Jak przeedytować fstab w UBUNTU 5.04

(m89) #1

szukałem i szukałem(może za słabo) ale nie znalazłem jak przeedytować fstab w UBUNTU bo mam taki problem że chcę na stałe zamontować pratycje windy a nawet z oknta root-a pisze że nie można edytować tego pliku(coś że raed only ) więc pomóżcie i powiedzcie jak przeedytować tego fstab-a

(JHS:PL) #2

Chcesz montowac NTFSy?

(Centrumopowiastek) #3

Logujesz się w konsoli jako root, odpalasz mc i edytujesz plik.

(m89) #4

co to jest mc ?? (nie rozpoznaje mcedit albo źle wpisuje) nawet z terminala root-a nie działa a montować będe raczej fat32

(Centrumopowiastek) #5

Midnight Commander.

Włączasz konsolę, wpisujesz su(i potem swoje hasło), wpisujesz mc, przechodzisz do katalogu /etc/, najezdzasz na plik fstab i klikasz F4 i edytujesz. Możesz to też wykonać np. w Krusaderze(najpierw klikasz na "Tryb administratora").

Ewentualnie na chwilę możesz zmienić własność katalogu /etc/ - chown -r Ty /etc.

(Czarno to widzę...) #6

sudo vim /etc/fstab

Zapis wymusisz : x !. (musiałem zrobić odstępy między znakami, bo wstawia mi mordę :x )

cece, Ubuntu jest tak śmiesznie zrobione, że root nie ma hasła po instalacji i nie możesz sie zalogować jako root. Trzeba najpierw zrobić sudo su

i wtedy root-owi nadać hasło. MC też nie ma po instalacji i w standardowych repozytoriach też go nie ma. Trzeba dodać jakieś dodatkowe i dopiero wtedy można apt-getem doinstalować.

W ogóle, dziwne podejście do administracji systemem jest w Ubuntu

(m89) #8

areh widzę że się znasz na linuxach więdz powiedz mi jak tego sudo su zrobić i może ty wiesz jak sieć bezprzewodową zrobić(stery do siecówki zainstalować) ja dopiero się uczę co i jak w linuxie piszczy byłbym wdzięczny za każdą radę

po prostu w konsoli wpisujesz "suso su" (bez cudzysłowi oczywiście), później "passwd root", wtedy poprosi Cię o hasło - wpisujesz (nie będzie widać nawet gwiazdek, tak ma być), enter, drugi raz wpisujesz hasło, enter i root już ma hasło. Następnym razem jak włączysz konsole możesz wpisać "su", enter i jak poprosi o hasło to wpisujesz to które podałeś.

Co do karty radiowej, to nigdy z tym nie walczyłem, ale zainteresuj się czymś takim jak ndiswrapper.

(m89) #10

zainteresowałem się ale dokumentacja jest po angielsku a przy instalacji tego narzędzia to nie wiem od czego zacząć a i jeszcze jedno zaczełem edycje fstab ale nie wiem jak to zapisać(zastosowałem się do edycjji typu sudo vim /etc/fstab ) i nie wiem jak to ustroistwo zapisać(nie ma tam takiej konkretnej opcji).

(>Ziom<) #11

to może czymś graficznym (jako root, np gedit)?

(m89) #12

[quote name=>Ziom<]to może czymś graficznym (jako root, np gedit)?

(Great) #13

przyd ci się jeszcze to

hda- to dyski ATA

sda- to dyski SATA

no i przy każdym numerek np 1,2,3,4,5 :wink:

(m89) #14

jakbym nie wiedział :twisted: hehe tyle to sobie sam doszłem a przy hd nie zawsze jest a (hda,hdb,hdc) to zależy czy primary czy secondary czy master czy slave ja się pytam jak to zapisać z poziomu terminala w fstab

To sprawdź, ale jeżeli masz GNOME'a. to na pewno masz gedit. a jeżeli nie ma, to apt-get -install gedit.

(Czarno to widzę...) #16

Po raz kolejny odpowiadam:

Otwierasz dowolną konsolę lub terminal.

Sprawdzasz, czy masz zainstalowany jakiś edytor na konsolę, np. vim (powinien być).

Jeśli vim jest, wpisujesz polecenie sudo vim /etc/fstab albo przełączasz się na konto roota: su i dopiero potem uruchamasz vima; vim /etc/fstab

Naciskasz klawisz i lub Insert i przystępujesz do edycji.

Po wprowadzeniu zmian naciskasz klawisz Esc, aby wyjść z trybu edycji, a następnie zapisujesz zmiany, naciskając w kolejności : x.

Plik jest zapisany.

Proste?

(m89) #17

tak mam na pewno razem z UBUNTU się ładuje(instaluje) jutro napisze co i jak

(m89) #18

to nie działa ale mniejsza z tym bo gedita mam zainstalowanego z GNOME-em i to nim próbowałem wcześniej edytować ale dopiero jak włączyłem go z terminala root-a to mogłem sobie poedytować czyli areh wielkie dzięki za rade Czarno to widzę... tobie też dzięks ale nie skapowałem wcześniej z tym : x :oops: ale spoxik problem wyjaśniony i chyba można zamknąć chyba że ktoś ma jeszcze inne propozycje...(oby działające bo te poprzednie działają na 10000%)