Jak przejść z Windowsa XP na Windowsa 8?

Mam jeszcze Windowsa XP, który już dawno przestał być wspierany i jest strasznie awaryjny. Wiele funkcji nie działa czasem bez powodu i ciągle tylko error i error.
Chciałam się przerzucić na najnowszego Windowsa 10 i pobrałam oprogramowanie, potem zbootowałam na pendriva, oczywiście wystąpił błąd, że Win32 nie obsługuje takich aplikacji (próbowałam instalować wersję 32-bitową, więc nie tutaj leży problem). Teraz próbuje instalować Windowsa 8.1, ale nic nie wskazuje na to, żeby tym razem się powiodło. Czy da się w ogóle uaktualnić XP do 8 lub 10? Mam tutaj na myśli czystą instalacje, wraz z usunięciem wszystkich danych.

Tak, uruchamiasz komputer z nośnika wykorzystując boot menu (klawisz F8/F10/F11 zależnie od płyty głównej) lub ustawiając pendrive na pierwszym miejscu listy bootowania w bios. Wtedy będziesz mieć możliwość sformatowania partycji w przeciwieństwie do upgrade z poziomu systemu.
Zakładam że wymagania dla win 8/10 twój komputer spełnia.

Wchodziłam już w Biosa i pendrive był na pierwszym miejscu. Po tych ustawieniach komputer i tak włączył się normalnie.

Czyli komputer nie obsługuje bootowania z USB lub pendrive jest źle przygotowany. Polecam użyć Windows 7 USB/DVD Download Tool do tego celu.

1 polubienie

a czy twój PC z win XP da sobie radę z win 10 ? napisz jakie masz parametry , ile pamięci , jaka karta graficzna itp.

Wszystko sprawdzałam przed instalacją jest tak jak należy.
Przed momentem udało mi się uruchomić system z pendrive’a i już się ucieszyłam, kiedy zobaczyłam ikonkę windowsa 8 i nagle pojawił się czarny ekran z napisem “Złe ustawienia”. To oznacza, że trzeba je zmienić czy po prostu ósemka się nie nadaje?

Czy w biosie zmieniłeś tryb kontrolera SATA z IDE na AHCI?
Edit: “zobaczyłem ikonkę windowsa 10 (…) czy po prostu ósemka nie daje rady” - jaki system instalowałeś?

Nic nie zmieniałam, muszę to sprawdzić.
Próbowałam instalować Windows 8.

Oj sorki
Miało być ikonkę windowsa 8 XD
Już poprawione

Ok, zmieniłam i spróbowałam jeszcze raz, nadal komunikat “Złe ustawienia”

Napisz jednak co to jest za komputer, bo tak to sobie można gdybać, napisz jakie ma parametry (nie musi być szczegółowo), w szczególności jaką ma płytę główną, jaki procesor, kartę graficzną i ile ma pamięci.
Ale generalnie nie powinno być problemu z instalacją nowego systemu, ja instalowałem Windows 10 na komputerach (lecz po lekkiej modyfikacji), na których pierwotnie działał Windows 2000.

Pamięć fizyczna: Razem 3488 MB, Wolne 2823 MB
Zapełnienie pamięci: 19%
Pamięć wirtualna: Razem 5365 MB, Wolne 4776 MB

Płyta główna:

Producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
Model H61M-S1
Wersja x.x

Procesor: Intel® Celeron® CPU G1620 @ 2.70GHz

Karta graficzna: Intel® HD Graphics

Te informacje znalazłam w SIW’ie :slight_smile:

Komputer spełnia wymagania win 8 czy 10. Jeśli z instalacją przez pendrive jest problem zawsze możesz nagrać instalke na płytę i zainstalować z DVD.

Chyba tak też spróbuję, ale nie wiem dlaczego miałby być problem z pendrivem… Na pewno jest dobrze zbootowany, bo komputer nie wyszukuje go pod ikonką dysku, tylko skrótu jak do aplikacji czy programu. I dobrze uruchamiam go w Biosie. Pojawia się logo Windowsa 8, kręci się kółeczko po czym wyskakuje czarny ekran, z latającym komunikatem “Złe ustawienia”.

Złe ustawienia to komunikat ze strony monitora. Spróbuj podłączyć go przez inne złącze. Miałem swego czasu taki sam przypadek u znajomego, stracił obraz po instalacji SP2 do Visty. Pojawiał się bluescreen, który nie był widoczny gdy LCD był podłączony przez D-Sub. Dopiero podłączenie przez przejściówke z DVI rozwiązało problem.

No właśnie w tym problem, że mój komputer zawsze był podłączony przez DVI, ale ostatnio była wymieniana karta graficzna, do której nie pasował kabel i musiałam kupić D-sub, przez co jakość ekranu jest słaba i wszystko jest rozmazane. Mam kabel DVI, ale nie pasuje on do wejścia w karcie :confused: Da się to jakoś rozwiązać czy trzeba znów wymienić kartę?

W sumie na płycie głównej masz wyjście D-sub, a procesor ma zintegrowaną grafikę więc zewnętrzna teoretycznie nie musi być potrzebna. Jeśli używasz osobnej grafiki możesz wyciągnąć ją i podłączyć monitor do zintegrowanej przynajmniej na czas instalacji Windows.
Na karcie graficznej nie masz żadnego złącza cyfrowego? To jakiś przedpotopowy model musi być.

a nie masz czasami Win XP zainstalowanego na Partycja Recovery ?

A jak to sprawdzić?

szukamy zarządzanie dyskami