Jak przekierować porty na routerze CISCO 1800 series

Witajcie
Pomóżcie proszę w potrzebie dobroprogramowa braci ;). Otóż mam następujący problem, na co dzień pracuję jako informatyk w pewnej organizacji non-profit pomagającej osobom niepełnosprawnym i ogólnie zazwyczaj moja rola jako informatyka dotąd ograniczała się do odsyfiania kompów po zabawach dzieciaków, jakieś stawianie Windowsów, instalowanie sprzetu specjalistycznego wspomagającego czy instalowanie jakichś aktualizacji płatników / księgowosci / kadrowo-płacowego softu i takie tam. Teraz pojawiła się potrzeba postawienia “serwera” z usługami typu SAMBA, FTP itp. Samo to nie stanowi dla mnie problemu bo znam linuksa na tyle, żeby sobie z tym poradzić. Problem jednak w tym, że kilka lat temu pracował na moim stanowisku ktoś kto miał chyba odrobinę przerost ambicji i nakupował sprzętu serwerowego, w tym właśnie router CISCO, do którego mam dane i wiem o nim tyle, że na obudowie jest napisane 1800 series. Niestety to za nim stoi cała sieć w organizacji (inne routery, switche, access pointy i cała mafia reszty.) Potrzebuję mieć FTP i SSH z dostępem na zewnątrz, na szczęście w pracy jest DSL od orange więc i stałe IP. Problem w tym, że jak wspomniałem wszystkim tym zarządza właśnie ten CISCO 1800 series a ja o CISCO nie mam zielonego pojęcia, nie miałem okazji się wcześniej z nim zapoznać. Czy może mnie ktoś naprowadzić na to jak przekierowywać porty na tym routerze? Nie ma tam interfejsi www albo nie jest on włączony, jest tylko SSH i choć linuksa znam to tam jest chyba jakiś autorski system CISCO bo polecenia nie wiele mi mówią i nie wiem którędy to ugryźć.
Przykładowo powiedzmy, że router ma adres 192.168.1.1, końcówka, na którą chcę przekierować porty m adres 192.168.1.111 a przykładowy zewnętrzny IP to 21.22.23.24. Oczywiście dane z czapy ;). Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić czego szukać i gdzie?

Spróbuj tak jak tutaj:

Cisco ma taki programik packet tracer, gdzie można zasymulować działanie ich sprzętu, pobierz, pobaw się i w końcu dojdziesz do tego jak to zrobić.

Ja akurat tego typu sprzętu nie używałem.

Dzięki bardzo, poczytam, pobawię się.

Witam,

Odpalasz router po ssh/console podajesz hasła itp

wpisuje najpierw komendy
en > enter
conf t > enter

komenda przekierowująca

Przykład 1
ip nat inside source static tcp 192.168.1.111 21 21.22.23.24 21 extendable z portu 21 zew na 21 wew

Przykład 2
ip nat inside source static tcp 192.168.1.111 21 21.22.23.24 58999 extendable z portu 58999 zew na 21 wew
W zależności jaki typ protokołu zmieniasz tcp na udp

aby sprawdzić przekierowania wpisujesz

show ip nat translations (wcześniej wyjdź do trybu enabled wpisując komendę “end”)
Jeżeli komenda nie działa wpisujesz
do show ip nat translations

Po zakończeniu wpisujesz komendę wr i klikasz enter aby zapisać konfiguracje.

Komenda do wyswietlenia konfiguracji

show running-config

Powinno zadziałać

BTW ktoś kto to projektował po prostu miał pojęcie i wiedział, że ten sprzęt będzie działał bez problemów a nie jak często stosuje się najtańsze tplinki i się potem wszyscy dziwią czemu się wieszają :slight_smile:

Jak będą jakieś pytania daj znać.

Serdeczne dzięki za taki opis :wink: jak po majówce wrócę do pracy i w końcu doproszę się drugiego informatyka, żeby wziął jakąś starą stacjonarkę ew. laptopa i wstawił do serwerowni będę testować. P.S pojęcie może i miał tyle, że teraz jego nie ma i nikt nawet nie wiedział co on tam powstawiał. Firma w, której pracuję to organizacja pomagająca osobom niepełnosprawnym a nie IT, dobrze chociaż, że dane zostawił.