Jak prawidłowo przechowywać płyty CD?

I inne, tak, aby po długim czasie leżenia nie okazało się, że już nie działają?

:arrow: w jakim stanie jest zachowana powłoka refleksyjna :?:

:arrow: nie mozna naswietlać płyt.

:arrow: przechowywać w plastykowch pudełkach 1 szt.

:arrow: jaka płyta :?:

Warcraft III TFT i RoC (oryginał, 2nd hand)

Nie wiem co to powloka refleksyjna

Ewentualnie koperty.

Najlepiej w ciepłym miejscu nie narażając ich na światło, wilgoć, wysokie extremalne temperatury (najlepiej trzymać w temperaturze pokojowej)

No i jeszcze jedna sprawa: tanie, tandetne płyty same tracą zawartość po jakimś czasie.

Droższe płyty mają ten czas odpowiednio dłuższy jednak też zdarzają sięprzypadki błędu w odczycie.

Przed wszystkim należy unikać dotykania palcami powierzchni zapisu płyty. Uważać też aby jej nie porysować. Unikać słonca, wszystkie zrodła ciepła, wilgoć i kurz.

Nalezy tez sprawdzac raz na pół roku czy nośniki CD lub DVD dają sie odczytać (jednym z sygnałów psucia się krązka jest wyrazine spowolniony odczyt danych), sprawdzac czy wystepuja przebarwienia. Unikać kupna krazków, które przelezały w sklepach około roku. Markowa płyta ma wiekszą gwarancję trwałości zapisu danych niz tanie płytki.

jak masz oryginał gierki to najlepiej jest zrobić kopię tej płyty… bo wiadomo że czasem płytka oryginalna może się popsuć czy coś :?

Nie zapominajmy też, żeby trzymać je zdala np. od telefonu komórkowego…

Che che… Płyty CD/DVD mogą pyć przechowywane nawet w sierodku telefonu komórkowego.

Dlatego własnie mi. wynyslili CD. Aby pole elektromagnetyczne nie miało wpływu na dane przechowywane na nośniku.

:smiley:

Ps.

Ludzie domagali sie tanich płyt . Więc producenci poszli na to . Zaczeli stosować tanie materiały. Najwięcej zaoszczędzili na lakierze. Tym na górnej stronie płyty. To on jet tu odpowiedzialny za długi czas przechowywania płyty w dobrym stanie. Słabe lakiery mogą odpadać same z siebie po roku. Ze starości. Nawet jak płyta stoi nie używana .

Dlatego przechowywać w cieniu , w pozycji pionowej i nie dodykać paluchami.

To w takim razie spróbuj! Zobaczymy czy nie ma wpływu… to samo z dyskietkami.

hehe

Z dyskietkami to sie zgodzę .

Ale nie z dyskami CD

Dane na płycie nie są zapisywane w postaci zmian pola mag. Wiec jakim cudem komurka może miec wpływ na nie ??? Albo na samą płytę .

Wytłumacz to , jak wiesz :smiley:

może pracująca komórka wydziela ciepło, które odkształca płytę :stuck_out_tongue:

Komórka nie ma znaczenia jeśli mówimy o CD, DVD, B-R i tyle ;]

Jeśli o VHS, dyskietkach, czy kasetach magnetofonowych to jak najbardziej ma to już znaczenie.

Wiem, że płyt nie można przechowować w tych tubach na płyty czyste tak, ale nagrane nie. ;]

Proszę nie opowiadaj bzdur, dyskietek nie można przechowywać w okolicy występowania pola elektromagnetycznego (a takie generuje działający telefon komórkowy) ze względu że metodę zapisu na tym nośniku któa polega na magnesowaniu domen zawartych na nośniku. Zapis na płycie Cd nie ma nic wspólnego z tą metodą. Zapis na płycie Cd polega na wypalniu (w nagrywarkach Cd) bądź tłoczeniu na powierzcnini nośnika pól (tzw pitów i landów) które odpowiadają jedynce i zeru (systemu dwójkowy). Promień lasera odbijany jest pod odpowiednim kątem i trafia do czytnika i odpowiedniego przetwornika.

Więc wyjaśnij mi jaki wpływ na płyty CD może mieć pole magnetyczne ??

Wyprostuje wytłoczone lub wypalone pity i landy :? :? :?

:hahaha:

W pozycji pionowej czyli nie na leżąco? ;>

pierwsze słysze :stuck_out_tongue_winking_eye:

Kusi czasem, żeby po prostu wrzucić na stertę, ale jednak przekładam. Na książkach przekonałam się, że te przechowywane w stercie niszczą się łatwiej, z płytami wolę nie powtarzać eksperymentu.