Jak przejść z Win 7 Home Premium na XP Pro


(Katerp) #1

Witam,

Jestem laikiem koloru zielonego i bardzo proszę o pomoc, jak najbardziej precyzyjne informacje na temat mojego problemu. Na wstępie zaznaczę, że nie chodzi o latop, który wynikałby z mojego nicka.

Otóż kupiłem niedawno laptopa Packard Bell EasyNote LJ75, na którym zainstalowany jest system Windows 7 Home Premium. To będzie laptop dla mamy, która przyzwyczajona jest do Win XP Pro SP3 i jej ulubionego Outlook Express 6. Program pocztowy OE nie działa pod Windows 7, jak i kilka innych programów i chyba najlepszym z jej punktu widzenia rozwiązaniem byłoby zainstalowanie Win XP na tym laptopie. Mam nawet jakąś płytkę w domu z Windą XP. Problem w tym, że boję się, czy po takiej operacji wszystko będzie działać - ten laptop ma naklejkę z logo Win7, taki system jest na nim zainstalowany, a na stronie producenta (www.packardbell.pl) w dziale Pomoc - Centrum Pobierania są jakieś tam sterowniki, ale wsparcie jest tylko dla Windows 7.

Czy mogę na nim zainstalować Win XP? Czy to będzie działać? Co powinienem zrobić, by nie było problemów?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i informacje.


(Cedar) #2

Skoro nie ma wsparcia producenta dla XP to będziesz miał duży problem aby skompletować oprogramowanie, tym bardziej, że nie jesteś doświadczony w tym temacie.

Druga sprawa - płytka i klucz XP, którą posiadasz, to prawdopodobnie wersja OEM, która była już na jakimś komputerze zainstalowana - instalowanie jej teraz na innym jest niezgodne z licencją (nawet jeśli z poprzedniego komputera skasujesz)

Będą problemy :wink:


(Katerp) #3

Nie załamujcie mnie proszę…:slight_smile: Czy nie da się gdzieś znaleźć potrzebnych sterowników? To straszne czasy, żeby nie było można zainstalować systemu, jaki się chce. Widziałem różne laptopy z naklejką “Windows 7” i chodzące pod XP, może jakoś dałoby się zmusić tego laptopa do pracy pod XP?


(Cedar) #4

Jest to możliwe ale nie zawsze z pełnym skutkiem - musisz dopasować oprogramowanie i sterowniki od innych modeli, które mają wsparcie dla XP i posiadają dany podzespół. Możesz też szukać na stronie producenta danego podzespołu.

Zrób sobie analizę sprzętu jakimś programem (np. Everest, Speccy) i szukaj do poszczególnych podzespołów oprogramowania.


(Katerp) #5

Dziś wieczorem zrobię sprawdzenie sprzętu programem Everest. Czy mam tu załączyć jakiś raport z niego, czy wkleić / przepisać jakieś tylko konkretne wybrane dane?


(Cedar) #6

Odpuść sobie, szkoda Twojej pracy.

Ja nie będę szukał sterowników, może ktoś inny chętny się znajdzie ale efekt wątpliwy.

Instrukcja użycia programu Speccy:

http://www.dobreprogramy.pl/Speccy,Prog … 15677.html

Po ściągnięciu, zainstalowaniu i uruchomieniu wybierz z menu “Plik” opcję “Opublikuj zrzut” i podaj na forum tylko link do tego zrzutu (odpowiednia opcja pojawia się na ekranie - “Kopiuj do schowka” - na forum wklej ze schowka.)


(system) #7

Nie zmuszaj! Nie jest przewidziany ten laptop do pracy na starszych systemach, raczej zainstaluj mamie pocztę Windows Live Mail (jest w opcjach aktualizacji na Windows Update).


(Katerp) #8

Podaję link do zrzutu z programu Speccy - info o moim sprzęcie.

http://speccy.piriform.com/results/uFkU … xlkPvGsSNW


(-Puma-) #9

Nie warto zmieniać systemu, widzę że masz 4gb pamięci a na XP (32bit) będziesz miał 3,2gb pamięci.

Sterowniki to problem i sporo szukania… odpuść sobie a Mama się przyzwyczai tylko powiedź jej w czym problem.

Oporne programy możesz uruchomić w trybie zgodności z XP (dosyć dobrze to działa).


(Siarczyslaw) #10

Może pokaż jej Thunderbirda? Jest o wiele czytelniejszy niż stary Outlook


(Piotrkijak) #11

Bzdura totalna. System bedzie działać, ale trzeba będzie nieźle się namęczyć, bo XP nie obsługuje dysków sata i trzeba będzie znaleźć sterownik tekstowy dla kontrolera dysku w tym laptopie żeby instalator zobaczył dysk. Niestety może być tak, że lapek pozbawiony będzie np. dźwięku i neta, bo okaże się, że nie znajdziesz odpowiednich sterowników. Jeżeli tak bardzo się upierasz na XP, to zanieś lapka do serwisu, bo jeżeli nie masz zielonego pojęcia o komputerach, to instalacja XP na tym laptopie Cię przerośnie. Jednak musisz się liczyć z tym, że mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ jak wspomniałem coś może nie działać z powodu braku dostępności sterowników i znowu będziesz musiał płacić za przywrócenie 7.

Dodane 26.05.2011 (Cz) 19:17

Jest jeszcze jedna kwestia - ram. Jeżeli chcesz mieć 4gb, tro musisz wgrać XP 64 bitowego, który wyłącznie jest po angielsku. Instalacja 64 bitowego XP jest konieczna, ponieważ 32 bitowy XP nie zaadresuje 4gb ramu co poskutkuje tym, że będzie widział i wykorzystywał 3gb z groszami, natmiast reszta ramu będzie niewykorzystana, tak więc jeżeli nie chcesz Windowsa 7, to radziłbym CI zainstalować Linuksa, który jest darmowy i po polsku. Dobrym wyborem dla Ciebie może być Mandriva oraz Ubuntu, ponieważ są to dystrybucje tworzone z myślą o nowicjuszach to raz, a dwa są to dystrybucje popularne, tak więc znajdziesz w sieci mnóstwo poradników co i jak, oraz zawsze możesz liczyć na pomoc doświadczonych userów na forach internetowych poświęconym tym dystrybucjom Linuksa.


(Łukasz) #12

Tak jak wcześniej napisali koledzy.

Nie instaluj XP (downgrade) gdyż:

Po pierwsze - Nie obsłuży 4GB pamięci ram (problem z adresacją).

  1. Tak jak było pisane już wcześniej - możesz nie mieć neta, dźwięku lub będzie brakowało sterowników do grafiki.

  2. XP jest z 2001 roku, i instalacja takiego systemu na takim sprzęcie to czysty idiotyzm.

  3. 7 jest znacznie bezpieczniejszy i stabilniejszy od XP.

Tak więc sam zdecyduj co wybierasz - starocie (XP), czy system który jest przeznaczony dla nowych komputerów i jest znacznie lepszy.