Jak przejść z odtwarzacza Flash do HTML5?

Witam. Ja chcę zapytać jak skonfigurować różne obsługiwane przeglądarki do przejścia z odtwarzania technologii Flash Player na język HTML5 w serwisie YouTube?

Wiem, że aby to było w ogóle możliwe muszą być zainstalowane, włączone i obsługiwane odpowiednie funkcje takie jak: format HTML5 video , kodek h.264 i format WebM. A także opcjonalnie wtyczka Google Chrome Frame dla IE8.

Wiąże się to głównie z tym, że mam raczej wolne łącze bo średnio niespełna ok. 1 mbp/s i ciągłe problemy z wieloma filmami video i wolnym wczytem ich pasków postępu.

Chodzi mi o konfigurację przeglądarek: Internet Explorer 8 , Firefox , Chrome i Opera.

Więc pytanie: jakie dodatkowe, potrzebne do tego funkcje pobierać, skąd dla poszczególnych przeglądarek ?

Niektóre z nich już są aktywne i włączone po wejściu na właściwą stronę w serwisie YouTube, to tam widać, inne nie.

Nadto czy przejście na język HTML5 jest odwracalne, tzn. czy można z powrotem przełączyć się na Flasha? Jeśli tak, to w jaki sposób ?

Oraz czy zmiana odtwarzacza na HTML5 spowoduje przełączenie się też na ten odtwarzacz we wszelkich innych serwisach z obsługą Flash Playera?

Wszystko jest tutaj :arrow: http://www.youtube.com/html5

(na dole masz link do włączenia, a jak go klikniesz zmieni się na ten do wyłączenia)

Tak, ja znam ten link. Chodzi mi o to tylko czy te funkcje oznaczone czerwonym wykrzyknikiem muszę pobrać na pewno np. z linków z tej strony ? Tak żeby wszystkie były z zielonym ptaszkiem ?

Przykładowo w IE 8 mam same te wykrzykniki, a w Chrome już same zielone ptaszki ?

A przełączam się z Flasha na HTML5 klikając tylko w ten link na dole “Dołącz do grona użytkowników HTML5” - tak ?

Tak, pomijając fakt że to beta. Masz przy każdej przelądarce link, po kliknięciu którego masz stronę z możliwością downloadu (pomijając chrome, które obsługuje wszystko zaraz po instalacji)

Ale zmiana odtwarzacza na HTML5 Ci nic w tej materii nie zmieni. Będziesz miał dokładnie tyle samo materiału wideo do ściągnięcia co we Flashowym odtwarzaczu.

Ale dlaczego piszesz o ściąganiu czegoś ? Ja nic takiego nie mówiłem.

Mi chodzi wyłącznie o odtwarzanie filmów video w YouTube

Skoro jak twierdzisz nic to nie da, to w jakim celu stworzono odtwarzacz HTML5? Dla efektu, którego nie ma ?

Nie sądzę. Ponadto wiele osób stosuje to z powodzeniem i poleca, a ze statystyk wynika, że coraz więcej ludzi przenosi się na to właśnie ze względu na albo wolne łącze, albo np. przeciążenie sieciowe. W każdym razie na pewno jakieś problemy z odtwarzaniem. Flash Player powoduje częste problemy, są na to sposoby, ale nie zawsze, jak widać.

Jeśli nie widzisz różnicy to poczytaj chociażby o tym w Wikipedii.

I to pomimo nawet jak wspomniał kolega wyżej, że jest to wersja testowa czyli beta.

Niezupełnie…

Wymagana jest przeglądarka obsługująca tag wraz z obsługą formatu WebM lub H.264/AVC.

Aktualne wersje popularnych przeglądarek obsługują tag oraz któryś z wymaganych formatów wideo (nie wymaga to jakichś dodatkowych konfiguracji).

Internet Explorer 8 nie obsługuje tagu - instalacja Google Chrome Frame powoduje że ‘pod’ interfejsem IE działa… Google Chrome.

Jeśli dany serwis umożliwia zmianę sposobu odtwarzania, to tak.

