Jak prawidłowo użytkować akumulatory?


(dark__jedi) #1

Witam,

pytanie jest obszerne, dotyczy zarówno akumulatorów typu paluszek np. AA, AAA, czy też do komórki, czy też do laptopa.

Mianowicie przez internet przewija się wiele teorii dot. formowania, użytkowania akumulatorów. Np. że akumulatory polimerowe należy użytkować tak po prostu, że nie wolno ich rozładowywać do zera, nie wolno formować itp. Albo, że baterię z laptopa jak się nie używa to wyjąć z pojemnością 80%, inni mówią że 30%.

Czy ktoś zna lub ma dostęp do wiarygodnych źródeł, lub po prostu może opisać dokładnie jaki akumulator jak należy traktować.

Dlaczego polimerowy traktuje się w ten sposób a jonowy w inny. Chciałbym poruszyć także kwestię wytrzymałości samej w sobie w porównaniu do ilości cykli ładowań (lub samych podłączeń pod ładowarkę). Co w nich zachodzi, że należy je tak traktować.

Co forum, co osoba to inne zdanie na ten temat - kończąc nawet na trzymaniu w zamrażarce.

Chciałbym po prostu w jakiś sposób usystematyzować swoją wiedzę i na pewno też innych, żeby mieć zaplecze rzetelnych informacji na ten temat.

Pozdrawiam.


(xyzzyx) #2

http://www.4point.pl/informacje/rady-dl ... booku.html. http://support.euro.dell.com/support/ed ... ery.htm-tu są nauki i zalecenia firmy Dell ale większość tych informacji można użyć ogólnie jako wiedzy o akumulatorach i ich użytkowaniu. Chcącym zdobyć wiedzę w tym temacie radziłbym szukać takich stron gdzie na temat wypowiadają się fachowcy!. Dlaczego?-na przeróżnych forach krążą różne "porady", czasami wręcz powstające na zasadzie że ktoś coś usłyszał, nie poparte żadną wiedzą. Akumulator(np. w laptopie) to zbyt drogi i ważny element urządzenia aby w jego użytkowaniu takimi "poradami" się kierować. Po za tym temat jest dość skomplikowany i nie każdy użytkownik będzie w stanie to pojąć. Wtedy pozostaje studiowanie instrukcji i stosowanie się do niej. Tak bym to widział.Tu:http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2010/01/jak-dziala-akumulator.aspx-ciekawy artykuł o akumulatorach.Pozdrawiam.


(dark__jedi) #3

Fajne artykuły, wciągnąłem wszystkie. Wiedza na tym poziomie powinna mi wystarczyć do bardziej świadomego używania akumulatorów.

Dzięki.

Link do instrukcji Della jest nie prawidłowy, trzeba obciąć 3 ostatnie znaki.