Jak prawidłowo usunąć system - problem z uruchomienien płyty

Witam.
Chcę na nowo zainstalować system wcześniej przywracając laptop do stanu pierwotnego - bez systemu
Z płytki system nie uruchamia się. W BIOSie wszystko prawidłowo zaznaczone.
Jak mam uruchomić instalację systemu, żeby w trakcie np. sformatować dysk C?

Spróbuj z poziomu systemu, uruchomić komp i jak załaduje" się windows włóż płytę i uruchom instalator. Następnie wybierz opcję na całym dysku bez zachowania plików.

Nie wieżę aby z uruchomionego systemu możliwe było sformatować dysk C. Według mojej wiedzy nie będzie takiej opcji. Obym się mylił.

Rozpocznij nową instalację usuwając wszystko z dysku.

Z poziomu systemu płyta odpala. Ale Ja chciałbym doprowadzić do stanu jak po zakupie. Dyski czyste… Da się tak?

a w eksploratorze windows nie masz nic w miejscu gdzie jest napęd ? wejdź do katalogu i kliknij setup

To jak sformatować dysk C? Lub wyczyścić przed instalacją nowego? Czy po instalacji na C “stary system” się wykasuje?

Tak stary system się wykasuje jak i programy , dokumenty. Musisz wybrać tylko nową instalacje bez zachowania plików

Ale autor chce formatować a nie instalować od nowa. Aby to zrobić konieczne jest uruchomienie płyty z BIOS. Tu co najwyżej będzie miał nowy system i na dodatek katalog Windows.old.

Ja chciałbym doprowadzić do stanu jak po zakupie. Dyski czyste… Da się tak? Np bez instalowania systemu na razie??

Nie umiem uruchomić płyty z BIOS. Komputer uruchamia się normalnie mimo zaznaczonego że ma się odpalić płytka

Przyjmijmy że rzeczywiście w BIOSie masz Ok.
Nie miałem kontaktu z nowymi BIOSami ale czy w czasie startu naciskasz wybrany (dowolny) klawisz aby wystartował z płyty bo sam poczeka chwilę i wystartuje z dysku - tak przynajmniej jest w wielu przypadkach.

nic nie naciskam, tego nie wiedziałem, nie przeczytałem napisu :stuck_out_tongue:

No to zastosuj się do mojej sugestii

Podaj dokładny model laptopa LUB płyty głównej jeśli to komputer stacjonarny.

Ok wszytko działa ale pójdę dalej z instalacją. Najważniejsza dla mnie rzecz!
Dysk0 , 4 Partycje
1 partycja recovery - odzyskowanie
2 partycja - 99MB system
3 partycja 16MB - MSR zastrzeżone
4 partycja 237GB - system - to ta którą chce sformatować i tu zainstalować nowy

Czy 3 pierwsze partycje są ważne mogę usunąć czy nie wolno
Czy partycję nr 4 mam formatować?

  1. jeżeli chcesz instalować z obrazu gotowego na laptopie a nie z płyty (ale ten obraz może mieć dodatki których nie chcesz) Po prostu instalacja z recovery jest łatwa ale nie każdemu się podoba. Nie musisz instalować sterowników i masz różne programy dodane przez producenta laptopa (mogą być nie potrzebne)
    2 i 3 partycje ukryte potrzebne do działania systemu. jeżeli ich usuniesz to nowa instalacja je utworzy.

co do 3 to bym nie ruszał! - nie do końca wiem co to

4 - usuń

Wielkie dzięki!!!