Jak prawidłowo wygenerować font CE w programie Fontlab 4.6?

Witam!

Poszukuję informacji nt. prawidłowego doboru polskiej strony kodowej i parametrów jakie powinien mieć font przy jego polonizacji (dorabianiu polskich diaktryków). Jakie parametry powinno sie zachowywać podczas generowania (TTF, OTF i Type 1) tak spolonizowanego fontu.

Odkopałem ładny, stary, font w formacie Type 1, do którego dorobiłem nasze diaktryki (i parę innych). Wygenerowałem fonty w standardach TTF i OTF. Niestety po instalacji fontów pojawiły się błędy (nie tylko spowodowane wesją demo programu) w postaci błędnego generowania PDF-ów i drukowania na postscroptowej drukarce. Jak widać nie wyglada to już tak różowo, jak samo dorabianie znaczków.

…może kto pomoże…

dzięki i pozdro…

hm…

skoro robisz to w unikodzie, to może przyczyną jest złe umieszczenie ich w odpowiednich przedziałach ??

polskie znaki powinny byc zawarte poniędzy

http://wikisource.org/wiki/Unicode/Lista_znak%C3%B3w

wtedy mamy

http://wikisource.org/wiki/Unicode/Rozs … C5%84ski_A

ą 0x0105

ć 0x0107

ę 0x0119

ł 0x0142

ń 0x0144

ś 0x015B

ź 0x017A

ż 0x017C

Ą 0x0104

Ć 0x0106

Ę 0x0118

Ł 0x0141

Ń 0x0143

Ś 0x015A

Ź 0x0179

Ż 0x017B

* Litery óÓ znajdują się w tabeli Unicode/Dodatek Latin-1

może to jest przyczyną ich błędnego interpretowania przez urządzenia ??

http://www.dtp.art.pl/fontprogs.html - myślę, że tutaj najprędzej znajdziesz rozwiązanie problemu - no i czekamy na efekt :slight_smile:

Ok dzięki za pomoc i linki…

Sądzę że to nie jest aż tak proste.

Może opiszę jak w jaki sposób torobię, to będzie trochę jaśniej…

Wciągam font (oprócz “óÓ” ma dodatkowo “łŁ” - mniej roboty)postscriptowy do Fontlaba i ustawiam Unicode, a stronę kodową na MS Windows 1250 Eastern Europe i po zaznaczeniu takiej “siatki” o nazwie codepages wyświetlają się puste miejsca z polskimi znaczkami, do których wrzucam odpowiedniki literek wraz z odpowiadającym akcentem. Meże sie wydawać że to już wystarczy, ale okazuje się że jednak nie.

Chodzi mi raczej o konkretne ustawienia wewnątrz programu, pozwalające na prawidłowe generowanie fontu OTF (tego bardziej), TTF i Type 1.

I czy właściwie robię używając strony 1250 Latin 2 (raczej logicznie tak by wynikało bo w końcu Eastern Europe to CE) czy powinienem uzywać 1252 Latin 1. Dlatego też poszukuję dobrego tutoriala, gdzie wszystko będzie wytłumaczone od początku do końca. A moje obawy i przeświadczenie czy dobrze postępuję obierając takie czy inne ustawienia programy, bedą rozwiane raz na zawsze.

lecę dalej…pozdro

nie używaj kodowania windowsa - będziesz mieć problemy

używaj ISO jeśli już i najlepiej iso-8859-2

niesty robienie fontów jest koszmarem, dlatego są takie drogie :slight_smile: