Jak przeinstalowac win XP


(Oxc) #1

Witam

mam 2 partycje: C około 10 GB (tu jest windows) i D około 140 GB

Mam pytanie jak poprawnie przeinstalowac system nie ruszając tej drugiej partycji. prosze o opis w miare krok po kroku. :oops: i prosze mi nie pisać że nie umiem szukać itd bo chodzi mi o te specyficzną sytuację nie chce uszkodzić drugiej partycji


(Gdansk70) #2

W trakcie standardowej instalacji druga partycja nie ulegnie naruszeniu. Po uruchomieniu komputera (zbootowaniu) z CDroma - płyty instalacyjnej Windows system wykryje, że już masz tam zainstalowany system operacyjny. Wybierz opcję (zdaje się) 'zastąp' i wybierz do sformatowania ten mniejszy dysk. Będziesz widział rozmiary dysków, tak więc nie pomylisz się. Domyślnie instalator Windowsa zaznaczy pierwszą partycję.

A potem już standardowo do końca.

Pozdro,

Mateusz.


(Ronaldinjo) #3

Może się przydać :stuck_out_tongue:

http://instalacja-windows-xp.twojpc.pl/


(adam9870) #4
  1. Tworzysz dyskietkę startową

  2. Uruchamiasz z niej komputer

  3. Wydajesz polecenie formatowania partycji np:

format c:/

  1. Teraz albo wyjmujesz dyskietkę i uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej systemu która musi być botowalna i musisz zmienić tak w BIOSie albo wkładasz płytę i wydajesz jeszcze polecenie x:/setup.exe aby przejść do kreatora instalacji.

( x oczywiście oznacza literę CD-ROMu)

Dodatkowo możesz poczytać:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=87114

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=97250

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=76694


(floyd) #5

Wszystko zależy od tego co masz na na tej drugiej partycji. Jeżeli tylko pliki muzyczne, zdjęcia czy inne dokumenty to możesz wykonać pełną instalację windowsa i wszystko będzie OK. Jeżeli jednak na tej drugiej partycji są programy to nie chcąc ich utracić należałoby tylko wykonać naprawę systemu.(Jest taka opcja)

( podczas instalowania programów wiele informacji, a także plików jest też instalowanych na dysku systemowym(z windowsem). Przy całkim nowej instalacji windowsa informacje te zostaną utracone, a programy przestaną działać.)


(Docent) #6

Dyskietka startowa to już przeżytek, chociażby z tego powodu, że nie sformatuje dysków NTFS... Poza tym wpisanie X:\setup.exe w DOSie niewiele da, to niestety już nie Windows 98 :slight_smile:

Wystarczy zabootować komputer z płyty CD instalacyjnej Windows, odpowiedzieć przecząco na chęć naprawy bieżącej instalacji. Następnie zaznaczyć partycję ze starym systemem, usunąć ją (D), aby potem stworzyć nową © na obszarze nieprzydzielonym. Wtedy instalować Windows.

Dane z drugiej partycji będą nietknięte.