piec - komunikat dotyczy SMARTu, czyli zze dysk go obsluguje, acz nie jest wlaczony w biosie - wlacz dla obu

szesc - podlacz dyski jako master na obu tasmach a napedy jako slave

Dodane 20.09.2009 (N) 15:28

Ok zmieniłem temat, mam nadzieję ,że teraz jest dobry…

Jest widoczny… ale po ustawieniu na auto jego ustawienia nie są nieprawidłowe,tzn. na starym dysku(80 GB) widać wszystkie jego dane:

Cylinders 38309

Heads 16

sectos 255

maximum capacity 80Gb itd

a na tym nowym są nie prawidłowe i zamiast pokazywać, np.maximum capacity 250 Gb wyskakują cyferki w kb;/

Dodane 21.09.2009 (Pn) 10:43

  1. Dlaczego dysk nie jest wykrywany prawidłowo?

  2. Jak go włączyć?

  3. Dyski podłączyć na tej samej taśmie czy oddzielnie?