Jak profesjonaliści tworzą strony internetowe?

Witam. Mam pytanie. Jakich programów używają profesjonaliści do tworzenia stron internetowych? Ja zawsze tworzę w jakimś edytorze tekstowym i oddzielnie robię grafiki lecz przed chwilą ledwo znając photoshopa zrobiłem dużo lepszą i ładniejszą stronę w krótszym czasie. Jedyny problem mam ze zrobieniem tak żeby strona rozciągała się w zależności od długości zawartego w niej tekstu i żeby tekst był normalny a nie jako obrazek.

Po za powyższymi problemami zastanawia mnie też jedno - w jaki sposób fachowcy tworzą strony?

Proszę o odpowiedzi i sugestie jak mogę najskuteczniej robić stronki bo naprawdę interesuję się tym.

grafika czy też amnimacje flash to chyba oczywiste :wink:

co do tworzenie samej strony to jedni używaja edytowrów tekstowych a inni też wizualnych (np ja preferuje wizualne edytory niż bablanie się w kodzie)

jeśli chodzi o edytory wizualne to do prefosjonalnych zastosowań są w zasadzie dwa rozweiązania Dreamweaver 8 oraz ze stajci adobe niepamiętam nazwy go live chyba ale pewny niejestem

(dodam że pisanie że tworząc strony w edytorach wizualnych niema się pełnej kontroli na strona nie do końca jest prawdą gdyz oferuja też prace w trybie tekstowym a zdecydowanie wiekszość pracy można wykonać właśnie w trybie wizualnym )

a z edytorów tekstowych to już zależy od preferencji webmajsta :stuck_out_tongue:

dość często ktoś pisze że prawdziwy webmajster robi w notatniku … co jest bzdurą no chyba że jest masochistą :stuck_out_tongue:

bo kolorowanie składni znacznie ułatwia prace nad stroną :slight_smile:

Chyba jednak nie.

Podstawowym narzędziem każdego profesjonalisty jest doświadczenie. Niestety tego narzędzia nie można kupić i każdy musi stworzy je dla siebie samemu. Narzędzie to doskonale współpracuje z niemalże każdym innym narzędziem, czy to mechanicznym (mysza, tablet, klawiatura, monitor,…) jak i każdym oprogramowaniem.

Jeśli chodzi o mechanikę, każdy używa tego, co lubi i jest dla niego najwygodniejsze. Jeśli chodzi o oprogramowanie… cóż, wyboru dokonuje się w dokładnie ten sam sposób. Znam ludzi, którzy do dziś używają trackballi (dzieci odsyłam do wikipedii). Znam ludzi, którzy piszą kod (czy to HTML czy backendu strony) w notatniku lub jakimś jego mniej niedorozwiniętym bracie (notepad+, notepad2,…). Zdolna osoba grafikę zrobi w niemalże wszystkim, w końcu liczy się pomysł a nie ilość upchniętych w grafice efektów.

Morał jest jeden: profesjonaliści używają narzędzi (w tym oprogramowania) które ułatwia a nie utrudnia im pracę. Mnie pracę ułatwiają programy, które nie są przerośnięte. Np. notepad2 a masochistą nie jestem. Kolorowanie składni rozumu mi nie zastąpi. A szkoda.

Podstawą to jednak będą mocne edytory grafiki jak:

-Corel

-Photoshop

-Paint Shop Pro

Jednak jak ktoś ma odrobinę wyobraźni, dużo chęci i sprytu to sobie poradzi i przy użyciu darmowych edytorów. A jak ma 50 lat to wykona grafikę piksel po pikselu w paincie.

Zresztą posiadanie samego edytora grafiki, nie zrobi z ciebie mistrza. Tu też potrzebna jest wyobraźnia spryt, cierpliwość a przede wszystkim rosądek. Bo często strona bez wielkich fajerwerków ale wyglądająca bardzo schludnie jest znacznie lepsza od bajerów.

Często robione są także animacje. tutaj podstawowym narzędziem jest Macromedia Flash. Program nie jest łatwy w obsłudze ale jak go zrozumiesz, to będziesz mógł robić niemal cuda :]

Ewentualnie można ten program zastąpić jakimiś innymi animatorami, ale one oferują na ogół dosyć ograniczoną liczbę efektów.

Przy tworzeniu kodu, programy nie odgrywają też znaczącej roli. Ważne są umiejętności twórcy i język w którym tworzy stronę i struktura na której się opiera. Wiadomo, najprościej wykonać w HTML na podstawie tabelki ale wtedy strona taka najlepsza nie jest.

Ja osobiście nie przepadam za edytorami graficznymi typu WYSIWYG. Zawsze kojarzą mi się one przede wszystkim z wordem i setkami linijek zbędnego kodu. W końcu wszystko tam jest na oógół pozycjonowane.

Samego Notepada, czy jakiejś jego ulepszonej wersji też bym mimo wszystko nie polecał. Proponowałbym osobiście trochę bardziej złożone edytory umożliwiające także szybkie tworzenie np galerii czy wstawiania obrazków, plików itp.