Nie. Zmiana sposobu odtwarzania na YouTube nie wpływa na inne strony internetowe.

Użytkownik ma wybór jeśli takowy został przewidziany przez webmasterów danej strony.

Koledze chodziło raczej o ilość przesyłanych danych w czasie odtwarzania, która nie zmieni się w istotny sposób (przy podobnej jakości odtwarzanego wideo).

Tag wprowadzono po to by nie było potrzeby instalacji dodatkowych wtyczek.

BTW… odtwarzacze HTML5 tworzone są głównie po to by można było wygodniej (bądź w bardziej rozbudowany sposób) ‘sterować’ odtwarzanym materiałem niż w jest to rozwiązane standardowo.

Testowa wersja HTML5 serwisu YouTube.

BTW

Zwróciłeś uwagę na możliwość zmiany jakości domyślnie odtwarzanego wideo w ustawieniach YouTube?

W niektórych rozszerzeniach (lub skryptach użytkownika - UserJS) dla przeglądarek, można to ustawić dokładniej.

Myślisz że co się dzieje jak oglądasz coś na YT. Automagicznie Ci się pojawia wideo na ekranie - tak zupełnie z nikąd? No niezbyt. Najpierw musi zostać pobrany do pamięci cache - czy to na dysk twardy czy to do pamięci RAM.

Pokaż mi konkretną statystykę która mówi że ludzie się przerzucają na odtwarzacze HTML5 ze względu na mniejsze obciążenie przez nie łącza…

To co odtwarzasz przy pomocy odtwarzacza HTML5 czy Flash na YT to jest taki sam strumień danych, a flashowy odtwarzacz YT już dawno nie korzysta z przestarzałych FLV tylko już jedzie na w miarę nowoczesnych kodekach MPEG4. A sam odtwarzacz HTML5 na YT to jest jeszcze prawie nieużywalna beta która na znacznej części przeglądarek działa poniżej wszelkiej krytyki i znaczna część filmów jest niedostępna pod tym odtwarzaczem.

Równie wielkie co HTMLowy odtwarzacz na YT…

Po to żeby z czasem się przerzucić na niego. Póki co jest rozwijany kilka lat i jest znacznie za swoim odpowiednikiem we Flashu. I na pewno nikt nie miał na celu obniżenie wymaganej przepustowości łącza.

Mhm, właśnie sobie edytowałem stronę Wikipedii coby wychwalała Flasha pod niebiosa a HTML5 mieszała z błotem jako przestarzałą technologię powstałą na zlecenie prezydenta Lincolna (sarkazm mający na celu przypomnienie że Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji)

Cóż, jak widać również i w tym wątku zdania w tej kwestii są podzielone. To normalne.

Te rozbieżności w recenzjach wynikają chyba z różnych typów sprzętu, przepływności łącz, zainstalowanych dodatków, kodeków, etc…

Każdy widzi to nieco inaczej. Nie wiem, nie próbowałem jeszcze HTML-u5 (stąd te pytania), ale przy jak już mówiłem raczej słabym łączu, obiektywnie ja bym widział taką różnicę.

Konkretnych statystyk brak. Cyt. za Wikipedią , tak niedocenianą:

Najwyraźniej zmierzasz do rozwiązania, ale tylko dla tych, którzy korzystają z odtwarzaczy wykorzystujących język XHTML 2 , który obsługuje zgodność z nowszymi wersjami, przy okazji powodując problemy przy słabszych łączach.

A mi chodzi wyłącznie o rozwiązanie problemu z “odcinkowym” ładowaniem się tego paska postępu. który to pasek sporadycznie tam występuje w niektórych filmach YT.

No jasne, bo to podobno ma być ułatwienie dla użytkownikow z raczej wolnym łączem.

To, żeby nie być pustosłownym, wykaż to jakoś, np. wrzucając tu dwa filmy z YT , jeden we Flashu , drugi w HTML5 , dla porównania. Bo na razie to tylko dużo słów, mało treści.