Jak prawidłowo zainstalować Windows 8 obok Windows 7

Witam

Mam taki problem. Chciałam zainstalować na moim laptopie ósemkę obok zainstalowanej fabrycznie siódemki. Tyle, że coś poszło nie tak i nie dało się później uruchomić Windowsa 7. Po pewnym czasie doszłam do wniosku, że Windows 8 nadpisał partycję System Reserved sevena (próba zbootowania win7 z pominięciem uruchamiania win8 uruchamiała ósemkę tak, jakbym normalnie włączyła komputer). Windows 7 jest mi potrzebny do uruchamiania pewnego programu (nie jest tu ważne jakiego), który na 8 wariuje.

Doszłam do wniosku, że możnaby zgrać na coś partycją recovery (mam do dyspozycji płyty dvd i dysk na USB) i zrobić z niej partycję, z której win8 mógłby się uruchamiać.

Tak, instalowałam ósemkę na dysku logicznym i zapomniałam, że potrzebuje ona partycji podstawowej system reserved do rozruchu. A skoro takowa była na dysku to ją instalator wykożystał zabijając win7.

Skąd to wiem?

1)Powtórzę się. Próba zbootowania win7 z pominięciem uruchamiania win8 uruchamiała ósemkę tak, jakbym normalnie włączyła komputer.

2)Po przywróceniu z recovery win7 (co u mnie się wiąże z przywróceniem mbr i nadpisaniem system reserved i dysku C) przestał działać win8.

Ma ktoś jakiś pomysł? Mój laptop to Acer Aspire 7736ZG.

Podział dysku http://zapodaj.net/295eb350e523e.jpg.html

Problem opisałam również na w8f.pl, link http://w8f.pl/poprawne-zainstalowanie-w … in7-1289-t Zależy mi na czasie.

Czy Instalator Windows 8 pytał na której partycji go zainstalować ? Instalowałem Win 8 z Live ID wersja DeveloperPreview i 8 nie pytając zainstalowała się na partycji Windows 7.

Zainstaluj sobie od początku windowsa 7 na partycji C, a nastepnie zainstaluj Windowsa 8 na partycji D, i będzie po problemie, przy włączaniu laptopa będziesz mogła wybrać sobie system, który ma się uruchomić.

1)Niestety, ale poprawna instalacja Windows 8 skutkuje tym, że aby uruchomić Windows 7 to Windows 8 musi załadować swoje meny wybory systemów. Mało tego to po wybraniu Windows 7 system uruchamia się ponownie tylko, że z Windows 7. Próbowałaś uruchomić program w trybie zgodności?

2)Jeśli chcesz, aby Windows 8 ponownie zaczął działać poratuj się płytkę z systemem i wybierz opcję naprawy systemu :wink:

@Scorpions.B

  1. Tryb zgodności nie działa

  2. To również :smiley:

Wiem, że musi wgrać swoje menu do wyboru systemu. Chodzi o to, że przy włączaniu 7 wyskakuje błąd o braku jakiegoś pliku. Próba wejścia do menu napraw komputer spod f8 kończy się niepowodzeniem, jak wejdę z płytki od 7 to nie wykrywa żadnych błędów, wróć wykrywa jeden przez sfc /scannow z wiersza poleceń, nie umie go naprawić. Bo system jest cały, tylko się nie ma jak zbootować. Win7 na partycji c, win 8 wtedy akurat na f, bo wtedy taka partycja istniała, teraz jest częścią d, na której chcę postawić 8.

Wiem dokładnie, że 8 nadpisał system reserved (sr) siódemki. Kiedyś uszkodziłam mbr i przez pakiet hirensa załadowałam system bootując wprost z drugiej partycji, ukrytej sr. Gdy spróbowałam tej sztuczki gdy miałam win8 to załadował zie win8 tak, jakbym normalnie włączyła komputer, powinien win 7. Również ilość wolnego niejsca na tej partycji zwiększyła się wtedy.

Wyskakuje taki błąd https://www.dropbox.com/s/mxtn9supahpd6jl/DSC_0013.jpg

Do mojego wniosku nie doszłam sama tylko korespondując z kumplem.

Mam dla Ciebie rozwiązanie tego problemu, jednak będziesz musiała trochę pozmieniać. Zalecam Ci utworzenie partycji dla Windows 7, jednak nie korzystaj z parycji system reserved. Windows 7 będzie bez niej działał normalnie. Po zainstalowaniu Windows 7 na drugiej partycji zainstaluj Windows 8. Wtedy wszystko będzie działało tak jak powinno. Skoro Windows 7 ma być tylko ze względu na jeden program to partycję tego systemu ogranicz do minimum :wink:

No tak, tylko win 7 jest już zainstalowany i korzysta z system reserved.

A czy win 8 może działać bez system reserved? Bo pomyślałam, że możnaby zmienić układ partycji tak, aby win8 nie był zainstalowany na dysku logicznym.

Tak Windows 8 może działać :wink:

No to trzeba spróbować. Mam nadzieję, że nic się nie stanie. jeśli coś się pochrzani wrócę tu :slight_smile:

Partycja ta jest potrzebna do pewnych zadań naprawczych, jeśli jej nie mamy musimy posłużyć się płytką. Ja z tego korzystałem tylko podczas naprawy MBR systemu, które sam uszkodziłem ;D

nomoreground tylko po co chcesz dwa systemy ? na tą chwilę Windows 7 jest lepszym wyborem bo Windows 8 ma mniej fps w grach i to nawet o 10-15fps mniej a pulpit wygląda jak z wczesnej bety Visty.

Windows 8 jest systemem znacznie lepiej zoptymalizowanym, więc nie pisz tutaj głupot. Mniejsza liczba FPS może być spowodowana sterownikami graficznymi lub źle napisaną grą pod nowy system Windows 8. Testy już pokazały, że nowe sterowniki na Windows 8 dają grze kilka FPSów, więcej. A co do opinii o Pulpicie to powiem Ci, że dobry żart :smiley: Widzę, że Twoje umiejętności związane z komputerem kończą się na grze w gry, niestety, ale nie czyni cię to Pro :wink:

mam dokładnie taki sam problem,

utworzylem nowa partycje, i zainstalowalem win 8,. po uruchomieniu mam do wyboru albo 8 albo 7 i tu zonk.;/ 8 otwiera się normalnie, ale po wybraniu 7 uruchamia mi sie odrazu tryb naprawy systemu i nic wiecej…

pomocy.

To odpal sobie NFS Most Wanted 2012 na Win7 i Win8 fakt nowe drivery 310.70 dużo dały ale nadal są tytuły gdzie Win7 wypada lepiej od Win8 a co do pulpitu to nie wmówisz mi że Windows 8 to krok ku lepszemu skoro w Windows 7 jest możliwość włączenia i wyłączenia przezroczystości a 8 nima. A i nie twoja sprawa do czego używam kompa.

Oczywiście, że są tytuły, które chodzą lepiej na Windows 7, lecz nie jest to zaletą systemu. Wynika to z tego, że nie są te gry zoptymalizowane pod Windows 8 przez producentów. Skok w działaniu gier i tak nie jest duży, jest to kilka klatek w porównaniu do Windows 7. Przezroczystość nie świadczy o lepszości danego systemu to tylko wygląd, a jak wiemy wygląd jest kwestia gustu :wink:

Nie ma żadnego problemu. Mam na jednym dysku 3 systemy. Win7 Home, Win7 Ultimate, Win8. Musisz tylko mieć trzy partycje w tym pierwszą aktywną. Instalatory same pytają gdzie jaki system zainstalować. Po restarcie ukazuje się menu z którego wybierasz interesujący Cię system. Po instalacji Win8 menu jest graficzne.